Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Ropa naftowa
  6. >
  7. Na razie nie będzie unijnego embarga na rosyjską ropę

Na razie nie będzie unijnego embarga na rosyjską ropę

Niemcy poprosili Komisję Europejską o sporządzenie analizy wpływu embarga na gospodarkę UE, ale szef unijnej dyplomacji mówi, że prędzej czy później sankcje dotkną rosyjskiej ropy. Tymczasem OPEC ostrzega, że nie będzie wydobywać więcej i że surowca z Rosji nie ma czym zastąpić. A rosyjska ropa płynie z Europy do Azji
Oil Rig

Poniedziałkowe spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych nie przyniosło nowego, szóstego już pakietu sankcji, który tym razem miał objąć też rosyjską ropę. Ale, jak donosi, serwis Politico, Berlin poprosił Komisję Europejską o sporządzenie dokładnej analizy skutków embarga dla unijnej gospodarki. Wprawdzie po uwolnieniu państwowych zapasów ropy przez USA i kilka i innych krajów surowiec przestał drożeć i ciągle oscyluje wokół 100 za baryłkę, ale OPEC ostrzegł UE przed sankcjami.

Na  spotkaniu z przedstawicielami UE w Wiedniu szef OPEC Mohammad Barkindo przestrzegał unijnych partnerów, że jeśli nałożą embargo, to wypełnienie luki po rosyjskim wydobyciu będzie niemożliwe. – Po stracie 7 mln baryłek dziennie, następstwem będzie jeden z najgorszych w historii szoków podażowych, bo  – wieszczył Barkindo w swoim wystąpieniu i dodał, że OPEC nie jest w stanie produkować więcej niż obecnie.

Rosyjska ropa na morzach

Tymczasem Bloomberg prześledził statki pływające z rosyjską ropą w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Okazało się, że ograniczenia, które dobrowolnie przyjęli europejscy importerzy rosyjskiej ropy oraz ubezpieczające dostawy instytucje finansowe spowodowały, że statki z rosyjską ropą masowo zmieniają kierunek dostaw.

ropa przeplywy rosja  kwiecien22
Bloomberg przeanalizował trasy tankowców, ilość ropy eksportowanej drogą morską do płn-wsch Europy na początku kwietnia zmniejszyła się o ponad połowę. Ropa, która trafia na Morze Śródziemne (med) najczęściej jest tam przeładowywana na większe tankowce i trafia także do Azji

Rosja wysyła na tankowcach 60 proc. swojej ropy. Od rozpoczęcia wojny z portów wypływało coraz mniej transportów. 25.03 z rosyjskich portów wypłynęło rekordowo mało – 2,6 mln baryłek.

Od początku kwietnia trend jednak się odwrócił – 8 kwietnia było to już 4 mln baryłek. Rosyjską ropę, która zawsze była odrobinę tańsza niż arabska i amerykańska można teraz kupić z rekordowym 30 proc. dyskontem.Tradycyjnym rynkiem dla surowca z Rosji płynącego z portów na Bałtyku była Europa, ale od kwietnia połowa tankowców płynie bezpośrednio do Azji lub do krajów śródziemnomorskich, gdzie jest przeładowywana na większe jednostki i płynie też do Azji. Bloomberg zauważa, że po raz pierwszy od dwóch lat tankowce z rosyjską ropą płyną z Bałtyku do Azji. Z mniejszych statków, na których odbywały dotychczas krótszą podróż do Europy są przeładowywane na Morzu Śródziemnym na supertankowce i płyną do Azji.

Azjatyccy klienci pozwolili też Rosjanom szybko odbudować portfel zamówień po załamaniu w marcu, w czym pomogły wielkie firmy traderskie – m.in. Trafigura, Vitol, Gunvor i Glencore.

Od rozpoczęcia wojny z portów wypływało coraz mniej ropy, 25.03 z rosyjskich portów wypłynęło rekordowo mało –  2,6 mln baryłek. Od początku kwietnia trend jednak się odwrócił –  8 kwietnia było to już 4 mln baryłek. Rosyjską ropę, która zawsze była odrobinę tańsza niż arabska i amerykańska można teraz kupić z rekordowym 30 proc. dyskontem.

Amerykanie próbują nakłonić rząd w Delhi, aby nie kupował rosyjskiej ropy – prezydent Joe Biden 11.04 stwierdził, że nie leży to interesie Indii. Ale indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar stwierdził, że uwaga powinna skupić się na Europie. – Indie kupiły w kwietniu prawdopodobnie mniej rosyjskiej ropy niż Europa w ciągu tego popołudnia – odbił piłeczkę indyjski polityk.

ropa statek matala
Zbiornikowiec „Matala” pod maltańską banderą zatankował rosyjską ropę 27 marca aż w Murmańsku. Płynie na wschodnie wybrzeże Indii, podróż zajmie mu ok. miesiąca.

Nie wiadomo ile czasu zajmie Komisji Europejskiej przygotowanie analizy, o którą poprosili Niemcy. Ale Politico dodaje, że na stole jest ciągle inna opcja, o której wspominał wcześniej polski rząd – dodatkowe cło na rosyjską ropę. rosyjskie Ministerstwo Energii

Rosyjskie media informują, że tamtejsze Ministerstwo Energetyki potwierdziło iż zaprzestaje przekazywania informacji statystycznych na temat wydobycia i eksportu ropy. Dotychczas były dostępne na specjalnym portalu za niewielką opłatą.

Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Polska należy do największych producentów żywności w Europie, ale nie wykorzystuje energetycznego potencjału tej działalności. W efekcie biogazowni rolniczych na tle innych krajów mamy bardzo mało, a biometanowni żadnej. Czy uda się to zmienić?
Biogas plant with Cows
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Kto do Enei, kto do Tauronu; Embargo na rosyjski węgiel; Rząd w Berlinie zajął aktywa Gazpromu; Niemcy i Wielka Brytania mają nowe energetyczne strategie; Co dalej z linią na Ukrainę; Kolejne miliardy publicznych pieniędzy dla spółek
rynek prad rachunek zarowka pieniadze
businessman hand holding light bulb. idea concept with innovation and inspiration
Pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2, które do tej pory tonęły w budżecie państwa, mają częściowo pójść na modernizację energetyki. Do 2031 r. będzie to ponad 112 mld zł.
NFOSiGW-kasa
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!