Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Anna Moskwa zdymisjonowała szefa NFOŚiGW. Kto zostanie nowym prezesem?

Anna Moskwa zdymisjonowała szefa NFOŚiGW. Kto zostanie nowym prezesem?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienia szefa - wynika z nieoficjalnych informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Tym samym kluczowa instytucja, która ma zarządzać pieniędzmi krajowymi i unijnymi przeznaczonymi na transformację energetyczną, przejdzie prawdopodobnie z kręgu wpływu premiera Morawieckiego do wicepremiera Sasina.
Rada Nadzorcza NFOŚiGW
Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

NFOŚiGW to łakomy kąsek polityczny, ponieważ dysponuje miliardami, które w formie dofinansowania zasilają projekty w spółkach, samorządach i w domach Polaków. Dwa sztandarowe programy Mój Prąd i Czyste Powietrze objęły w ostatnich trzech latach około 800 tys. osób w kraju. Wkrótce ruszy też program Moje Ciepło, dofinansowujący pompy ciepła w nowych domach oraz program ciepłe Mieszkanie z dotacjami na wymianę kopciuchów w domach wielorodzinnych.

NFOŚiGW został krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego i w nadchodzących latach ma bardziej skupić się na transformacji energetycznej. Na ten cel do 2030 roku ma szansę dostać około 150 mld zł, z czego najwięcej z planowanego Funduszu Transformacji Energetycznej. To pieniądze między innymi na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, ale też na modernizację energetyki i OZE. Prace nad powołaniem tego FST nie posuwają się jednak naprzód z powodu problemów budżetowych.

Zmiany w radzie nadzorczej NFOŚiGW

Zmiana kierownictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była powszechnie spodziewana, gdy w październiku ubiegłego roku Anna Moskwa zastąpiła na stanowisku ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę. Z końcem listopada odszedł z NFOŚiGW wiceprezes Artur Lorkowski, którego do pracy w funduszu skierował właśnie Kurtyka. Teraz z posadą pożegna się prezes Maciej Chorowski, bliski znajomy Wojciecha Myśleckiego, nieformalnego doradcy premiera. Chorowski, podobnie jak premier i Myślecki, także pochodzi z Wrocławia.

W poniedziałek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej NFOŚiGW. W tym miesiącu minister Moskwa powołała jej nowych członków. To osoby bliskie jej działalności. Anna Moskwa zanim objęła funkcję ministra klimatu i środowiska, pracowała w spółce Orlenu Baltic Power, która prowadzi projekt farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, a wcześniej była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do rady nadzorczej NFOŚiGW powołała m.in. Wojciecha Ślączkę, rektora akademii Morskiej w Szczecinie, Mariolę Chojnacką – dyrektor departamentu gospodarki morskiej Ministerstwa Infrastruktury, Łukasza Greinke – prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. przewodniczącym RN został Paweł Pikus, dyrektor departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Z MKiŚ przyszedł także Piotr Sprzączak, dyrektor departamentu ciepłownictwa.

NFOSiGW kasa

Czytaj także: Idą potężne pieniądze na transformację energetyki

Nie udało nam się dowiedzieć, kto zastąpi prof. Macieja Chorowskiego na stanowisku szefa NFOŚiGW. W BIP ukazało się w środę 23 lutego ogłoszenie o naborze na stanowisko zastępcy prezesa NFOŚiGW.

Według nieoficjalnych informacji fotel prezesa NFOŚiGW ma trafić w polityczne ręce, z dala od wpływów premiera Mateusza Morawieckiego, natomiast bliżej wicepremiera Jacka Sasina. Jak jednak podkreślają osoby z branży, minister Anna Moskwa wykazuje „spory poziom samodzielności”, więc jej wpływ na te nominację będzie duży.

To kolejny już przykład wycinania ludzi premiera z instytucji państwowych. Wcześniej posadę stracił szef PKO BP Zbigniew Jagiełło

Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat:
Światowe koncerny paliwowe nie spieszyły się do inwestycji w odnawialne źródła, ale teraz nie chcą przespać rewolucji wodorowej. Tworzą liczne sojusze i kreślą ogromne projekty, w które angażują przemysł. producentów aut i lokalne władze
Aachen / Germany – January 31 2020: hydrogen logo on gas station
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Zielona rewolucja w sektorze energetycznym nabiera tempa, a jej dynamiczny rozwój i potencjał mogą inspirować wielu inwestorów. Firma Pragmasoft Sp. z o.o., z myślą o wspieraniu energetycznej transformacji w innowacyjny i kompleksowy sposób, stworzyła platformę Solar Spy. Jakie cele mogą zostać dzięki niej zrealizowane? Kto może zyskać na implementacji tego narzędzia?
Engineers use the IR Scanner installed on the drone for use in f
Engineers use the IR Scanner installed on the drone for use in flight, check the performance of solar cells and detect hot spots that are a cause of short circuit and equipment damage(AI technology).
Fotowoltaikę wspiera:
Kończony gazociąg Baltic Pipe jest przedstawiany jako główny element pozwalający na rezygnację z długoterminowych kontraktów z Gazpromem. Ale ciągle nie wiemy skąd weźmie się gaz, który nią popłynie do Polski i jakie będą dalsze losy gazociągu jamalskiego.
Oil field oil workers at work