Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. W 2018 roku większy obowiązek handlu energią na giełdzie

W 2018 roku większy obowiązek handlu energią na giełdzie

Sejmowa komisja ds. Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa przyjęła poprawkę do ustawy o rynku mocy zwiększającą obowiązek hanldu energią elektryczna na Towarowej Giełdzie Energi. Obligo giełdowe wyniesie 30%. Poprawkę zgłosił klub parlamentarny PiS, a poparł ją rząd.

rynek ceny

Sejmowa komisja ds. Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa przyjęła poprawkę do ustawy o rynku mocy zwiększającą obowiązek hanldu energią elektryczna na Towarowej Giełdzie Energi. Obligo giełdowe wyniesie 30%. Poprawkę zgłosił klub parlamentarny PiS, a poparł ją rząd.

rynek cenyObligo w takiej wielkości jest zgodne z wcześniejszymi informacjami WysokieNapiecie.pl, o których pisaliśmy w tym artykule: Jak przejęcie aktywów EDF przez PGE widzą rynkowi konkurenci

Większe obligo będzie obowiązywać od początku 2018 r. Jak mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, prace nad całą ustawą o rynku mocy powinny zakończyć się w grudniu.

To między innymi reakcja na znaczny spadek obrotów na Towarowej Giełdzie Energii po ograniczeniu handlu na tym rynku przez Polską Grupę Energetyczną. Dzieje się tak od grudnia 2016 roku, w którym PGE wyszła spod obliga giełdowego handlu aż 80% swojej produkcji (z wyłączeniem energii ze źródeł odnawialnych i kogeneracji), jako firma otrzymująca wsparcie publiczne w ramach rekompensat za rozwiązanie kontraktów długoterminowych na zakup energii po określonych stawkach.

W 2018 roku większy obowiązek handlu energią na giełdziePrzypomnijmy, że PGE w pierwszej połowie 2017 roku sprzedała na giełdzie energii niespełna 7 TWh prądu, czyli 25% swojej produkcji. Dla porównania w poprzednim półroczu na Towarową Giełdę Energii trafiło 99% prądu wytwarzanego w elektrowniach i elektrociepłowniach koncernu (niemal 28 TWh).

Zobacz także: PGE schodzi z giełdy

PGE kilka tygodni temu i tak została zobowiązana do handlu większą ilością energii w wyniku postępowania prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator zobowiązał narodowego czempiona do sprzedaży przez kilka najbliższych lat całej energii produkowanej w – przejmowanej właśnie od francuskiego EDF – elektrowni Rybnik. W efekcie PGE musiałaby sprzedawać nie 15%, a 25% produkowane prądu. Po podwyższeniu obliga do 30% dla wszystkich wytwórców, sytuacja największych wytwórców energii będzie podobna.

Zobacz: UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia aktywów EDF przez PGE

{loadmodule mod_email}

Rynek energii rozwija:

Dziennikarz wysokienapiecie.pl odpowiada na pytanie czy Polska ogranicza produkcję prądu z węgla najszybciej w Europie.

Gdzieś w północnej Polsce resort szuka miejsca, w którym będą składowane odpady promieniotwórcze

atom paliwo znak
Technologie wspiera:

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl został uhonorowany za analizę pokazującą rolę górnictwa węgla kamiennego w gospodarce Śląska.

derski klimat 2017

O tym czy i jak może wyglądać polska gospodarka i energetyka bez węgla dyskutowali były wicepremier dr Janusz Steinhoff, dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Bogusława Matuszewska, b. wiceprezes PGE i Jarosław Wajer, partner EY. Partnerem medialnym debaty był portal WysokieNapiecie.pl.

wegiel dyrektor