Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Rynek mocy – czy zaiskrzy między Tauronem a PGE?

Rynek mocy – czy zaiskrzy między Tauronem a PGE?

Uzgodniony z Brukselą kształt rynku mocy prawdopodobnie będzie korzystniejszy dla jednej z tych spółek

0 ole

Uzgodniony z Brukselą kształt rynku mocy prawdopodobnie będzie korzystniejszy dla jednej z tych spółek

0 oleWedług informacji Obserwatora Legislacji Energetycznej dwie największe państwowe spółki elektroenergetyczne mają bardzo rozbieżne opinie w sprawie obecnej wersji rynku mocy. Nasze źródła twierdzą, że Polska Grupa Energetyczna z całkowitym spokojem przyjęła poprawki do projektu ustawy  uzgodnione z Komisją Europejską w toku rocznych negocjacji. Chodzi zwłaszcza o wykreślenie koszyków i jedną cenę rozliczeniową dla wszystkich uczestników rynku mocy.

Z kolei dla Tauronu jest to powód sporego zaniepokojenia. Spółka obawia się, że jej starsze bloki będą przegrywać w aukcjach mocowych ze względu na wyższe koszty. W takiej sytuacji przyszłość starszej floty wytwórczej spółki stanęłaby pod znakiem zapytania. Według naszych źródeł firma rozmawiała już w tej sprawie z Ministerstwem Energii. Ewentualne poprawki do projektu wymagałyby jednak kolejnych uzgodnień z KE, co wydłużyłoby cały proces.

Inny możliwy wariant to zwiększenie wolumenu mocy na aukcjach, co jednak spowodowałoby większy spadek  cen energii.

Rynek energii rozwija:

Sejmowa podkomisja debatowała nad projektem ustawy.

0 ole
Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera

FreeVolt należy do wąskiego grona polskich eksporterów elektrowni fotowoltaicznych. Udział w zakończonych targach w Kazachstanie był doskonałą okazją do prezentacji swoich produktów na tym obiecującym, wschodzącym rynku dla rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Działania ekspansyjne bydgoskiej firmy zostały docenione w kraju.

Artykuł sponsorowany

12 1
Fotowoltaikę wspiera: