Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych

Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych

Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii - podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

- Jest jasne, że powinniśmy korzystać z każdego źródła energii - węgla brunatnego, kamiennego, gazu, energii atomowej, wodnej i odnawialnych źródeł - mówił podczas wtorkowego Great Energy Summit w Pradze Jan Mladek, minister handlu i przemysłu Czech.

Mladek dodał, że polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej powinna być neutralna technologicznie, a każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość kształtowania swojego miksu energetycznego suwerennie.

W podobnym tonie wypowiadała się podczas praskiego szczytu wiceminister energetyki i zmian klimatu Wielkiej Brytanii baronowa Sandip Verma.

- Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta na szczycie klimatycznym, musi odpowiadać każdemu z państw członkowskich. Wykorzystywane narzędzia [ograniczania emisji dwutlenku węgla - red.] muszą być elastyczne, aby każde państwo mogło wybrać najbardziej efektywny dla niego sposób osiągnięcia wspólnego celu - przekonywała baronowa Verma.

To także kluczowe argumenty polskiego rządu. Wiceminister gospodarki Marcin Korolec zwraca uwagę, że w Brukseli niesłusznie zwykle łączy się walkę z nadmierną emisją dwutlenku węgla z walką z samym wykorzystywaniem węgla.

Tymczasem polska polityka energetyczna przewiduje zastępowanie starych bloków węglowych nowymi, ale za to znacznie bardziej efektywnymi. Dzięki temu produkcja tej samej ilości energii elektrycznej oznaczać będzie nawet o 25 proc. niższą emisję CO2 w stosunku do starych bloków energetycznych.

Oprócz tego udział energii pochodzącej z węgla w polskim miksie spadać ma systematycznie dzięki nowym odnawialnym źródłom energii i elektrowni atomowej.

Z kolei Komisja Europejska i część zachodnioeuropejskich stolic chce ograniczenia wykorzystania samego węgla na rzecz energetyki odnawialnej, ewentualnie atomowej lub gazu. Mogłyby temu służyć np. unijne regulacje, które polityczną decyzję unijnych przywódców o celach pakietu energetyczno-klimatycznego do 2030 roku przekują na przepisy wykonawcze.

Brytyjskie i czeskie wsparcie może pomóc Polsce w zamieszczeniu w konkluzjach szczytu wyraźnego zastrzeżenia, że jakiekolwiek dalsze przepisy nie mogą dyskryminować elektrowni węglowych i atomowych. To jeden z warunków polskiej zgody na nowe unijne cele do 2030 roku.

Chociaż głosy wsparcia z Pragi i Londynu są dla polskiego rządu istotne, to wokół polskiego stanowiska (podobnie z resztą jak wokół stanowisk innych państw) nie ma wyraźnej, jasno określonej koalicji. Rezultaty unijnego szczytu poznamy najprawdopodobniej w piątek.

Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii - podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych”

 1. Przypomina to sytuację z mojego miasta. Sąsiad pali śmieciami w piecu a ja – i reszta mieszkańców – musimy to inhalować. Litości! Skończmy z promowaniem interesów lobby węglowo-energetycznego. Poza górnikami w tym kraju są też informatycy, sprzedawcy, rolnicy, pracownicy call-centres, instalatorzy OZE i miliony innych ludzi. Którzy mają prawo do jakości życia i tego, żeby ich podatki były wykorzystywane dla dobra CAŁEGO kraju, a nie jednej grupy zawodowej

  • Debilu jak gospodarka bedzie placila za prad 200% wiecej to wszyscy pojdziemy z torbami! Co ma wspolnego twoj sasiad ktory palismieciami i emituje toksyczne substancje z emisja CO2 ktora tego samego gazu ktory jest w wodzie mineralnej??? Wroc sie do podstawowki albo idz do spowiedzi!

 2. A niby skąd informacja, że GOSPODARKA będzie płaciła 200% więcej? A może 1,000,000%? A może ceny pradu spadają bo OZE wypychają najdroższe, nieefektywne jednostki z merit order?

  i co ma do tego CO2 z wody mineralnej? I po co te inwektywy?

 3. Wypowiadasz sie na eksperckim forum wiec albo idz na onet i tam bedziesz mogl zadawac cyniczne lub kretynskie pytania sugerujace ze wcale nie jest pewne ze prad znacznie zdrozeje, a ja bede zobowiazany podac linki do niezliczonych raportow ktore uznaja to za oczywiste albo nie miej pretensji ze nazwalem cie debilem, co tak naprawde jest lagodnym okresleniem.

  Jesli nie rozumiesz rowniez ze lobby klimatyczne manipuluje i straszy wszystkich zatruwaniem srodowiska dwutlenkiem wegla i nie umiesz powiazac podstawowej wiedzy ktora ucza na lekcjach chemii w podstawowce czym jest gaz CO2 w przyrodzie i ze pijesz ten trujacy gaz w gazowanej wodzie mineralnej to sa dwa wyjscia. Albo jestes debilem wlasnie albo jestes jak mysle kupionym za zagraniczne pieniadze agentem wplywu ktory jak nowotwor rozklada od srodka nasz kraj. Prostytucja to przy tym to honorowe zajecie.
  To wlasnie przez takich skurwionych jak ty miliony mlodych Polakow musi emigrowac!
  Kiedys takim wszom golono glowy albo czekal ich trybunal wojskowy i kulka.

 4. Poland will continue to use low carbon grants in the form of free allowances to support state-owned coal-fired power plants. Then, five years later, we will wonder why we still are dependent on state-owned, coal-fired power plants. A state oligopoly…sort of like Russia!

 5. Gdzie mogę znaleźć,dane jakie kwoty Polska płaci do kasy UE za wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektr. Z góry dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]