Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Wprost

Wprost

Wprost Biznes pisze o, ujawnionych na łamach WysokieNapiecie.pl, rządowych planach ratowania Kompanii Węglowej.

Wprost Biznes pisze o, ujawnionych na łamach WysokieNapiecie.pl, rządowych planach ratowania Kompanii Węglowej.

Portal WysokieNapiecie.pl dotarł do rządowych planów ratowania Kompanii Węglowej. Ten dokument premier pokazał 6 czerwca górnikom. Jaki jest więc cudowny plan rządu? Jest bajecznie prosty. Ci, co zarabiają, dadzą tym, którzy tracą. Rząd wskazuje na dużą „asymetrię korzyści” po stronie spółek energetycznych. To one, m.in. PGE, Tauron czy Enea, zrzucą się na ratowanie tonącego giganta. Inne pomysły są z tej samej bajki: wsparcie przez BGK, dokapitalizowanie akcjami państwowych spółek, np. Węglokoksu, stworzenie państwowej sieci sprzedaży węgla, ograniczenie importu za pomocą koncesji i norm, np. dla uranu zawartego w węglu. Plan w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, by Kompanię Węglową z pieniędzy podatników postawić na nogi, a potem stworzyć jej warunki w postaci uregulowanego rynku, żeby mogła się na tych nogach utrzymać. Nie ma jednak w planach zamykania nierentownych kopalń, a nawet wprowadzenia siedmiodniowego tygodnia pracy urządzeń wydobywczych – pisze Grzegorz Sadowski na łamach „Wprost”.

Cały tekst na stronie „Wprost”

Elektrownie węglowe w USA są już tylko zamykane. Wyparł je tańszy gaz ziemnyAmerykanie, z dotychczasowych kontestatorów polityki klimatycznej, stają się jej forpocztą. Co to oznacza dla Polski?

Elektrownie węglowe w USA są już tylko zamykane. Wyparł je tańszy gaz ziemny

Uwalnianie polskiego rynku gazu dopiero się zaczęło, a już wymyka się spod kontroli na tyle, źe pozycja PGNiG w perspektywie najbliższych lat wydaje się zagrożona. Receptą okaże się podział koncernu?

gaz wierzchowice
Rynek energii rozwija: