Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Najwyższa w historii produkcja i zużycie energii

Najwyższa w historii produkcja i zużycie energii

Tak szybkiego wzrostu produkcji energii, głównie w elektrowniach węglowych, nie mieliśmy w Polsce 1955 roku. Jednym z powodów jest najwyższe w historii zużycie energii elektrycznej w naszym kraju, kolejnym sprzedaż prądu za ponad 4 mld zł.
import eksport energii 2021

W 2021 roku wyprodukowaliśmy w Polsce 173,6 TWh energii elektrycznej, zużywając jednocześnie 174,4 TWh – wynika ze wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Bardziej dokładne dane (różniące się nawet o 10 TWh) zostaną opracowane dopiero w lutym przed Agencję Rynku Energii, ale i tak jest oczywiste, że obie te wartości były najwyższymi w historii.

produkcja zuzycie energii elektrycznej polska 2021

Podczas gdy zapotrzebowanie na energię (brutto, czyli wliczając w to zapotrzebowanie na energię samych elektrowni) wzrosło rok do roku o 5%, to produkcja energii zwiększyła się aż o 14%. To największy roczny wzrost produkcji energii w Polsce od 1955 roku. Tylko częściowo zmianę tłumaczy niższa baza (w 2020 roku produkcja spadła o 4% ze względu na lockdown).

produkcja energii elektrycznej polska 1921 2021

Kluczowym powodem zmian było odwrócenie się relacji cen energii na europejskich giełdach. Przez znaczną część 2020 roku Polska miała najdroższą hurtową cenę prądu w Unii Europejskiej. Wynikało to z wysokich cen uprawnień do emisji CO2 przy jednoczesnym spadku cen surowców energetycznych – a zwłaszcza gazu.

handel energia polska 2020 2021 wegiel

Sytuację odwróciła jednak mroźna i bezwietrzna zima 2020/2021. Mniej „zielonej” energii i wzmożone zapotrzebowanie na gaz oraz węgiel podbiły ceny tych ostatnich. Sprzyjała temu także niepewność w zakresie zaopatrzenia Europy w gaz, a falę paniki wywołało w końcu znacznie niższe niż w poprzednich latach wypełnienie magazynów gazów ziemnego w Niemczech czy Austrii na początku tego sezonu grzewczego, przy jednoczesnym spadku dostępności elektrowni atomowych we Francji. W rezultacie ceny gazu sięgnęły najwyższych poziomów w historii, a wraz z nimi ceny prądu w Europie Zachodniej wystrzeliły w kosmos.

ceny energii europa 2021 12

Jesienią Polska stała się jednym z najtańszych hurtowych rynku prądu w Unii Europejskiej. Eksportowaliśmy jednak takie ilości prądu – głównie z elektrowni opalanych węglem kamiennym, że w końcu i u nas zaczęło brakować paliwa. Tym bardziej, że państwowe koncerny nie miały politycznej zgody na import węgla.

W efekcie dziś wiele bloków energetycznych w Polsce stoi lub pracuje na pół gwizdka, czekając na odbudowę zapasów paliwa (o co dziś jednak trudno choćby ze względu na wąskie kolejowe gardło), a hurtowe ceny prądu w naszym kraju znowu zaczęły zbliżać się do zachodnioeuropejskich (czyt. bardzo wzrosły). Pod koniec roku eksport energii więc osłabł i cały 2021 roku Polska zakończyła jako importer netto prądu na poziomie 1 TWh. To jednak aż o 12 TWh mniej niż w 2020 roku.

import eksport energii 2021

Jeżeli jednak spojrzymy na wymianę handlową energią elektryczną wyrażoną w pieniądzach, to na handlu prądem, jak wynika z szacunków WysokieNapiecie.pl, zarobiliśmy na czysto blisko 1 mld zł (eksportując za ponad 4 mld zł, a importując za ponad 3 mld zł). To pierwsza taka sytuacja od wielu lat.

Co ciekawe, popyt na większości rynków towarowych i realizacja inwestycji (m.in. budowlanych) wciąż jest na tyle wysoka, że rosnące już wyraźnie w drugiej połowie roku ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych, nie odbiły się jeszcze na zapotrzebowaniu. W samym grudniu, jak wynika z danych PSE, wzrosło ono rok do roku o 6%. Według danych Agencji Rynku Energii za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku zużycie rosło we wszystkich grupach odbiorców – od wielkiego przemysłu po galerie handlowe – poza gospodarstwami domowymi, gdzie od lat widać systematyczny spadek zakupów energii elektrycznej.

ceny energii polska 2021 grudzien

PKN Orlen zamierza spełnić warunki Komisji Europejskiej dotyczące fuzji z Lotosem. Przedstawił czterech partnerów, którzy mają przejąć część działalności Grupy Lotos. Transakcja oznaczać będzie duży napływ saudyjskiej ropy na polski rynek i zmiany w strukturze rynku. W zamian Orlen liczy na innowacje w petrochemii i niskoemisyjnych technologiach, zwłaszcza w wodorze.
StacjePaliw
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
O jakościowym i ilościowym kroku w kierunku rozwoju elektromobilności w Polsce mówią przedstawiciele TAURONA Nowe Technologie (TNT) w kontekście uruchomienia programu dopłat do budowy stacji ładowania aut elektrycznych. Spółka od kilku lat rozwija własną sieć ładowarek, świadczy też usługi ich sprzedaży i montażu na rynku biznesowym.
tauron emobility-min
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
10 mld złotych mają wynieść w tym roku rekompensaty dla sprzedawców gazu po cenie regulowanej, poniżej rynkowej. Lwią część zgarnie PGNiG, które dodatkowo dostanie linię kredytową na 20 mld zł i nawet 30 mld państwowych gwarancji na dług. Będą też zmiany w zapasach gazu.
gaz zima
Materiał Partnera
Nowoczesna aplikacja tarnowskiej firmy Hymon ułatwia wybór najlepszej instalacji fotowoltaicznej dla każdego domu. Dostęp do aplikacji oferują sprzedawcy sieci sklepów MediaMarkt.
HYMON&MM
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera: