Mój Prąd to nie wszystko. Gdzie są wyższe dopłaty do fotowoltaiki

Mój Prąd to nie wszystko. Gdzie są wyższe dopłaty do fotowoltaiki

Nie tylko z programu Mój Prąd można wziąć dotacje do instalacji fotowoltaicznej. Właściciele domów jednorodzinnych mają opcje sięgnięcia po dofinansowanie do fotowoltaiki z innych programów, jednak muszą przy tym spełnić kilka warunków. Od września nowy nabór wniosków uruchamia Warszawa.

Dopłaty do fotowoltaiki w programie Mój Prąd mają ogromną zaletę z powodu prostej konstrukcji. Po spełnieniu warunku wielkości instalacji 2-10 kW oraz jej podłączenia do sieci można złożyć wniosek o dofinansowanie. Nie ma wymogu posiadania ekologicznego ogrzewania w domu, a jedynie wykluczono z programu dachy azbestowe. W tegorocznym naborze wniosków można dostać 3 tys. zł, mniej niż w poprzednich edycjach, ale i tak dostępna pula pieniędzy wyczerpuje się bardzo szybko.

Osoby, które chcą wyposażyć dom w instalację fotowoltaiczną, mogą jednak sięgnąć po inne dofinansowanie. Sprawdziliśmy gdzie, jak i kto może starać się o dopłaty do fotowoltaiki.

Wymień piec, zainwestuj w fotowoltaikę i weź dotację 5 tys. zł

Dofinansowanie do fotowoltaiki jest w pisane w ogólnopolski program "Czyste Powietrze".  Można dostać do 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kW, podłączoną do  sieci i po podpisaniu umowy kompleksowej z operatorem. Dofinansowanie pokrywa maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Są tylko dwa warunki, które mogą znacznie ograniczyć krąg uprawnionych do wzięcia dotacji. Po pierwsze, trzeba wymienić stary piec na paliwo stałe na nowe ogrzewanie, które spełnia wymogi programu Czyste Powietrze. Po drugie: dofinansowanie przyznawane jest tylko osobom, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł.

Do końca lipca po dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Czyste Powietrze sięgnęło niespełna 23 tys. osób, miesięcznie wpływa 2,7-2,8 tys. wniosków.

Warszawa dopłaci mieszkańcom nawet 15 tys. zł do fotowoltaiki

Kolejna opcja to sprawdzenie, czy w danym regionie nie ma dofinansowania do fotowoltaiki. Takie dotacje do OZE przyznaje na przykład Warszawa. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne. Warunkiem jest, by nieruchomość znajdowała się na terenie Warszawy i nie była ogrzewana kotłami lub paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy.

Nabór wniosków na inwestycje realizowane w 2022 roku rusza 1 września 2021 roku i potrwa do końca marca 2022 roku. Co ważne, wniosek składa się przed rozpoczęciem inwestycji i dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji można zacząć realizować przedsięwzięcie.

Nie ma ograniczeń dotyczących mocy instalacji, za to są limity finansowe. Dofinansowanie do fotowoltaiki wynosi do 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł za każdy kW mocy. Dla jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, wysokość dotacji wynosi do 80 proc. rzeczywistych kosztów inwestycji.

Warto jednocześnie wiedzieć, że w stolicy przysługują także dotacje do fotowoltaiki przy wymianie kopciucha. Na instalację fotowoltaiczną, która współpracuje z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania, osoba fizyczna dostanie do 15 tys. zł, ale nie więcej niż 5 tys. zł na kW. Natomiast pozostałe podmioty, np. spółdzielnie, fundacje, przedsiębiorstwa, mogą dostać przy modernizacji kotłowni i montażu instalacji fotowoltaicznej do 30 tys. zł, nie więcej niż 5 tys. zł na kW.  Wnioski o dofinansowanie wymiany kopciucha są przyjmowane w tym i przyszłym roku.

Program dofinansowania OZE ma od wielu lat Gdynia, jednak dotacje są niewielkie i wynoszą 2,5 tys. zł dla właścicieli domów jednorodzinnych lub 5 tys. zł dla domów wielorodzinnych, a dofinansowanie pokrywa maksymalnie 25 proc. kosztów paneli fotowoltaicznych. Kraków także przyznawał w tym roku dotacje do OZE, jednak wnioski przyjmowano tylko w kwietniu.

Dopłaty do fotowoltaiki w premii termomodernizacyjnej

Właściciele domów mogą wziąć kredyt na inwestycje w termomodernizację i jednocześnie dostać premię za fotowoltaikę. Jest to znany instrument wsparcia inwestycji wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Z premii termomodernizacyjnej mogą też korzystać właściciele domów jednorodzinnych.

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi 21 proc. w przypadku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz mikroinstalacji OZE. Moc tej mikroinstalacji musi wynieść co najmniej 1 kW - w przypadku domu jednorodzinnego i 6 kW - w przypadku pozostałych budynków. Zgodnie z definicją z ustawy o OZE moc mikroinstalacji to maksymalnie 50 kW. Nie ma natomiast ograniczeń kwotowych jak w programie Mój Prąd czy Czyste Powietrze.

Premia przysługuje tylko przy zaciągnięciu kredytu, który pokryje co najmniej 50 proc. kosztów inwestycji. To oznacza, że z premii nie skorzystają inwestorzy realizujący termomodernizację wyłącznie z własnych środków. „Kredyt musi wynosić nie mniej niż wysokość premii.

Czytaj także: Dopłata do paneli w premii termomodernizacyjnej

Z premii tej mogą również skorzystać właściciele domów opieki społecznej, hoteli robotniczych, internatów i burs szkolnych, domów  studenckich, dziecka, emeryta i rencisty, dla bezdomnych oraz budynków o podobnym przeznaczeniu, co obejmuje też plebanie, domy zakonne i klasztory.

Agroenergia: nawet 35 tys. zł dotacji do fotowoltaiki

Rozczarowani mogą być jak dotąd rolnicy, ponieważ od dawana Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał uruchomienie naboru wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki w programie Agroenergia. Nowe zasady programu sa już znane, nie ma jednak dat naborów wniosków.

Czytaj także: Polscy rolnicy ruszyli po słońce. Biogaz został w tyle

W nowe odsłonie programu Agroenergia nie ma dotacji do instalacji fotowoltaicznej poniżej 10 kW  mocy. Dotacja do fotowoltaiki o mocy 10-30 kW wynosi do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 15 tys. zł. Przy większej mikroinstalacji, czyli powyżej 30 kW i nie więcej niż 50 kW, dofinansowanie wynosi już tylko 13 proc., ale nie więcej niż 25 tys. zł. Przewidziano też bonusy dla instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaiki wraz z pompą ciepła, sprzężonej w jeden układ. Wówczas przewiduje się dodatek 10 tys. zł. Jest to jednak uwarunkowane posiadaniem audytu energetycznego, który rekomenduje zastosowanie pompy ciepła. Moc pompy nie może przekroczyć 50 kW.

W lipcu NFOŚiGW ogłosił nabór dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na uczestnictwo w programie Agroenergia dotyczącym dofinansowania fotowoltaiki. Zgłosiły się wszystkie WFOŚiGW, nie wiadomo nadal jednak, kiedy zaoferują dotacje do fotowoltaiki dla rolników, choć spodziewane jest, ze stanie się to jeszcze w tym roku. Do rozdysponowania będzie 50 mln zł w całej Polsce.

 

Fotowoltaikę instalują

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE