Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Tydzień Energetyka 11-18.07.2021

Tydzień Energetyka 11-18.07.2021

Nowy Zielony Ład Brukseli. Gazprom przegrywa OPAL w TSUE. Wyższe ceny gazu z PGNiG. EDF wraca nad Wisłę
tydzien energetyka

Bruksela pokazała Fit for 55

Komisja Europejska przedstawiła pakiet 13 aktów prawnych związanych z Nowym Zielonym Ładem. Pakiet, nazywany Fit for 55 ma umożliwić UE osiąnięcie celu 55 redukcji CO2 do 2030 r.

Więcej w tekście:

Bruksela pokazała narzędzia do transformacji

Unijny sąd nakazuje Gazpromowi stosować unijne prawo bez wyjątków

Zgodność z prawem każdego unijnego aktu w obszarze energii należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej. Tak TSUE uzasadnił wyrok, w którym odrzucił apelację Niemiec od orzeczenia Sądu UE w sprawie odstępstw od unijnych regulacji dla gazociągu OPAL. Niemal 2 lata temu Sąd UE uznał za nieważną decyzję Komisji Europejskiej, zwiększającą z 50 do 80% możliwość wyłącznego wykorzystywania przez Gazprom OPALa, czyli lądowej odnogi Nord Stream 1. Niemcy się od tego wyroku odwołały, ale TSUE potwierdził słuszność wyroku, w którym Sąd UE uznał, że decyzja Komisji zapadła z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Gazprom dalej nie może zatem wykorzystywać ok. 12 mld m sześc. przepustowości OPALa.

Taryfa PGNiG mocno w górę

Od 1 sierpnia o 12,4% drożeje gaz dla gospodarstw domowych w taryfie największego detalicznego sprzedawcy – PGNiG OD. Prezes URE zatwierdził już trzecią tegoroczną podwyżkę taryfy tej spółki. W kwietniu taryfa PGNiG OD skoczyła już o 5,6%, a z początkiem roku – o 2,9%. Regulator zaakceptował tłumaczenie sprzedawcy, który we wniosku argumentował konieczność podwyżki wzrostem cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie kupuje to paliwo.

Mniej więcej od roku, ceny gazu na TGE, podobnie jak i na rynkach europejskich nieustannie rosną. Co prawda odbijały się z bardzo niskich poziomów, ale skala podwyżek jest bardzo wysoka. Na TGE przez rok gaz na spocie zdrożał o 400%, w kontraktach terminowych na III kwartał 2021 – o 350%.

EDF wraca aby budować atom

Kilka lat po sprzedaży wszystkich konwencjonalnych aktywów w Polsce francuski państwowy koncern EDF wraca nad Wisłę. Tym razem celem ma być budowa elektrowni atomowych. EDF oficjalnie otworzył w Warszawie swoje biuro, którego zadaniem będzie przygotowanie dla polskiego rządu oferty technologicznej oraz finansowej dla projektu jądrowego.

Przedstawiciele rządu Francji zadeklarowali przy tej okazji jego determinację co do zaangażowania się w budowę energetyki jądrowej w Polsce. Także finansowego, w wybranym przez Polskę modelu. Chociaż jednocześnie zastrzegli, że na rzucanie kwotami jeszcze za wcześnie, szacunki kosztów całego projektu pojawią się na dalszych etapach negocjacji. Francuzi podkreślają, że jeżeli poważnie traktować polski plan uruchomienia pierwszego reaktora do 2033, to przyszły rok to „ostatni dzwonek” na wybór oferty i partnera.

Warszawskim biurem EDF kieruje Thierry Deschaux – dotychczasowy prezes Dalkia Polska.

 

 

Rynek energii rozwija:
Osoby, które składały wnioski o dopłaty do fotowoltaiki pod koniec 2020 roku nie otrzymają już 5000 zł dofinansowania. Budżet programu Mój Prąd 2.0, pomimo dwukrotnego zwiększania, jest na wyczerpaniu. Odprawieni z kwitkiem będą jednak mogli otrzymać 3000 zł dopłaty w nowej edycji. Kto nie załapie się już na wyższe dofinansowanie i co powinien w tej sytuacji zrobić?
panele pv fotowoltaiczne prawo
W poniedziałek (19 lipca) na warszawskiej giełdzie zadebiutuje spółka Onde, która specjalizuje się w budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Przewidywana kapitalizacja firmy w momencie debiutu nie tylko uplasuje ją w czołówce najbardziej wartościowych grup budowlanych w Polsce, ale będzie też kontrastować z mizerną wyceną polskich koncernów energetycznych.
FW-Radzya-Cheemiaski-1920×1280
fot. Onde
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
W ofercie Energy5 pojawił się nowy system podążający za słońcem – tracker fotowoltaiczny dla farm wielkopowierzchniowych. To najprawdopodobniej pierwszy i jedyny system ruchomy tego rodzaju rodzimej produkcji, oferowany obecnie na terenie Polski!
energy5 1
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają: