Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Jak dbać o panele fotowoltaiczne, aby posłużyły nam jak najdłużej?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne, aby posłużyły nam jak najdłużej?

Poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna powinna działać bezawaryjnie 10-15 lat. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich podzespołów można przedłużyć ten okres nawet do 25 lat. Warto jednak pamiętać o szeregu czynności, dzięki którym taki scenariusz stanie się realny. Jak zatem dbać o panele fotowoltaiczne, aby posłużyły nam jak najdłużej?
OZE solar dach

Nawet 25 lat bez awarii

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie korzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska. Dobrej jakości konstrukcja oparta na komponentach znanych i cenionych producentów powinna posłużyć gospodarstwu domowemu bez żadnej awarii co najmniej 10-15 lat. Zdaniem specjalistów firmy, zajmującej się opieką serwisową i posprzedażową paneli fotowoltaicznych, okres ten może być jednak zdecydowanie dłuższy. – Na polskim rynku rynku można znaleźć podzespoły, dzięki którym instalacja będzie działała bezawaryjnie nawet 25 lat. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż najstarsze polskie konstrukcje mają około 10 lat – wyjaśnia Sławomir Gonet, Project Manager FIXIT SA.

Dobry montaż paneli fotowoltaicznych to podstawa

Podstawą w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest nie tylko zastosowanie najwyższej jakości komponentów, ale także odpowiednie zamontowanie konstrukcji. To w głównej mierze od tej kwestii zależy to, jak długo będzie ona działała bezawaryjnie. W przeciwieństwie do paneli solarnych, panele fotowoltaiczne produkowane są tak, by unikać konieczności wymiany pojedynczych części. Według serwisantów najczęstszym czynnikiem wpływającym na konieczność wymiany jakiegoś elementu są błędy wynikające z nieodpowiedniego wykonania instalacji lub właśnie niedbały montaż.

Najszybciej zużywające się podzespoły

Jednak nawet najwyższej klasy komponenty poprawnie zamontowanej instalacji fotowoltaicznej mogą z czasem po prostu się zużyć. Najszybciej los ten spotyka ogniwa krzemowe, które są umieszczone wewnątrz panela fotowoltaicznego. Stanowią one bowiem element bezpośrednio narażony na czynniki atmosferyczne. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na kwestie związane z gwarancją. – Zgodnie z kartami gwarancyjnymi większości producentów gwarancja panela wynosi od 10 do 15 lat i jest to gwarancja produktowa. Drugi rodzaj gwarancji dotyczy sprawności paneli, która zazwyczaj jest przedstawiona na wykresie i wskazuje na co najmniej 25-letnią pracę ze sprawnością spadającą równomiernie do około 80% mocy początkowej – wyjaśnia Sławomir Gonet. Na drugim miejscu najczęściej zużywających się komponentów są natomiast falowniki. Pozostałe elementy, jeżeli są produktami dobrej jakości, powinny pracować bezawaryjnie przez wiele lat – dodaje.

Regularne przeglądy to konieczność

Odpowiednia gwarancja producenta w przypadku zakupu tego typu konstrukcji to zatem podstawa. Warto jednak pamiętać również o regularnych przeglądach instalacji. Weryfikacja poprawności jej wykonania oraz późniejsze przeglądy opierają się głównie na pomiarach elektrycznych oraz termicznych. W teorii poza tymi elementami nie ma konieczności wykonywania innych czynności. W praktyce jest to jednak zależne m.in. od warunków atmosferycznych. – Ze względu na mocne zanieczyszczenie powietrza oraz w zależności od miejscowych czynników typu kurz, zapylenie zalecane jest mycie paneli. Uzależnione jest to jednak od częstotliwości pojawiania się deszczu, który naturalnie myje panele. Ptasie odchody lub liście, mogą znacznie ograniczyć sprawność całej instalacji i doprowadzić do miejscowego wypalenia się paneli jednak obfity deszcz powinien rozwiązać problem – tłumaczy rozmówca – Oczywiście istnieje wiele wyspecjalizowanych firm, które pomagają w utrzymaniu powierzchni w należytej czystości, ale zbyt częste korzystanie z nich niepotrzebnie wydłuża czas zwrotu poniesionych kosztów. Zdrowy rozsądek oraz natura będą więc najlepszymi sprzymierzeńcami – podsumowuje.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
30 maja 2018 roku Parlament Europejski i Rada dokonały zmiany rozporządzenia 2010/31/UE w sprawie ukazania energetyczności budynków i jednocześnie zmieniły dyrektywę 2012/27/UE wprowadzając nową - 2018/844/UE. W pierwszym punkcie preambuły tego dokumentu czytamy:
elektromobilnosc ladowarki
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Zmiana ustawy o rynku mocy. Nowe wieści w sprawie Baltic Pipe. Biomasa w projekcie dyrektywy OZE.
tydzien energetyka
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
UDT
Materiał Partnera
Jednym z celów realizowanych przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) jest wdrażanie nowych metod badawczych do praktyki przemysłowej. Wynika to wprost z zapotrzebowania użytkowników urządzeń technicznych na skuteczną ocenę stanu technicznego tych obiektów, pozwalającą na bezpieczną ich eksploatację.
UDT1png
Technologie wspiera: