Autor
Artykuł sponsorowany

Sungrow wprowadza na rynek nowy inwerter o mocy 125kVA  

Sungrow wprowadza na rynek nowy inwerter o mocy 125kVA  

Firma Sungrow posiada na rynku falownik większej mocy (250kVA) dla instalacji przemysłowych. Skąd pomysł na mniejszy model ?

Wychodząc naprzeciw wymaganiom Polskiego rynku OZE, wprowadzamy falownik który w jeszcze lepszy sposób będzie dopasowany do typu instalacji, które zdominowały nasz rynek OZE. Mowa tu o instalacjach o mocy zainstalowanej do 1MW. Stosując nasz nowy falownik SG125HX uzyskamy optymalny podział tej wielkości instalacji, zachowując przy tym wysoki stopień przewymiarowania instalacji po stronie DC.  Zmniejszymy tym samym długości obwodów paneli, a tym samym koszty wykonania instalacji. Stosując większą ilość falowników zyskujemy również zwiększoną niezawodność. W przypadku czynności serwisowych, wyłączeniu podlega proporcjonalnie mniejsza część urządzeń.

Na rynku co roku pojawiają się nowe moduły fotowoltaiczne, z coraz bardziej wyśrubowanymi parametrami. Czy nowy falownik Sungrow sprosta nowym wymaganiom ?

Sungrow bacznie śledzi rynek fotowoltaiczny, starając się na bieżąco sprostać wymagania podyktowane nowymi rozwiązaniami. Falownik SG125HX posiada 6 trakerów MPPT, z których każdy może na wejściu obsłużyć łańcuchy fotowoltaiczne do 30 amperów, a dzięki dodatkowo zwiększonej wytrzymałości zwarciowej falownik może pracować bez problemu z modułami wysokich mocy a także modułami dwustronnymi i to bez konieczności stosowania dodatkowych puszek rozgałęźnych.

A więc znowu oszczędniej ?

Oczywiście. Nie zapominamy także o naszych innych falownikach, np. o falowniku SG250HX który także został odświeżony. Poszerzyliśmy także zakres napięciowy DC, tak by zwiększyć elastyczność doboru instalacji PV.

Kwestie bezpieczeństwa również traktujemy poważnie. Dlatego nasze nowe falowniki wyposażone są w ochronniki przeciwprzepięciowe typu drugiego, zarówno po stronie AC jak i DC. Dodatkowo po stronie AC dodaliśmy jeszcze ochronnik typu pierwszego. Wiele usterek instalacji PV nie widać z początku gołym okiem, dlatego udostępniliśmy naszym klientom specjalną funkcję do badania krzywej prądowo-napięciowej (IV) łańcuchów PV. Dzięki temu możemy zdalnie wykryć i zlokalizować nieprawidłowości naszej instalacji PV. Jest to szczególnie przydatne na dużych instalacjach z dużą ilością łańcuchów. Badanie krzywej IV to tylko mały wycinek funkcji które oferuje nasz system monitoringu farm fotowoltaicznych Sungrow iSolarCloud. System pracuje w chmurze, dzięki temu dostęp możemy uzyskać zarówno na komputerze z poziomu przeglądarki, jak i na smartfonie za pomocą aplikacji. Dodam jeszcze ze system jest darmowy dla naszych klientów, do mocy 5MW

Mówiąc o funkcjonalności chciałbym wymienić jeszcze jedną ciekawą funkcję inwerterów serii HX.  Jest to funkcja „Q at night”, dzięki której uzyskujemy możliwość generacji mocy biernej nawet w nocy, kiedy nie mamy nasłonecznienia. Jest to ważne w utrzymaniu narzuconego przez zakład energetyczny współczynnika mocy, a co za tym idzie unikaniu dodatkowych opłat.

A jak wygląda współpraca z urządzeniami peryferyjnymi ?

Po doposażeniu instalacji w nasze urządzenie komunikacyjne COM100, jesteśmy nie tylko w stanie sterować naszą rozproszoną instalacją z jednego punktu, ale także udostępnić sterowanie dyspozytorowi mocy, jak również podłączyć stacje pogodowe do pomiaru nasłonecznienia, temperatury oraz wiatru a także liczniki energii elektrycznej. Parametry pomiarowe są następnie dostępne zdalnie z poziomu iSolarcloud.

W kwietniu bieżącego roku kończy się okres przejściowy określony w przepisach związanych z dyrektywą Europejską o kodach sieciowych. Wprowadzono procedury testowania. Wymagane będą także nowe certyfikaty na falowniki.

To prawda. Sprawa jest w szczególności utrudniona, gdyż na chwilę obecną nie istnieją akredytowane w Polsce ośrodki certyfikujące, które mogłyby dokonać sprawdzenia urządzeń i wydać certyfikat. Jednakże my jako firma międzynarodowa, dobrze usytuowana na rynku Europejskim, zleciliśmy certyfikację renomowanej firmie, posiadającej akredytację u naszych zachodnich sąsiadów. Takie rozwiązanie jest zgodne z naszymi przepisami. Umożliwi nam ono terminowe uzyskanie wymaganych dokumentów. Chcemy by nasi klienci mieli świadomość iż urządzenia wprowadzone na Polski rynek są nie tylko nowoczesne ale i bezpieczne. Przebadane w Europejskich laboratoriach – spełnią wymagania najnowszych przepisów sieciowych.

Kiedy możemy spodziewać się kolejnych nowości ?

SG125HX będzie dostępny na naszym rynku już w Marcu. Wprowadzamy także falowniki hybrydowe dla mikro instalacji. W dalszej części roku planujemy kolejne nowości o których z pewnością powiemy więcej już niebawem.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Sungrow może pomóc w Twoim projekcie PV? Skontaktuj się z nami: [email protected]

 

Wywiad z Jerzym Rudnickim - Product Managerem CEE Sungrow

 

Zielone technologie rozwijają

Fotowoltaikę instalują

Zobacz także...

Komentarze

Autor

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE