Jak skorzystać z ulgi podatkowej na panele PV, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu

Jak skorzystać z ulgi podatkowej na panele PV, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu

Około 100 tys. Polaków czeka na dotację z programu Mój Prąd. Jednocześnie zaczął się czas rozliczania podatku dochodowego za ubiegły rok. Część prosumentów stanęła przed dylematem, jak w tej sytuacji mają odpisać panele fotowoltaiczne w zeznaniu podatkowym. Uwzględniać dotację, na którą czekają, czy nie?

"W 2020 roku roku nabyliśmy z małżonkiem panele fotowoltaiczne, w listopadzie złożyliśmy wniosek o dotację z program Mój Prąd.  Wniosek jest zarejestrowany i oczekuje na rozpoczęcie procesu weryfikacji. Kasy pewnie w programie nie wystarczy, ale.. rodzi się pytanie, czy aby możemy skorzystać z ulgi podatkowej na całość wydatkowanej na ten cel kwoty, czy całość minus 5 tys. zł? A co, jeśli kasy w programie zabraknie (a wiemy, że zabraknie)?" - takie pytanie przysłała czytelniczka portalu WysokieNapiecie.pl.

W podobnej sytuacji jest wiele osób w Polsce. Na rozpatrzenie wniosku o dotację do 5 tys. zł z programu Mój Prąd czeka około 100 tys. prosumentów. "Ze względu na dużą liczbę wniosków złożonych w II naborze procedowanie prawidłowo złożonego wniosku wynosi ok. 4 - 5 miesiące. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość" - czytamy na rządowej stronie. W dodatku wniosków jest więcej niż dostępnych funduszy. Nie wiadomo więc, czy wszyscy, którzy złożyli  wniosek w terminie, dostaną dotację.

Czytaj także: Kto dostanie dotacje do fotowoltaiki

Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ulga termomodernizacyjna przysługuje na podatnika i wynosi 53 tys. zł. To oznacza, że w przypadku małżonków na każdego z nich oddzielnie przypada po 53 tys. zł odpisu. Kwota nie zależy od liczby prowadzonych inwestycji czy posiadanych domów.

Z możliwości odliczenia mogą skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej, jednolitej stawki 19 proc. oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Muszą być właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, w którym dokonano inwestycji termomodernizacyjnej. Jeżeli podatnik nie prawa własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, najemcą, wówczas nie może skorzystać z odliczenia. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można też skorzystać w przypadku budynku w budowie. Odliczenie dotyczy domów już wybudowanych.

Jak odliczyć panele fotowoltaiczne z dotacją, która jeszcze nie przyszła

Osoby, które dopiero czekają na dotację z programu Mój Prąd, powinny odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2020 rok całość poniesionych kosztów, na które mają faktury - obejmuje to koszt instalacji fotowoltaicznej i usługi jej montażu. Natomiast jeśli otrzymają dotację, to trzeba będzie uwzględnić jej kwotę w dochodach za 2021 rok.

Czytaj także: Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze zyskuje na popularności

"Podatnik, który po roku, w którym skorzystał z ulgi, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot" - brzmi stanowisko Ministerstwa Finansów.

To oznacza, że otrzymaną w 2021 roku dotację 5 tys. zł z programu Mój Prąd, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu za 2021 rok, w przyszłym roku.

Formularz PIT-0

W rocznych zeznaniach podatkowych i w załącznikach do tych zeznań podatnicy nie wymieniają wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wskazują jedynie kwotę odliczenia. W PIT/O kwotę wskakują w części B „Odliczenia od dochodu (przychodu)” w wierszu 6 „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Natomiast przykładowo w zeznaniu PIT–37 kwota ulgi termomodernizacyjnej jest wykazywana w części E „Odliczenia od dochodu”, gdzie wpisywana jest jedna zbiorcza kwota przysługująca z tytułu wszystkich odliczeń od dochodu wykazanych w części B załącznika PIT/O. Podatnicy wpisują ją w pozycji 108 (podatnik) i 109 (małżonek).

Czytaj także: Jak dbać o fotowoltaikę zimą

Terminy

Kwotę ulgi można rozliczyć przez 3 kolejne lata. Dowodem są faktury z odpowiednią datą.  Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży określony na fakturze VAT.

Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Zielone technologie rozwijają

Technologie dostarcza

Fotowoltaikę instalują

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej

 

Chcesz płacić co miesiąc skontaktuj się z nami: [email protected]