Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Pięć najczęstszych usterek instalacji fotowoltaicznych

Pięć najczęstszych usterek instalacji fotowoltaicznych

Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej rynek fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Największy przyrost nowych mocy zainstalowanych w źródłach fotowoltaicznych został odnotowany w segmencie mikroinstalacji, co oznacza duże zainteresowanie tego typu konstrukcjami ze strony prosumentów indywidualnych i biznesowych. Mimo dużej popularności, nie są one jednak wolne od usterek. Na podstawie wiedzy ekspertów firmy zajmującej się opieką serwisową i posprzedażową paneli fotowoltaicznych przedstawiamy najczęstsze problemy, na które są narażone instalacje fotowoltaiczne.
fotowoltaika

Przegrzewanie się wtyczek solarnych / uszkodzenia

W instalacjach fotowoltaicznych występują wysokie napięcia, które wymagają bezkompromisowych rozwiązań. Zarówno rezystancja, jak i przewodzenie we wtyczkach powinny być niezmienne przez okres co najmniej 25 lat. Przeszkodą mogą okazać się jednak słabe materiały wykorzystane do ich stworzenia oraz nieodpowiednia jakość montażu. Z czasem mogą one prowadzić do uszkodzeń złączy, ich przegrzewania się, a w efekcie nawet do pożaru całej instalacji.

Mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych

Powody powstania mikropęknięć w ogniwach fotowoltaicznych mogą być co najmniej dwa. Z jednej strony mogą wynikać one ze słabej jakości wykonania, a z drugiej z transportowania ich w złych warunkach. Często są one jednak skutkiem oddziaływania obu tych czynników. W wyniku nieodpowiedniego transportu słabej jakości paneli mogą powstać tzw. hot spoty. To mikropęknięcia, które podczas pracy instalacji mogą generować wysoką temperaturę, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do przepalenia się ogniwa, zmniejszenia jego sprawności, a nawet powstania w nim dziury.

Nieodpowiednie kable

Kable solarne powinny posiadać podwójną izolację i długą gwarancję. Zastosowanie słabej jakości kabli lub takich o niewłaściwym przekroju może bowiem prowadzić do szybkiego ich uszkodzenia. Chociażby ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podobny, niepożądany efekt może wywołać także nieodpowiednie ułożenie kabli, w wyniku którego dochodzi do zbyt dużych naprężeń lub przetarć izolacji. Jak tłumaczy Mariusz Ryło, CEO FIXIT SA, firmy zajmującej się opieką serwisową i posprzedażową m.in. paneli fotowoltaicznych – uszkodzenie kabli solarnych jest bardzo niebezpieczne. Może bowiem prowadzić do stopienia lub zniszczenia izolacji, a w następstwie do powstania łuku elektrycznego, bardzo podobnego do tego powstającego podczas spawania. To wywołuje wysoką temperaturę, a finalnie może doprowadzić do pożaru. Czytaj także: Mój Prąd wyczerpany. Jakie dotacje do fotowoltaiki można teraz dostać?

Inwertery słabej jakości

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Odpowiada on za przetwarzanie prądu stałego w zmienny. W związku z powyższym inwerter powinien być wykonany z komponentów elektronicznych bardzo dobrej jakości. W przeciwnym wypadku, mogą one zmniejszać efektywność całej instalacji, a nawet prowadzić do jej uszkodzenia.

Brak zabezpieczeń fotowoltaicznych

Każda konstrukcja fotowoltaiczna powinna posiadać również odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz przeciwprzepięciowe. Chodzi m.in. o rozłączniki izolacyjne, aparaty przeciwprzepięciowe (tzw. odgromniki) czy odpowiednio dobrane bezpieczniki topikowe. Zapobiegają one chociażby powstawaniu wspomnianego wcześniej łuku elektrycznego. Brak odpowiednich zabezpieczeń lub ich niska jakość zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia różnych elementów podłączonych do instalacji elektrycznej, a nawet pożaru. Czytaj także: Jak wygląda proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej Trudno dokonać samodzielnej naprawy wymienionych usterek instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej uszkodzone elementy trafiają do specjalistycznych serwisów. – Aktualnie trudno przybliżyć konkretne statystyki dotyczące napraw, ponieważ to cały czas nowa technologia, a jej wykorzystanie na szeroką skalę jest stosunkowo świeże. Usterki nie wynikają jednak ze zużywania się materiałów. Najczęściej bowiem błędy są popełniane podczas projektowania lub doboru komponentów oraz ich instalacji. Warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych aspektów. Chociażby na to, że należy instalować panele w dobrze nasłonecznionych miejscach, wykorzystywać certyfikowane komponenty, a także zlecać instalację konstrukcji wyłącznie doświadczonym monterom – wyjaśnia Ryło. – Wiele razy poruszyłem także temat potencjalnego pożaru, którego następstwa mogą być ogromnym nieszczęściem dla domowników. Powyższe usterki najczęściej przyczyniają się właśnie do takich sytuacji. Dbałość o szczegóły, wtyczki, kable, zabezpieczenia oraz montaż niwelują ryzyko potencjalnego pożaru. Między innymi właśnie z tego powodu ustawodawca-rząd wprowadził konieczność uzgadniania projektu instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Najważniejsza rada jest zatem następująca: wybierajmy rozważnie. Nie kierujmy się jedynie ceną, a także zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo i jakość wykonania  – dodaje. Czytaj także: Panele słoneczne kupisz przez internet. Miejsce na dachu wybierze algorytm
 
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W 2020 roku zużycie węgla na świecie spadnie o 5 proc. – najbardziej od II wojny światowej. Po nieznacznym odbiciu czekają nas dalsze spadki – ocenia MAE. To oznacza, że "peak coal", czyli szczyt zużycia węgla (8 mld ton), przeżyliśmy w 2013 roku. Także w Polsce spadki są już bardzo wyraźne. Nawet Chiny skończyły ze smoczym apetytem na węgiel.
zuzycie wegla na swiecie 2020-2025 prognoza
Budowa giełdowego rynku energii w Polsce napotykała na trudności, ale Towarowa Giełda Energii na końcu odniosła sukces. M. in. dlatego, że dziś wyznacza w sposób transparentny rynkowe ceny. Receptą na przyszłość jest ekspansja, na nowe obszary, nowe rynki i nowe usługi - zgodnie oceniali obecny i byli prezesi polskiej giełdy energii w czasie debaty z okazji 20-lecia działalności TGE.
pieniadz gielda zysk
Rynek energii rozwija: