Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Odwrotność przewodności – czyli co? 

Odwrotność przewodności – czyli co? 

Materiał Partnera
Energia elektryczna jest w XXI wieku jak powietrze. Jesteśmy nią nieustannie otoczeni, a nasze życie jest w ogromnym stopniu od niej uzależnione i nic nie zwiastuje, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Wręcz przeciwnie! 
pomiar rezystancji

Elektryczność oswoiliśmy do tego stopnia, że w zasadzie przestaliśmy się jej obawiać. Dzięki szeregowi udoskonaleń i wynalazków jesteśmy w dużo mniejszym stopniu narażeni na jej niebezpieczne oddziaływanie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Izolacja a bezpieczeństwo

Jednym z fundamentów tego bezpieczeństwa jest izolacja. Jest kluczowym składnikiem niemal każdego urządzenia elektrycznego. I choć wydaje nam się, że to zagadnienie proste – nie dotykamy gołych przewodów, to stan faktyczny jest o wiele bardziej skomplikowany. Przede wszystkim izolacja służy nie tylko ochronie ludzi, ale również całości urządzenia i służy często regulowaniu przepływu i mocy wewnątrz układu.

Izolację określa się jako właściwość materiału, a mierząc jej skuteczność mierzymy rezystancję izolacji. To bardzo ważny aspekt, gdyż rezystancja powinna być dopasowana do warunków, w jakich pracuje urządzenie i napięć, jakie ono generuje.

Co do samej rezystancji, to definiuje się ją jako odwrotność przewodności. Materiały o dobrej przewodności, jak niektóre metale, czy ciecze np. woda, przewodzą energię dobrze, inne, jak np. plastik czy powietrze mają wysoką rezystancję, czyli przewodzą ją źle.

W rezystancji izolacji istotne są jednak nie tylko materiały, ale również warunki, w jakich urządzenie pracuje. Temperatura, wilgotność, promieniowanie, obecność zanieczyszczeń jak np. kurz, wszystko to wpływa na skuteczność izolacji i jej pomiar. Dlatego, gdy kupujemy np. lampki choinkowe, te, które są przeznaczone do powieszenia na zewnątrz, są wyraźnie oznaczone i przystosowane do zupełnie innych warunków.pomiar rezystancji

Bezpieczeństwo i niezawodność działania urządzeń elektrycznych jest jedną z ich najważniejszych charakterystyk, a izolacja i jej rezystancja jest jednym z kluczowych aspektów. Dlatego powinniśmy o nią dbać i sprawdzać. Oczywiście w urządzeniach domowych takie zabezpieczenia nie są tak istotne, bo skomplikowanie tych urządzeń jest mniejsze niż np. tych pracujących w przemyśle. Jednak urządzenia pracujące w naszych firmach powinny mieć regularnie przeprowadzane pomiary rezystancji izolacji, a wynikłe w ich wyniku problemy powinniśmy od razu rozwiązywać.

Nie rób tego sam!

Co ważne, pomiar rezystancji izolacji jest zadaniem wymagającym doświadczenia, fachowej wiedzy i odpowiednich uprawnień. Pomiar rezystancji izolacji powinien być przeprowadzany w konkretnych warunkach. Temperatura 10 do 25 stopni C, wilgotność 40% do 70%, urządzenie badane powinno być czyste i niezawilgocone. Pomiar wykonujemy prądem stałym. Odczyt wyniku pomiaru następuje po ustaleniu się wskazania (po ok. 0,5 do 1 min). Odczytujemy wtedy natężenie prądu płynącego przez izolację pod wpływem przyłożonego napięcia.

Pomiar rezystancji izolacji to kwestia złożona, dlatego dla jej rozjaśnienia zerknijcie na materiał opracowany przez eksperta w

serwisie LaczyNasNapiecie.pl:  https://laczynasnapiecie.pl/blog/pomiar-rezystancji-izolacji

Artykuł sponsorowany

 

Technologie wspiera:
Komisja Europejska ogłosiła Falę Renowacji - strategię, która ma znacznie poprawić efektywność energetyczną budynków. Termomodernizacja, zeroemisyjne źródła ciepła, technologie "smart home" - to może dać w Polsce bezpośrednio 100 tys. miejsc pracy. Bruksela planuje też stopniowe zaostrzanie regulacji, by nawet stare domy spełniały minimalne standardy efektywności energetycznej.
dom-remont-termomodernizacja
Operator przesyłowy gazu Gaz-System nalazł się wśród sygnatariuszy listu sektora gazowego do szefów KE i kierownictwa Unii, w którym apelują o zapewnienie mu przyszłości w Zielonym Ładzie. List wskazuje na obszary i technologie, w których sektor gazowy może przysłużyć się osiągnięciu neutralności klimatycznej.
gaz przesyl rura
S