Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. URE nie uwzględni powrotu żółtych i czerwonych certyfikatów w taryfach

URE nie uwzględni powrotu żółtych i czerwonych certyfikatów w taryfach

2014-02-17Dotyczy: […]

2014-02-17
Dotyczy: projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Senat
Następny etap: Prezydent

Regulator nie przewiduje zmian taryf sprzedawców z urzędu z powodu przywrócenia żółtych i czerwonych certyfikatów – poinformował Maciej Bando w rozmowie z dziennikarzami portalu WysokieNapiecie.pl

URE spodziewa się wniosków sprzedawców energii o podniesienie cen energii elektrycznej z powodu większego obciążenia certyfikatami kogeneracyjnymi, ale nie będzie im przychylne.

– Po wejściu w życie ustawy przywracającej obowiązek umorzenia żółtych i czerwonych certyfikatów nie przewiduję związanego z tym wzrostu taryf. Zatwierdzane przez nas taryfy nie są kalkulowane tak, aby reagowały na każdą zmianę obowiązków sprzedawców, tylko żeby odzwierciedlały trend zmiany cen i obciążeń sprzedawców, a w efekcie odbiorców energii – mówi Maciej Bando, wiceprezes URE. – Efektem takiego „wygładzania” zmian taryf jest także to, że nie w pełni uwzględniony jest ostatni spadek cen energii na TGE – tłumaczy dla Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Maksymalny wzrost cen energii spowodowany zakupem żółtych i czerwonych certyfikatów mógłby wynieść niecałe 12 zł/MWh, czyli ok. 4-5 proc.

Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija: