Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ustawa o OZE: Rząd rozstrzygnie spory

Ustawa o OZE: Rząd rozstrzygnie spory

2014-02-19Dotyczy: […]

2014-02-19
Dotyczy: projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii
Etap: Komisja Prawnicza
Następny etap: Rada Ministrów

Projekt ustawy o OZE jest jeszcze dyskutowany na Komisji Prawniczej rządu i za kilka dni powinien być gotowy do przedstawienia Radzie Ministrów. To tam rozstrzygnie się kilka kluczowych sporów.

– Potrzebujemy jeszcze kilku dni, aby zakończyć prace w Komisji Prawniczej. Tam nie spodziewam się istotnych zmian. Ważniejsze będzie rozstrzygnięcie Rady Ministrów w sprawach, w których nie zostało wypracowane wspólne stanowisko Komitetu Stałego – mówi w rozmowie z dziennikarzami portalu WysokieNapiecie.pl osoba znająca szczegóły rządowych prac.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Obserwatora na poziomie wiceministrów nie udało się rozstrzygnąć m.in. sporów Ministerstwa Gospodarki z Ministerstwem Finansów. Resort finansów chce, aby wysokość opłaty zastępczej (a w rezultacie wysokość wsparcia) dla istniejących już instalacji OZE była co roku obniżana. MF chce ponadto odebrać środki z kar i opłat zastępczych Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz nie zgadza się na dodatkowe pieniądze dla Urzędu Regulacji Energetyki. W związku z wprowadzeniem aukcji OZE Ministerstwo Gospodarki chciało powiększyć liczbę pracowników URE o 68 osób.

O ile w pierwszym sporze MF nie ma większych szans w związku z ochroną praw nabytych inwestorów, o tyle w kwestiach budżetowych Rada Ministrów może poprzeć jego stanowisko.

Czwarty spór, którym zajmie się rząd, to wnioski resortów środowiska oraz rolnictwa, które zabiegają o przywrócenie pełnej ceny obowiązkowego zakupu energii elektrycznej od prosumentów. Przypomnijmy, że do 80 proc. (średniej ceny z rynku konkurencyjnego) obniżył ją w ubiegłym roku parlament na wniosek Ministerstwa Gospodarki.

Tempo prac nad ustawą oznacza, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii już w marcu powinien trafić do Sejmu.

2014-02-19

Rynek energii rozwija: