Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Fotowoltaika – jak rozliczać wyprodukowaną energię?

Fotowoltaika – jak rozliczać wyprodukowaną energię?

Materiał Partnera
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy posiadający instalację fotowoltaiczną, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, podlegają rozliczeniu prosumenckiemu. Jak w praktyce wygląda system rozliczeń?
Solar panel technician with drill installing solar panels on roof
Solar panel technician with drill installing solar panels on roof

Artykuł sponsorowany

Rozliczanie prosumenckie to inaczej system opustów, który polega na bezgotówkowym rozliczaniu z energii zużytej i wyprodukowanej w mikroinstalacji na podstawie umowy kompleksowej zawartej ze swoim dostawcą. Na jej podstawie nadwyżka energii wyprodukowanej przez instalację trafia do sieci, skąd prosument może ją w razie potrzeby odebrać.

W ciągu dnia, kiedy wydajność instalacji jest największa, energii jest zbyt dużo, aby wykorzystać ją od razu (tzw. autokonsumpcja wynosi najczęściej około 20%) – dlatego jej nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej. W nocy instalacja nie wytwarza energii, więc możemy odebrać nadwyżkę energii, którą zmagazynowaliśmy w sieci. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp, z sieci można bezpłatnie odebrać 80% oddanej energii. Natomiast właściciele instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp z sieci energetycznej mogą bezpłatnie odebrać 70% oddanej energii.

Czytaj także: Falowniki do elektrowni słonecznych – jak dobrze wybrać?

Rozliczanie z energii zazwyczaj odbywa się w dwumiesięcznych okresach rozliczeniowych, ale wybrać można również okres sześcio- lub dwunastomiesięczny. To, jaki okres rozliczeniowy obowiązuje, jest zawarte w podpisanej z dostawcą umowie.

W umowie widnieje też zapis o taryfie. Dostawca prądu magazynuje naszą nadwyżkę energii przez 365 dni ……

Czytaj także: Rozliczanie prosumentów na nowych zasadach z lawiną uwag

System opustów działa w pełni automatycznie, a rozliczanie z nadwyżki energii jest całkowicie bezproblemowe. W tej formule nie ma potrzeby inwestowania w magazyny energii, które mocno podnoszą koszt instalacji i wydłużają okres zwrotu. Zamiast tego magazynem energii staje się sieć energetyczna, a dostęp do energii mamy przez cały rok. Zimą, kiedy jest większe zapotrzebowanie na energię, wykorzystujemy energię nadprodukowaną w cieplejsze dni – czyni to naszą instalację bardzo opłacalną inwestycją.

Więcej informacji na temat fotowoltaiki w bezpłatnym poradniku „Fotowoltaika dla domu” – POBIERZtauron banery ebook fotowoltaika Fotowoltaika od czego zacząć

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Pięć lat temu prezydent Komorowski i europoseł Duda głosili niemal identyczne hasła na temat węgla, gazu, atomu czy OZE. W tegorocznej kampanii wizje Trzaskowskiego i Dudy mogły się jednak zupełnie rozminąć. Jednak w piątek prezydent wykonał ukłon w stronę ekologów.
tlum ludzie polityka wiec
Elektromobilność napędza:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
W takich okresach, jak na przykład ulewne deszcze (mogliśmy je obserwować chociażby w czerwcu tego roku), podczas których generacja mocy bywa utrudniona, posiadanie obowiązku mocowego może raz przypominać żonglowanie „gorącym kartoflem” innym zaś… posiadanie kury znoszącej złote jajka.
Zarządzanie obowiązkiem mocowym – okładka (002)
Rynek energii rozwija:
1,9 mld zł ma kosztować budowa trzeciego zbiornika na LNG i drugiego stanowiska dla statków w gazoporcie w Świnoujściu. Polskie LNG - spółka zależna Gaz-Systemu - oraz zarząd portów Szczecin-Świnoujście wybrali wykonawcę - konsorcjum PORR i TGE Gas Engineering. Dopięcie rozbudowy przychodzi w czasie sporej niepewności na rynku LNG, która potrwa jeszcze kilka miesięcy.
gazoport
Metanowiec podczas rozładunku w gazoporcie w Świnoujściu