Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Czy z powodu upałów będą przerwy w dostawach energii elektrycznej?

Czy z powodu upałów będą przerwy w dostawach energii elektrycznej?

Czy z powodu upałów będą przerwy w dostawach energii elektrycznej?
blackout rynek prad bateria swieczka

– Na sytuację z 2015 r. złożyły się dwa czynniki. Potężna susza i upały trwające przez wiele dni, gdy temperatury przekraczały nawet 35 st. C. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Z zapewnieniem ciągłości dostaw miały wówczas problemy przede wszystkim elektrownie węglowe, chłodzone w tzw. obiegu otwartym – wodą z rzeki, a przykładem Kozienice korzystające z Wisły.

Do kłopotów przyczyniało się też rosnące zużycie energii pochłanianej przez klimatyzację zainstalowaną w biurach. Z powodu epidemii wielu pracowników pracuje nadal online czyli takie zagrożenie wydaje się mniej prawdopodobne.

Czytaj także: Koronawirus atakuje sieci energetyczne

– Pamiętajmy jednak o tym, że powrót tylko części pracowników do biur prowadzi do uruchomiania całych systemów klimatyzacji, a wiele osób pracujących w domu zainstalowało ostatnio klimatyzację– komentuje ekspert WysokieNapięcie.pl. – Dlatego zagrożenie blackoutem już istnieje, jest jednak mniejsze bo po stronie podaży na energię pojawiła się fotowoltaika.

Czytaj także: Blackout w Argentynie: co wiemy o przyczynach?

Technologie wspiera:
Polska jest w czołówce państw UE, jeśli chodzi o utrudnianie życia uczestnikom rynku gazu. Mamy podwójne koncesje, obowiązek magazynowy, obowiązek dywersyfikacji, obligo giełdowe. Inne kraje dają sobie radę bez tego.
Row of natural gas meters with yellow pipes on building brick wall
Row of natural gas meters with yellow pipes on building brick wall
Dopłatę do samochodu elektrycznego w programie „Zielony samochód” będą mogły dostać osoby fizyczne, a wśród warunków są też minimalny przebieg roczny auta czy konieczność oznakowania go naklejką z logo NFOŚiGW. Jak złożyć wniosek, ile możemy dostać i co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Oto dokładny przewodnik po ruszających właśnie dopłatach do aut elektrycznych.
stacja ladowania orlen ev bmw i3s
Rząd zlikwiduje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, z którego miał dopłacać do zakupu samochodów elektrycznych. Zamiast niego dotacje szykuje NFOŚiGW. „Zielony samochód” wesprze zakup osobowych aut elektrycznych, „eVAN” elektryczne dostawczaki, a „Koliber” elektryczne taksówki.
ladowanie e-samochodu ev

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!