Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Rekordowy przesył gazu W 2019 r.

Rekordowy przesył gazu W 2019 r.

W 2019 r. zarządzanym przez Gaz-System polskim systemem przesyłowym gazu przepłynęło go 20,5 mld m sześc. To rekord i najlepszy wynik w historii, w dodatku sporo wyprzedzający różne warianty prognoz co do przesyłu. 
gaz-system-rekord

Ciepłe zimy nie przeszkodziły

Poprzedni roczny rekord przesyłu gazu pochodził z 2017 r. i wynosił 19,7 mld m sześc. Gaz-System podkreślił teraz, że rekordową ilość gazu przesłano pomino faktu, że dwie ostatnie zimy miały dość łagodny przebieg, co zawsze oznacza zmniejszony popyt.

W ocenie operatora, w zeszłym roku do wysokiego przesyłu przyczynił się najwyższy w historii eksport gazu na Ukrainę, który wyniósł ok. 1,3 mld m sześc.

Gaz-System spodziewa się dalszego wzrostu wolumenu gazu w systemie przesyłowym Jak mówi wiceprezes Artur Zawartko, będzie to wynikało z transformacji sektorów energetyki i ciepłownictwa oraz z generalnej rozbudowy sieci gazowej w Polsce.

Ruch w systemie napędzi energetyka i jej największe źródła

Największy wpływ na zużycie, a więc i przesył gazu będą miały największe i duże elektrownie i elektrociepłownie gazowe, które pojawią się w Polsce. Umowę na przyłączenie do sieci ma już elektrownia Dolna Odra, gdzie PGE zaczyna budować dwa wielkie bloki gazowe po 700 MW mocy każdy. Umowy przyłączeniowe mają też podwrocławska EC Czechnica, Elektrownia Grudziądz czy warszawska ciepłownia Kawęczyn. W dalsze perspektywie gaz popłynie także do Elektrowni Kozienice.

Zobacz także: Projekty nowych gazociągów na razie odporne na pandemię 

Natomiast w ostatnich miesiącach do sieci podłączono warszawską EC Żerań z nową turbiną oraz rozbudowano przyłącze w EC Toruń.gaz system rekord

Przesył rośnie szybciej niż w planach

Duże inwestycje w źródła gazowe zostały uwzględnione w ostatniej wersji KDPR – Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju, który zawiera również prognozy usługi przesyłowej, odpowiadającej sumie krajowego popytu na gazu i eksportu.

Zobacz także: Przygotowania Baltic Pipe na ostatniej prostej

Z trafnością ostatniej prognozy usługi przesyłowej można jednak dyskutować, zwłaszcza w świetle ostatnich danych. Na przykład na 2018 r. operator wychodził z założenia, że wyniesie ona 17,2 mld m sześc.19,7 , a wyniosła 19,4 mld. Podobnie na rok 2019 zakładano, że przesył będzie poniżej 19 mld m sześc., a wyniósł 20,5. Gaz system rekord

Zobacz także: Jaka będzie przyszłość norweskiego przemysłu naftowo-gazowego?

Do projektu rozporządzenia dotyczącego rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów zgłoszono lawinę uwag. Przepisy mają jasno uregulować na korzyć prosumenta rozliczenia energii wprowadzonej i pobranej. Ale zamiast przejrzystych zapisów pojawiło się sporo znaków zapytania. Energetycy chcą więcej czasu.
praca pv ellipsis
Materiał Partnera
GAZ-SYSTEM S.A. jako operator krajowego systemu przesyłowego oraz operator polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia (dalej: gazociąg jamalski) zaoferuje przepustowość połączeń międzysystemowych w aukcjach produktów rocznych.
GAZ-sys 1