Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Projekty nowych gazociągów na razie odporne na pandemię 

Projekty nowych gazociągów na razie odporne na pandemię 

Pomimo pandemii koronawirusa prowadzone przez Gaz-System projekty rozbudowy infrastruktury gazowej na razie idą bez zakłóceń. Do końca kwietnia pojawić ma się jeden z kamieni milowych dla Baltic Pipe - pozwolenie na budowę podmorskiego odcinka. 
gaz gazociag

30 marca do wojewody zachodniopomorskiego trafił od Gaz-Systemu wniosek operatora przesyłowego gazu pozwolenie na budowę podmorskiego odcinka gazociągu – od granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej do pierwszego suchego spawu na lądzie.

Jeżeli wniosek jest kompletny i nie będzie wymagał dodatkowego postępowania decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni – oświadczył przy tej okazji wojewoda Tomasz Hinc. Co oznacza, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze, dokument będzie gotowy jeszcze w kwietniu. Decyzja lokalizacyjna dla tego odcinka rury jest gotowa od stycznia.

Decyzje Baltic Pipe

Kilka dni wcześniej Gaz-System dostał kolejne trzy decyzje, umożliwiające budowę połączenia między Baltic Pipe a krajowym systemem przesyłowym. Chodzi o gazociąg Niechorze – Płoty – Goleniów. Dzięki pozwoleniom operator może przystępować do prac budowlanych. W sumie jest to ponad 80 km rury, wraz ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami naziemnymi na trasie. Brakuje jedynie pozwolenia dla niespełna 100 metrowego odcinak między pierwszych suchym spawem na lądzie a tzw. Zespołem Zaworowym w Niechorzu.

Czytaj także: URE: Aktywnie w obrocie gazem uczestniczyło 99 podmiotów na koniec IV kw.

GAZ SYSTEM gazociag

Oczywiście wszystkie te procedury przebiegają na papierze i pandemia nie ma na nie wielkiego wpływu. Potencjalne problemy mogłyby się pojawić w momencie, gdyby wirus pojawił się wśród personelu na budowach. Na razie jednak takich informacji nie ma.

Według ostatnich informacji Gaz-Systemu w fazie projektowania – wraz z Baltic Pipe – jest obecnie prawie 900 km gazociągów przesyłowych, a w fazie budowy ponad 700 km. Natomiast w fazie przetargów – ponad 300 km. Dodatkowo prawie 270 km gazowego korytarza Północ – Południe czeka na odbiory końcowe po napełnieniu gazem.

Czytaj także: Gaz coraz tańszy, graczy na rynku coraz mniej

Na drugim końcu morskiego odcinka Baltic Pipe jest Dania i duński operator Energinet. Duńczycy poinformowali kilka dni temu, że z powodu epidemii podejmują na budowach szereg działań, mających zminimalizować ryzyko zarażenia się personelu koronawirusem

Dodatkowo, duński operator zastrzegł, że wynikające z zagrożenia koronawirusem środki bezpieczeństwa bez wątpienia spowolnią prace budowlane. W ocenie Energinetu chodzi jednak głównie o sieć przesyłową energii elektrycznej. Na razie nie ma informacji, by epidemia miała przełożyć się na opóźnienia w budowie sieci gazowych, w tym najbardziej interesującego stronę polską duńskiego odcinka Baltic Pipe.

Czytaj także: PSG zapewnia że dostawy gazu nie są zagrożone

Świat zalewa rzeka ropy naftowej, z którą nie ma co zrobić. Litr benzyny na stacjach przy supermarketach w Polsce można już kupić za 3,55 zł. Na światowych rynkach tanieje też gaz. Tanie paliwo, z którym nie ma co robić, trafia do magazynów. Na tym tle całkiem mocno trzymają się notowania węgla. Dla "czarnego złota" na świecie efekt koronawirusa zaczyna już prawdopodobnie mijać.
stacja-ceny paliw
Podstawą do identyfikacji konkretnych działań poprawiających efektywność energetyczną w firmach, zakładach i organizacjach jest przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono jak wygląda modelowa współpraca służb technicznych przedsiębiorstwa z audytorem energetycznym. Czego audytor oczekuje od audytowanego oraz czego powinien audytowany oczekiwać od audytora. Swoją opinię na ten temat przedstawiają eksperci, którzy skutecznie przeprowadzili już ponad 200 audytów energetycznych przedsiębiorstw.
Business People Discussion Solar Power Energy Concept
Business People Discussion Solar Power Energy Concept
Portal powołuje się na artykuł Bartłomieja Derskiego na temat rekordowej produkcji prądu w odnawialnych źródeł energii. 
gazeta komputer media