Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. PGG uzgodniła podwyżki

PGG uzgodniła podwyżki

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej  i organizacje związkowe działające w PGG porozumiały się w sprawach płacowych, podała spółka. Porozumienie zakłada podwyżkę w wysokości 6% oraz rozpoczęcie dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego.
miner-1867831 640

Porozumienie zawarli przedstawiciele zarządu PGG i central związkowych działających w grupie. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6% od 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych między zarządem PGG a związkami we wrześniu br. Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach, poinformowano.

Ze swojej strony związkowcy postanowili zawiesić akcję protestacyjną, co oznacza, że referendum oraz manifestacja w Warszawie, planowana na 28 lutego, nie odbędą się. Porozumienie płacowe ma zostać oficjalnie podpisane w piątek 21 lutego, podała również spółka.

Zobacz także:  Produkcja energii elektrycznej z węgla w Europie ostro hamuje

W trakcie negocjacji ustalono też, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych, na którym strony przedstawią koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki, czytamy dalej.

„Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską” – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany w komunikacie.

„Cieszę się z osiągniętego dzisiaj porozumienia, a także merytorycznej dyskusji ze stroną związkową. Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obie strony okazały wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia obecnych problemów  i wypracowania rozwiązań stabilizujących jego sytuację w najbliższych latach” – dodał wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda.

Zobacz także: Centralny magazyn węgla się wypełnia, a zużycie dalej spada

Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego „Mysłowice-Wesoła”, Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki-Staszic”, Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek” oraz Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”, a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.

Zobacz także: Elektrownie spaliły o 3 mln ton węgla mniej

Źródło: ISBnews

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej powołała zarząd XI kadencji. Na stanowisko prezesa został powołany Wojciech Dąbrowski, na stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek, wiceprezesa ds. finansowych Paweł Strączyński, wiceprezesa ds. korporacyjnych Paweł Cioch, wiceprezesa ds. innowacji Paweł Śliwa. Kadencja wspólna zarządu trwa 3 lata, podała spółka.
wojciech.dabrowski.wasilek
Wojciech Dąbrowski (z lewej) i Ryszard Wasiłek ( w środku) podpisują umowę w Rzeszowie
Rynek energii rozwija:
Nowelizacja prawa budowlanego utrudni dowolną zamianę ogrzewania i instalację pieców węglowych w miejsce bardziej ekologicznego paliwa. To już kolejny przepis, który wprowadza rząd w walce ze smogiem. Wcześniej wzmocnił przepisy dotyczące przyłączania domów do cieci ciepłowniczej.
wegiel piec ogrzewanie dom
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!