Kto pokieruje energetyką w rządzie

Kto pokieruje energetyką w rządzie

Znamy coraz więcej kluczowych nazwisk wiceministrów z Ministerstwa Klimatu i Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jest jeden „wielki nieobecny”.

Pełnomocnikiem ds. Odnawialnych Źródeł Energii został poseł PiS Ireneusz Zyska, który wcześniej był już wiceministrem klimatu. Trudno tu mówić o zaskoczeniu, Zyska zajmował się energetyką już jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i Górnictwa. Większą niespodzianką jest kolejny wiceminister klimatu, mianowany 29 stycznia Jacek Ozdoba. To niespełna 30-letni prawnik i warszawski radny PiS. Od 2015 r. pracował w Kancelarii Premiera.  W resorcie klimatu będzie reprezentował Solidarną Polskę, czyli partię Zbigniewa Ziobry. Na razie jednak nie został dokonany podział kompetencji, więc nie wiadomo czym dokładnie będzie się zajmował.

Choć formalnie departamenty zajmujące się  energetyka wciąż podlegają resortowi aktywów państwowych, to według informacji portalu WysokieNapiecie.pl urzędnicy chodzą już na narady do Ministerstwa Klimatu. Jak już informowaliśmy (jako pierwsi) to ten resort przejmie regulację energetyki, zaś w Ministerstwie Aktywów Państwowych pozostanie nadzór właścicielski.

Resort Michała Kurtyki ma na razie już pięciu wiceministrów. Obok Zyski i Ozdoby ważną rolę w polityce klimatycznej będzie odgrywać Adam Gibourgè-Czetwertyński, zawodowy dyplomata specjalizujący się w negocjacjach klimatycznych. Kolejna dwójka, Małgorzata Golińska, leśniczka ze Szczecinka i posłanka PiS oraz Piotr Dziadzio, główny geolog kraju, zapewne odejdzie do resortu środowiska gdy tylko zostanie uchwalona zmiana ustaw o działach administracji rządowej. Resort klimatu działa bowiem na razie „na bazie” starego Ministerstwa Środowiska. Po uchwaleniu ustawy o działach resort środowiska częściowo odzyska swoje "tradycyjne" kompetencje.

Znany już jest z grubsza też skład ekipy w resorcie aktywów państwowych. Nadzór nad górnictwem ma Adam Gawęda, zaś nadzór nad energetyką być może przejmie Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia Jarosława Gowina, który wcześniej pracował w resorcie skarbu. Pozostali wiceministrowie to działacz samorządowy Artur Soboń, poseł PiS Maciej Małecki, prawnik Tomasz Szczygielniak oraz Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i wiceprezes PGNiG, który jest nominatem Solidarnej Polski. Został też Pełnomocnikiem ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Tomasz Dąbrowski (z lewej) i Michał Kurtyka (z prawej) podczas wizyty w Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Wiedniu.

 

Na razie nie ma wśród wiceministrów Tomasza Dąbrowskiego. Gdyby tak zostało, to byłaby duża niespodzianka. Ten bezpartyjny urzędnik, długoletni dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki został wiceministrem energii w 2018 r. Odpowiadał m.in. za negocjacje z Komisją Europejską ustawy o rynku mocy i ustawy o cenach prądu. Jeszcze tydzień temu politycy PiS mówili portalowi WysokieNapiecie.pl, że Dąbrowski trafi jako wiceminister do resortu klimatu. Teraz jednak nie jest to takie pewne. „Na razie nie wiadomo czy i kiedy” – dowiedzieliśmy się od jednej z dobrze poinformowanych osób.

 

 

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej

 

Chcesz płacić co miesiąc skontaktuj się z nami: [email protected]