Pękła zielona bańka

Pękła zielona bańka

Zielone certyfikaty, podstawowe źródło wsparcia energetyki odnawialnej w Polsce, w ciągu dwóch tygodni straciły na wartości prawie 30%. W czwartek sprzedawano je nawet po 39 zł, chociaż jeszcze w połowie września (po wzrostach o 160%) kosztowały blisko 60 zł. Skąd tak spektakularne wzrosty i spadki i co dalej z cenami?

Pod koniec czerwca cena świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych (to jeden ze składników rachunków za prąd i podstawowe źródło wsparcia „zielonych” elektrowni) spadła do najniższego poziomu w historii – 22 zł za megawatogodzinę. W ciągu trzech kolejnych miesięcy zielone certyfikaty ponownie podrożały – o niemal 160% (do 58 zł). Zaraz po tym – w ciągu dwóch ostatnich tygodni – ich cena znowu zanurkowała – tym razem o prawie 30%.do 41 zł. W czwartek najniższa cena sprzedaży doszła już do 39 zł.

Zobacz także: Zielone certyfikaty tańsze o 90%

Dla porównania większość farm wiatrowych, aby się spłacić, potrzebuje sprzedawać zielone certyfikaty przynajmniej po 100-150 zł. Elektrownie na biomasę potrzebują jeszcze wyższej pomocy.

Niskie ceny certyfikatów to efekt ich nadmiaru na rynku. Przy przewidywanej na kolejne lata podaży i popycie górka certyfikatów rozładuje się dopiero po 2021 roku. To oznacza, że warunki dyktują dziś kupujący, a nie właściciele ekoelektrowni.

Skąd więc spektakularne wzrosty cen certyfikatów z lipca i sierpnia?

Kilku branżowych ekspertów, inwestorów i analityków z którymi rozmawiali dziennikarze WysokieNapiecie.pl wymienia trzy możliwe scenariusze. Jeden z nich to podbijanie ceny przez jedną ze spółek energetycznych, co miałoby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Energii. Resort, popierając w Sejmie ustawę nazywaną Lex Energa (zmieniła zasady działania rynku zielonych certyfikatów na niekorzyść inwestorów) przekonywał, że nowelizacja będzie mieć pozytywny wpływ na rynek.

Druga hipoteza to podbijanie cen przez samych właścicieli ekoelektrowni. Wspomniana Lex Energa uzależniła bowiem tzw. opłatę zastępczą (sprzedawcy energii mogą ją wpłacić na konto państwowego funduszu zamiast kupować certyfikaty na rynku) od średnich giełdowych cen certyfikatów w poprzednim roku. Im wyższe będą zatem giełdowe ceny certyfikatów w tym roku, tym wyższa będzie przyszłoroczna opłata zastępcza i tym większe szanse na wzrost cen certyfikatów w przyszłości. Ostatni skok rzeczywiście podbił przyszłoroczną opłatę zastępczą, ale różnica nie będzie wielka – według szacunków WysokieNapiecie.pl opłata wyniesie ok. 40 zł zamiast 38 zł/MWh.

Zobacz: Sejm uchwali nowelizację ustawy o OZE

Trzecia hipoteza to reakcja na wyższy, niż część uczestników rynku zakładała, przyszłoroczny popyt na certyfikaty. Przyjęte niedawno rozporządzenie Ministra Energii nałożyło na sprzedawców prądy obowiązek zakupu zielonych certyfikatów (lub uiszczenie opłaty zastępczej na 17,5% sprzedanej odbiorcom energii. W tym roku było to 15,4%. Oprócz wyższego popytu spodziewana jest także mniejszą podaż, bo część produkowanej dziś energii w systemie zielonych certyfikatów w ciągu najbliższych dni może przejść do nowego sytemu wsparcia w ramach tzw. aukcji OZE. Z powodu niskich cen produkcję ogranicza także np. część instalacji spalających biomasę.

Zobacz więcej: Spada produkcja „zielonej” energii

Co dalej?

– W obecnej sytuacji trudno mówić o jakichkolwiek prognozach cen zielonych certyfikatów. Oprócz ryzyka gospodarczego, z którym trzeba się liczyć zawsze w biznesie, ale można je oszacować i wycenić, mamy bardzo dużą niepewność polityczną, której nie da się już w żaden sposób skwantyfikować – ocenia Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

– Myślę, że najlepszą strategią dla graczy rynkowych w tej sytuacji jest po prostu podążanie za rynkiem. Sukcesywne dokupowanie lub sprzedawanie certyfikatów bez względu na cenę – dodaje analityk.

Jak więc może kształtować się rynek? Jest niemal pewne, że w tym roku nie ma już szans na przebicie notowań na poziomie 60 zł/MWh. Nawet duże zmiany na rynku nie będą już w stanie znacznie zmienić tegorocznej średniej ceny (ok. 32 zł). To oznacza, że w przyszłym roku sprzedawcy energii będą mogli zapłacić zaledwie 40 zł opłaty zastępczej żeby nie musieć w ogóle kupować zielonych certyfikatów i ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych (zabezpieczeń, opłat i prowizji dla giełdy). Stracą jednak w ten sposób prawo do odliczenia sobie podatku akcyzowego w wysokości 20 zł/MWh. W praktyce oznacza to, że maksymalna cena po jakiej sprzedawcom energii opłacałoby się jeszcze kupować zielone certyfikaty w tym roku to ok. 55-58 zł/MWh.

Utrzymująca się jednak od kilku sesji tendencja spadkowa rodzi obawy właścicieli „zielonych” elektrowni, że wycena certyfikatów ponownie spadnie bliżej 20 zł. Cena na poziomie 18-20 zł to z kolei dolny próg. Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów, bo zarobiliby na odliczeniu akcyzy w wysokości właśnie 20 zł/MWh.

Zobacz także...

Komentarze

20 odpowiedzi na “Pękła zielona bańka”

 1. Niepewność polityczną również da się oszacować, nie potrzeba do tego OZE. Wystarczy popatrzeć na ostatnie tendencje w inwestowaniu w prywatnych firmach. Może dotacje unijne coś tam ruszą, ale na cuda nie liczmy.
  Czy naprawdę jedynym rozwiązaniem dla energetyki w Polsce jest monopol?

  • [quote name=”Guest”]Niepewność polityczną również da się oszacować, nie potrzeba do tego OZE. Wystarczy popatrzeć na ostatnie tendencje w inwestowaniu w prywatnych firmach. Może dotacje unijne coś tam ruszą, ale na cuda nie liczmy.
   Czy naprawdę jedynym rozwiązaniem dla energetyki w Polsce jest monopol?[/quote]
   Obawiam się,że się skończy masowym importem.

 2. …jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
  Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…

  • [quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
   Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

   I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.

   • [quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
    Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

    I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.[/quote]
    Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.

    • [quote name=”Guest”]
     Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.[/quote]
     Takie są realia.
     Jeżeli mam w swoim koncernie spółkę obrotu i spółkę wytwórczą OZE + spore wolumeny = mogę z ceną zrobić wszystko.

    • [quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
     Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

     I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.[/quote]
     Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.[/quote]

     a przepraszam kiedyś na tym rynku było inaczej ? coś się zmieniło ?
     jest mnóstwo rynków gdzie jest podobnie – i wiedząc to albo się decydujesz by tam zaistnieć albo nie. Wejść na taki rynek a potem narzekać na tzw. „grubasów” to czysta demagogia.

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
      Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

      I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.[/quote]
      Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.[/quote]

      a przepraszam kiedyś na tym rynku było inaczej ? coś się zmieniło ?
      jest mnóstwo rynków gdzie jest podobnie – i wiedząc to albo się decydujesz by tam zaistnieć albo nie. Wejść na taki rynek a potem narzekać na tzw. „grubasów” to czysta demagogia.[/quote]
      Nie, no nic się nie zmieniło, wszystko bez zmian. Żartuje pan sobie?

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
      Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

      I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.[/quote]
      Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.[/quote]

      a przepraszam kiedyś na tym rynku było inaczej ? coś się zmieniło ?
      jest mnóstwo rynków gdzie jest podobnie – i wiedząc to albo się decydujesz by tam zaistnieć albo nie. Wejść na taki rynek a potem narzekać na tzw. „grubasów” to czysta demagogia.[/quote]
      Nie, no nic się nie zmieniło, wszystko bez zmian. Żartuje pan sobie?[/quote]

      oczywiście, że nic się zmieniło zawsze duzi gracze na tym rynku byli obecni i zawsze mieli wpływ taki jak teraz. Jak ceny były wysoko to nie miało to miejsca?

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
      Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

      I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.[/quote]
      Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.[/quote]

      a przepraszam kiedyś na tym rynku było inaczej ? coś się zmieniło ?
      jest mnóstwo rynków gdzie jest podobnie – i wiedząc to albo się decydujesz by tam zaistnieć albo nie. Wejść na taki rynek a potem narzekać na tzw. „grubasów” to czysta demagogia.[/quote]
      Nie, no nic się nie zmieniło, wszystko bez zmian. Żartuje pan sobie?[/quote]

      oczywiście, że nic się zmieniło zawsze duzi gracze na tym rynku byli obecni i zawsze mieli wpływ taki jak teraz. Jak ceny były wysoko to nie miało to miejsca?[/quote]
      Tyle że wcześniej za takie numery miało się prokuratora a teraz szef dużej spółki publicznie i bezkarnie chwali się jak to „ustawia” zmiany ustaw, rozwiązuje umowy nie martwiąc się konsekwencjami dla spółki. Co to dla niego sterować ręcznie kursem ZC? Zresztą poczekajmy, pewnie sam zaraz się tym pochwali publicznie.

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]…jednak wszystkim zainteresowanym polecałbym nawet luźną rozmowę z jakimś zorientowanym pracownikiem Izby Celnej. Generalnie (jak to w Polsce) – przepisy w zakresie akcyzy na handlu certyfikatami albo nie istnieją, albo są niejasne. Ale w żadnym wypadku nie można liczyć, że jeżeli kupię świadectwa za 18 zł, a rozliczę z nich 20 zł akcyzy (inaczej mówiąc: nie zapłacę do kasy Izby Celnej tej różnicy 2 zł) – to przy najbliższej kontroli inspektorzy IC na te 2 zł machną ręką.
      Chyba że pójdzie odgórne polecenie po linii politycznej żeby tematu nie drążyć – co też jestem w stanie sobie wyobrazić…[/quote]

      I tu z Panem Lechem pełna zgoda, już kiedyś o tym pisałem, to co na rynku krąży jako rzekome „twarde dno” wcale nim nie jest. Może jedynie w kategoriach psychologicznych. Pomijając już nawet tę przyczynę, o której napisano powyżej to proszę zważyć, że przecież obowiązek umorzenia za dany okres nie jest nieograniczony. Stąd zdanie „Poniżej tej wartości sprzedawcom energii opłacałoby się bowiem kupować niemal każde ilości zielonych certyfikatów” w mojej ocenie jest dyskusyjne. Przy naporze podaży nie ma żadnych przeszkód by cena spadła poniżej 20 PLN.[/quote]
      Analiza transakcji giełdowych i ich wartość pokazuje jak łatwo dużemu graczowi wymusić niską cenę albo spowodować chwilowy skok kursu.[/quote]

      a przepraszam kiedyś na tym rynku było inaczej ? coś się zmieniło ?
      jest mnóstwo rynków gdzie jest podobnie – i wiedząc to albo się decydujesz by tam zaistnieć albo nie. Wejść na taki rynek a potem narzekać na tzw. „grubasów” to czysta demagogia.[/quote]
      Nie, no nic się nie zmieniło, wszystko bez zmian. Żartuje pan sobie?[/quote]

      oczywiście, że nic się zmieniło zawsze duzi gracze na tym rynku byli obecni i zawsze mieli wpływ taki jak teraz. Jak ceny były wysoko to nie miało to miejsca?[/quote]
      Tyle że wcześniej za takie numery miało się prokuratora a teraz szef dużej spółki publicznie i bezkarnie chwali się jak to „ustawia” zmiany ustaw, rozwiązuje umowy nie martwiąc się konsekwencjami dla spółki. Co to dla niego sterować ręcznie kursem ZC? Zresztą poczekajmy, pewnie sam zaraz się tym pochwali publicznie.[/quote]

      Co to znaczy „sterować ręcznie” ? Jak ma Pan setki podmiotów po stronie podaży i kilka po stronie popytu to kto z natury rzeczy ma silniejszą pozycję ? Dopiero teraz się Pan połapał, wcześniej żył w nieświadomości ? Teraz płacze i lamenty ? trochę zbyt późno.

 3. Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

  Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.

  • [quote name=”Matttt”]Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

   Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.[/quote]
   Wypisz wymaluj kursy giełdowe niektórych „championów” energetycznych.

   • [quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

    Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.[/quote]
    Wypisz wymaluj kursy giełdowe niektórych „championów” energetycznych.[/quote]

    Porównaj sobie kurs PMOZE z energetycznymi spółkami najlepiej na jednym wykresie i wtedy uświadomisz sobie, że jednak nie.

    • [quote name=”Matttt”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

     Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.[/quote]
     Wypisz wymaluj kursy giełdowe niektórych „championów” energetycznych.[/quote]

     Porównaj sobie kurs PMOZE z energetycznymi spółkami najlepiej na jednym wykresie i wtedy uświadomisz sobie, że jednak nie.[/quote]
     PGE SA – od wejścia na giełdę -49,4%(czyli wartość skurczyła się o połowę), co jeszcze mam porównać?

     • [quote name=”realista”][quote name=”Matttt”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

      Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.[/quote]
      Wypisz wymaluj kursy giełdowe niektórych „championów” energetycznych.[/quote]

      Porównaj sobie kurs PMOZE z energetycznymi spółkami najlepiej na jednym wykresie i wtedy uświadomisz sobie, że jednak nie.[/quote]
      PGE SA – od wejścia na giełdę -49,4%(czyli wartość skurczyła się o połowę), co jeszcze mam porównać?[/quote]

      W powyższym zdaniu brak jest porównania do PMOZE. A sama kalkulacja nie uwzględnia wypłaconych w tym czasie dywidend.

     • [quote name=”Mattttt”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

      Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.[/quote]
      Wypisz wymaluj kursy giełdowe niektórych „championów” energetycznych.[/quote]

      Porównaj sobie kurs PMOZE z energetycznymi spółkami najlepiej na jednym wykresie i wtedy uświadomisz sobie, że jednak nie.[/quote]
      PGE SA – od wejścia na giełdę -49,4%(czyli wartość skurczyła się o połowę), co jeszcze mam porównać?[/quote]

      W powyższym zdaniu brak jest porównania do PMOZE. A sama kalkulacja nie uwzględnia wypłaconych w tym czasie dywidend.[/quote]
      No to podaje proście,kto zainwestował w PGE na jego wejściu na giełdę 100 zł, to ma teraz 50 zł. I jak to było z tym zdechłymi kotami?

     • [quote name=”realista”][quote name=”Mattttt”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]Co do poszukiwania spiskowej teorii nt wzrostu cen PMOZE w ostatnim okresie to analitycy lubują się w takich teoriach ;). Moim zdaniem spraawę dobrze opisuje stare giełdowe powiedzenie odnoszące się do nagłych, dynamicznych wyskoków cen aktywów, które długo były w trendzie spadkowym, tzw teoria zdechłego kota: „Jeśli zrzucisz zdechłego kota z 10 piętra to on na dole zawsze się trochę odbije” 😉

      Wystarczą zapowiedzi, pogłoski czy cokolwiek innego i następuje zapłon. Zwykle krótkotrwały, jeśli nie idą za tym fundamentalne podstawy. Pytanie czy analogicznie będzie na rynku CO2.[/quote]
      Wypisz wymaluj kursy giełdowe niektórych „championów” energetycznych.[/quote]

      Porównaj sobie kurs PMOZE z energetycznymi spółkami najlepiej na jednym wykresie i wtedy uświadomisz sobie, że jednak nie.[/quote]
      PGE SA – od wejścia na giełdę -49,4%(czyli wartość skurczyła się o połowę), co jeszcze mam porównać?[/quote]

      W powyższym zdaniu brak jest porównania do PMOZE. A sama kalkulacja nie uwzględnia wypłaconych w tym czasie dywidend.[/quote]
      No to podaje proście,kto zainwestował w PGE na jego wejściu na giełdę 100 zł, to ma teraz 50 zł. I jak to było z tym zdechłymi kotami?[/quote]

      Fałsz, po raz kolejny z uporem maniaka pomijane są dywidendy.

      Wracając do pierwszego postu zdecydowanie lepiej było zainwestować w PGE niż w PMOZE.

 4. Jak widać inwestowanie w OZE w Polsce to zabawa dla straceńców albo twardych hazardzistów. Skończy się to, że będziemy sprowadzali tani prąd z OZE z zagranicy.

  • [quote name=”realista”]Jak widać inwestowanie w OZE w Polsce to zabawa dla straceńców albo twardych hazardzistów. Skończy się to, że będziemy sprowadzali tani prąd z OZE z zagranicy.[/quote]

   ten dzień gdy „realiści” odwodzą od inwestowania w oze 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej