Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. PGE przejmie EDF za 4,5 mld zł już we wrześniu?

PGE przejmie EDF za 4,5 mld zł już we wrześniu?

UOKIK w ciągu miesiąca może zatwierdzić zakup przez PGE aktywów francuskiego giganta, które tylko w ub.r. przyniosły mu 3,8 mld zł przychodu. Po przejęciu narodowy czempion będzie wytwarzać ponad 40 proc. prądu w Polsce. Z tego względu regulator zaproponuje działania wzmacniające konkurencję na rynku - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

rynek edf wyniki

UOKIK w ciągu miesiąca może zatwierdzić zakup przez PGE aktywów francuskiego giganta, które tylko w ub.r. przyniosły mu 3,8 mld zł przychodu. Po przejęciu narodowy czempion będzie wytwarzać ponad 40 proc. prądu w Polsce. Z tego względu regulator zaproponuje działania wzmacniające konkurencję na rynku – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

ryneK pge edf udzialyZgoda UOKIK to ostatni etap transakcji. Nieoficjalne rozmowy między Polską Grupą Energetyczną i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów są w toku. Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl UOKiK jest wstępnie na tyle zadowolony z propozycji, które otrzyma od PGE, że decyzja może zapaść już we wrześniu. To przypieczętuje przejęcie polskich aktywów EDF. Do francuskiego potentata należy Rybnik – jedna z największych polskich elektrowni na węgiel kamienny o mocy 1700 MW oraz kilka elektrociepłowni, m.in. w Trójmieście, Toruniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Zielonej Górze, gdzie ciepło dostarcza należąca do niej giełdowa Kogeneracja. W sumie EDF Polska odpowiada za 8 proc. produkcji prądu w naszym kraju.

{norelated}Po połknięciu aktywów francuskiej firmy PGE przekroczy 40 proc. udział w produkcji w prądu, co wg ustawy o ochronie konkurencji oznacza domniemanie pozycji dominującej. Teoretycznie UOKiK mógłby nawet zablokować fuzję, ale nie jest to scenariusz w ogóle brany pod uwagę.

Inny scenariusz to bezwarunkowa zgoda na podstawie art. 20 ustawy o ochronie konkurencji, czyli gdy ma ona „pozytywny wpływ na gospodarkę narodową”. Choć pozwoliłoby to PGE przejąć aktywa EDF bez żadnych koncesji na rzecz UOKiK, to jednak wymagałoby to wniosku do rządu, a później uchwały Rady Ministrów, co zapewne zajęłoby trochę czasu.

rynek edf wynikiNajwygodniejsze dla obu stron wyjście to przedstawienie przez PGE jakichś rozwiązań, które pozwoliłyby szefowi UOKiK Markowi Niechciałowi uznać, że ograniczenie konkurencji na rynku nie będzie szkodliwe.

O szczegółach propozycji UOKiK pisaliśmy już w Obserwatorze Legislacji Energetycznej: Jaką decyzję podejmie UOKIK w sprawie przejęcia aktywów EDF

PGE ma dwa wyjścia. Może zobowiązać się, że sprzeda część aktywów EDF tzn. w praktyce elektrownię Rybnik, bo elektrociepłownie nie wchodzą w grę. To jest jednak mało prawdopodobne.

Drugim wyjściem jest zobowiązanie, że określoną część prądu PGE będzie sprzedawać przez giełdę energii. Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy w UOKiK, takie rozwiązanie mogłoby zostać zaakceptowane, choć urząd oczywiście musi poczekać na oficjalną propozycję na piśmie i ją przeanalizować. Źródła zbliżone do spółki powiedziały nam, że jest gotowa propozycja dla UOKiK, choć nie chciały potwierdzić ani zaprzeczyć, że będzie dotyczyć giełdy energii.

rynek obligo gieldowe pgeUOKiK przeprowadził ankietę wśród uczestników rynku żeby poznać ich opinię. Czasem publikowany jest raport z jej wyników, oczywiście opinie są zanonimizowane. Tak było w 2010 r. po zablokowaniu przez UOKiK fuzji PGE i Energi, warto byłoby poznać opinie uczestników rynku i tym razem.

Zobacz także: Fuzja PGE z Energą odwołana przynajmniej do wyborów?

Przejęcie polskich aktywów EDF zbiegło się z dyskusją wśród energetyków na temat roli jaką ma odgrywać giełda energii. Niedawno skończył się bowiem nałożony kilka lat temu na PGE obowiązek sprzedaży aż 85% produkowanej energii elektrycznej przez Towarową Giełdę Energii. Dzięki temu nasz największy producent prądu mocno zmniejszył handel energią na giełdzie od początku roku. Decyzja UOKiK może ponownie nałożyć na niego obowiązek bardziej aktywnego handlu na giełdzie zamiast w umowach dwustronnych.

Rynek energii rozwija:

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził parametry testu ekonomicznego, któremu Gaz-System musi poddać projekt Baltic Pipe. Test, który oddzielnie mają przeprowadzić operatorzy polski i duński ma dać ostateczną odpowiedź, czy projekt jest ekonomicznie opłacalny i czy jest wykonalny.

gazsystem1

Podstawowe źródło wsparcia energetyki odnawialnej – zielne certyfikaty – we wtorek były wyceniane na giełdzie najdrożej od niemal roku. Tylko przez ostatnie dwa miesiące ich cena podskoczyła o 110% - do ponad 47 zł w czwartek. Dzięki czemu „zielona” energia zyskuje na wartości?

oze zc ceny wzrosty ure 31 08
Zielone technologie rozwijają: