Zgoda URE na parametry testu ekonomicznego Baltic Pipe

Zgoda URE na parametry testu ekonomicznego Baltic Pipe

 Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził parametry testu ekonomicznego, któremu Gaz-System musi poddać projekt Baltic Pipe. Test, który oddzielnie mają przeprowadzić operatorzy polski i duński ma dać ostateczną odpowiedź, czy projekt jest ekonomicznie opłacalny i czy jest wykonalny.

Zgodnie z obowiązującymi w UE regulacjami i procedurami, przede wszystkim kodeksami sieciowymi, inwestorzy – w tym wypadku Gaz-System i duński Energinet.dk mają wykazać, że dany projekt jest potrzebny i ekonomicznie uzasadniony. Potwierdzeniem będzie pozytywny wynik testu ekonomicznego, który przeprowadza się po pierwszej, niewiążącej fazie procedury Open Season i po przydzieleniu przepustowości, których chęć zarezerwowania zgłosili uczestnicy rynku.

Po pierwszej fazie Open Season, pod koniec lipca 2017 r. operatorzy informowali o pozytywnym wyniku procedury, która pokazała wystarczające zainteresowanie przesyłem gazu tą trasą. Teraz, z decyzji opublikowanej przez URE możemy się dowiedzieć, jakie to zainteresowanie dokładnie było. Udostępniona przepustowość w kierunku z Danii do Polski wynosiła dokładnie 12 069 900 kWh/h, czyli ok. 9,75 mld m sześc. rocznie. Przydzielona – 10 058 251 kWh/h, czyli ok. 8,13 mld m sześc. rocznie. Co oznacza, że zarezerwowano ponad 83 proc. rocznej przepustowości.

Zatwierdzone przez URE warunki testu ekonomicznego zawierają również referencyjne stawki taryf przesyłowych na lata 2022-2037, zaproponowane przez Gaz-System zarówno dla zaoferowanych, jak i przydzielonych w pierwszej fazie Open Season przepustowości.

Gaz-System i Energinet założyły, że 90 proc. dostępnej przepustowości zaoferują dla umów długoterminowych, pozostała część zostanie przeznaczona dla krótszych kontraktów – rocznych i kwartalnych, na które zostaną ogłoszone normalne aukcje.  

Zgodnie z deklaracjami ze strony polskiego operatora, druga faza procedury, która ma się zakończyć podpisaniem wiążących umów przesyłowych ma ruszyć w pierwszych dniach września. Zgodnie z planami Gaz-Systemu i Energinet, cały system Baltic Pipe ma być gotowy do przesyłania gazu 1 października 2022 r.

Jedynym podmiotem, co do którego na pewno wiadomo, że wziął udział w pierwszej fazie Open Season jest PGNiG. Można więc założyć, że to właśnie ten koncern planuje sprowadzać wstępnie zadeklarowaną ilość gazu – czyli ponad 8 mld m sześc. rocznie poprzez Baltic Pipe i to w ramach nawet 15-letniej rezerwacji.

PGNiG w ostatnich dniach znacząco powiększyło swoje rezerwacje zdolności importu gazu. Spółka podpisała z operatorem terminala w Świnoujściu – Polskim LNG - umowę o zarezerwowaniu od początku 2018 r. 35 proc. jego zdolności regazyfikacji. Ponieważ obecnie PGNiG ma zarezerwowane na potrzeby kontraktów z Katarem i zakupów spot 65 proc. mocy terminala, od początku przyszłego roku będzie już miała całość zdolności regazyfikacyjnych, wynoszących ok. 5 mld m sześc. rocznie. Stan ten potrwa przynajmniej do czasu zakończenia planowanej przez Gaz-System rozbudowy terminala do poziomu 7,5 mld m sześc. rocznie poprzez zwiększenie liczby SCV - urządzeń do odparowywania skroplonego gazu.

Zobacz także...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]