Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Trwają badania pod nowy polski magazyn gazu

Trwają badania pod nowy polski magazyn gazu

Gaz-System rozpoczął badania pokładów soli, w których mógłby powstać magazyn gazu Damasławek. To pierwszy projekt magazynowy operatora systemu przesyłowego, w dodatku jeśli powstanie, to z usług magazynowania mieliby skorzystać także gracze rynkowi.

gaz Damaslawek

 

Gaz-System rozpoczął badania pokładów soli, w których mógłby powstać magazyn gazu Damasławek. To pierwszy projekt magazynowy operatora systemu przesyłowego, w dodatku jeśli powstanie, to z usług magazynowania mieliby skorzystać także gracze rynkowi.

gaz DamaslawekW sierpniu w Świątkowie w województwie kujawsko-pomorskim wykonawca badań rozpoczął wiercenie pierwszego z dwóch otworów rozpoznawczych. Mają one dać odpowiedź na pytanie, czy zalegający w okolicy wysad (słup) solny nadaje się do wymycia w nim pustej przestrzeni – kawerny – w której można magazynować gaz.

Zgodnie z planem badań, w ciągu 4-5 miesięcy otwory sięgną głębokości 1800 m, a na podstawie uzyskanych rdzenia specjaliści ocenią przydatność złoża soli do budowy magazynu. Jeżeli wyniki wypadną pozytywnie, jak deklarują przedstawiciele Gaz-Systemu, w przyszłym roku zapadnie decyzja inwestycyjna o budowie.

Wszystkie istniejące w Polsce magazyny gazu znajdują się w gestii spółki z grupy PGNiG – Gas Storage Poland. Magazyn w Damasławku byłby pierwszy w posiadaniu Gaz-Systemu.

Magazyny są bardzo ważnym elementem pracy systemu gazowego. Pozwalają na przykład zgromadzić nadmiar gazu latem, gdy popyt na to paliwo jest mniejszy, a uwolnić je zimą, gdy zapotrzebowanie na gaz rośnie. W dodatku magazyn typu kawernowego pozwala bardzo szybko reagować, na przykład na zakłócenia w dostawach z innych źródeł i przechodzić od zatłaczania do uwalniania gazu. Przykład takiego działania mieliśmy ostatnio w czerwcu, w czasie kilkudniowej przerwy w pobieraniu gazu z gazociągu jamalskiego z powodu złej jakości paliwa, tłoczonego z Rosji tą rurą. Na polecenie Gaz-Systemu kawernę w Mogilnie błyskawicznie przełączono z napełniania na opróżnianie i krajowi odbiorcy nie zauważyli żadnej różnicy.

Dodatkowo nowy magazyn ma leżeć na planowanej odnodze trasy przesyłu gazu z Bramy Północnej – czyli terminala LNG i gazociągu Baltic Pipe – na południe, co poprawi bezpieczeństwo i płynność dostaw tą drogą. Do tego jednak niezbędne będzie wybudowanie ok. 450 km gazociągów dużej średnicy – od Goleniowa pod Szczecinem do Damasławka, i dalej do Mogilna i węzła w Odolanowie.

Nowością ma być jednak zaoferowanie zdolności magazynowych na rynek. Po ostatniej zmianie ustawy o zapasach, importerzy gazu albo muszą trzymać jego obowiązkowe zapasy w kraju, albo płacić więcej za wykupienie specjalnej przepustowości na interkonektorze albo wykupić tzw. usługę biletową.

Magazyn powinien więc działać z korzyścią dla rynku, chociaż od jego powstania dzieli nas jeszcze sporo czasu. W dodatku będzie jakąś konkurencją dla usług Gas Storage Poland, chociaż te podlegają ścisłej regulacji przez URE.

Gaz-System teoretycznie może też zaoferować konkurencyjna usługę biletową, chociaż do jej świadczenia posiadanie magazynu wcale nie jest potrzebne. Usługa ta po wprowadzeniu nowych regulacji o zapasach zdaje się cieszy coraz większym zainteresowaniem. Jak powiedział nam wysoki rangą menedżer PGNiG, spółka negocjuje już takie umowy z ponad 10 ważnymi graczami na rynku gazu.

Na nawałnicach zarobili głównie sprzedawcy agregatów. Dla gospodarki większy pożytek byłby z inwestycji w domowe baterie.

pv rolnik3
Technologie wspiera:

W głównym wydaniu "Panoramy" stacji TVP2 cytowane były dane portalu WysokieNapiecie.pl dotyczące cen zielonych certyfikatów i wolumenu ich nadpodaży na rynku.

Część mieszkańców Łodzi i jeden z kampusów Politechniki, ma ogrzać, a być może także zasilić w prąd, energia geotermalna. Politechnika Łódzka szykuje głęboki na prawie 3 km odwiert. Natomiast Veolia pracuje nad koncepcją wykorzystania nadmiaru ciepła w sieci miejskiej.
Solanka geotermalna coraz częściej zaczyna być wskazywana jako warta wykorzystania,
Technologie wspiera: