Nadpodaż zielonych certyfikatów jeszcze przez 5 lat

Nadpodaż zielonych certyfikatów jeszcze przez 5 lat

Zaproponowana przez Ministerstwo Energii zmiana przyszłorocznego popytu na zielone certyfikaty oznacza, że ich nadmiar na rynku utrzyma się jeszcze pięć lat – wynika z analiz portalu WysokieNapiecie.pl. Jednak realna produkcja „zielonego” prądu w 2020 roku będzie o 1/3 mniejsza, niż zaplanował i uzgodnił z Brukselą rząd.

Ministerstwo Energii opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia wyznaczającego przyszłoroczny obowiązek zakupu (a ściśle mówiąc umorzenia) tzw. zielonych certyfikatów. Spółki energetyczne, przede wszystkim państwowe PGE, Tauron, Enea, Energa i prywatne Innogy, będą musiały wykazać się w 2018 roku certyfikatami potwierdzającymi wyprodukowanie 17,5% sprzedawanej przez nie energii w źródłach odnawialnych. W tym roku obowiązek ten wynosi 15,4%.

Teoretycznie to dobra informacja dla producentów „zielonego” prądu – przede wszystkim właścicieli farm wiatrowych i elektrowni opalanych biomasą. Popyt na zielone certyfikaty (które sprzedają obok samej energii elektrycznej) będzie wyższy. W dodatku – jak wynika z symulacji przeprowadzonych przez portal WysokieNapiecie.pl – przyszłoroczne zapotrzebowanie na certyfikaty (szacowane na 21,3 TWh) po raz pierwszy od 2010 roku przewyższy ich produkcję (na poziomie ok. 19,6 TWh).

Największe organizacje branżowe nie pałają jednak optymizmem. Liczyły, że Minister Energii wyznaczy spółkom energetycznym wyższy obowiązek umorzenia zielonych certyfikatów – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zabiegało, by w przyszłym roku obowiązek osiągnął maksymalny ustawowy poziom 19,35% (a następnie 17,4% w 2019 roku).

Szybkiego spadku nadwyżki nie będzie

Wyższy przyszłoroczny obowiązek pomógłby szybciej pozbyć się nadmiaru zielonych certyfikatów zalegających w kieszeniach spółek energetycznych i właścicieli ekoelektrowni. Ich nadmiar dołuje bowiem giełdowe ceny świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. W ciągu pięciu ostatnich lat ich kurs spadł o blisko 90% i dziś nie pozwala już na rentowną pracę większości farm wiatrowych, instalacji słonecznych, elektrowni wodnych czy niemal wszystkich biogazowni na składowiskach odpadów.

Górka nieumorzonych certyfikatów na rynku to przede wszystkim pokłosie sześcioletniej nadprodukcji „zielonej” energii w stosunku do zapotrzebowania wyznaczanego przez Ministra Energii (a wcześniej Ministra Gospodarki). Na koniec tego roku nadmiar certyfikatów wyniesie ok. 24 TWh w stosunku do zapotrzebowania nieznacznie przekraczającego 17 TWh.

Przy dzisiejszych cenach certyfikatów to niemal miliard złotych zamrożonych w papierach, na które nie ma popytu. W cenach sprzed pięciu lat byłoby to blisko 7 mld zł. Na taki zarobek właściciele ekoelektrowni nie mają już jednak co liczyć. Parlament, przy wsparciu Ministerstwa Energii, uchwalił właśnie ustawę, która zablokuje wzrost cen certyfikatów o więcej niż 25% rocznie nawet, gdy na rynku zacznie ich brakować. Przy czym uzasadnienie do projektu ustawy (tzw. Lex Energa) zawierało kuriozalne wyliczenia, jakoby niedobór certyfikatów (i to w wysokości niemal 8 TWh) miał nastąpić już za trzy lata.

Kto skorzysta na zmianie?

Na niezbyt wysokim wzroście przyszłorocznego obowiązku umorzenia certyfikatów i ustawie powstrzymującej wzrost ich cen skorzysta duży przemysł, który w cenie energii ma wliczone ceny certyfikatów po stawkach rynkowych. Ustawa ograniczająca wzrost cen certyfikatów zwiększy przewidywalność ostatecznych kosztów zakupu energii. Jeszcze bardziej tę przewidywalność wzmocniłoby rozporządzenie ministra wyznaczającej obowiązek na kolejne trzy lata, ale na to nie ma na razie co liczyć, bo w resorcie brakuje konkretnej strategii dla energetyki, w tym dla energetyki odnawialnej.

Kolejnym beneficjentem mają szansę stać się gospodarstwa domowe. Dzisiaj w ich rachunkach za energię wliczone są koszty zakupu zielonych certyfikatów po, bagatela, 130-150 zł/MWh. Spółki energetyczne, które kupują certyfikaty na giełdzie po 30 zł zarabiają na różnicy – obecnie to ok. 200-300 mln zł tylko w segmencie gospodarstw domowych. Po wejściu w życie ustawy ograniczającej maksymalną cenę zielonych certyfikatów Prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie mógł znacznie zmniejszyć koszty zakupu certyfikatów wliczane do taryfy odbiorców. W rezultacie, chociaż obowiązek udziału „zielonego” prądu w energii sprzedawanej klientów będzie w przyszłym roku wyższy, to gospodarstwa domowe powinny zapłacić za niego istotnie mniej. Koszty ponoszone przez przeciętną rodzinę na zakup zielonych certyfikatów powinny spaść z obecnych 3,60 zł miesięcznie do 2,30 zł/m-c w 2018 roku.

Kto straci?

Istnieje jednak spore ryzyko, że bilans strat z tytułu utrzymania niskich cen zielonych certyfikatów będzie wyższy. O ile można założyć, że 1,30 zł miesięcznej różnicy w rachunkach za prąd nie będzie specjalnie odczuwalna dla Kowalskiego (pół roku temu bez większego echa rząd podniósł gospodarstwom domowym tzw. opłatę przejściową o ponad 4 zł miesięcznie, nie wyjaśniając nawet na co chce przeznaczyć dodatkowe pieniądze), o tyle dla całej gałęzi gospodarki, na jaką wyrastała w Polsce energetyka odnawialna, działania resortu energii oznaczają dotkliwe straty.

Utrzymanie nadpodaży zielonych certyfikatów przez kolejnych pięć lat i wspomniana zmiana ustawy o OZE powinny utrzymać ceny zielonych certyfikatów na tak niskim poziomie, że wielu inwestorów nie będzie już w stanie spłacać kredytów na budowę „zielonych” elektrowni. To oznacza, że części pieniędzy pochodzących od klientów takich banków jak BOŚ, BGŻ, PKO BP, Pekao SA czy Alior nie uda się odzyskać.

Zobacz: 70% farm wiatrowych przyniosło straty

Efektem rządowych decyzji będzie także spadek produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Z analiz WysokieNapiecie.pl wynika, że produkcja energii wspierana zielonymi certyfikatami będzie niższa już w tym roku (o 0,5 TWh r/r, tj. 2%), a ze wszystkich źródeł OZE, bez względu na to czy otrzymują jakiekolwiek wsparcie czy nie, spadek produkcji nastąpi w przyszłym roku (o ok. 1 TWh, tj. 4%).

Zobacz: W 2017 więcej prądu z węgla, mniej z OZE

W rezultacie całkowita produkcja energii elektrycznej z OZE w 2020 roku wyniesie niewiele ponad 21 TWh (w tym 0,4 TWh pod warunkiem terminowego wybudowania wszystkich elektrowni słonecznych zakontraktowanych w nowym systemie wsparcia – aukcjach OZE) w stosunku do planowanej przez rząd generacji na poziomie 32 TWh. Jest już właściwie pewne, że nawet najbardziej ambitne kolejne aukcje OZE nie doprowadzą do wybudowanie takiej liczby nowych ekoelektrowni, aby pokryły planowany przyrost produkcji „zielonej” energii i jednocześnie spadek wytwarzania prądu z biomasy, który przy niskich cenach zielonych certyfikatów w większości jest zupełnie nieopłacalny.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Nadpodaż zielonych certyfikatów jeszcze przez 5 lat”

 1. PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

  Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.

  • [quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

   Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]
   Transport łupin kokosa z Ameryki Południowej nie ma szans się opłacać bez zielonych certyfikatów na poziomie 150 zł bez względu na ceny energii, a prognozy cen odpadów z kokosów są dość stabilne. Bliskie zera w punkcie odbioru, więc też nie mają znaczenia. Ale fracht trochę podrożał

   • [quote name=”JJK”][quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

    Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]
    Transport łupin kokosa z Ameryki Południowej nie ma szans się opłacać bez zielonych certyfikatów na poziomie 150 zł bez względu na ceny energii, a prognozy cen odpadów z kokosów są dość stabilne. Bliskie zera w punkcie odbioru, więc też nie mają znaczenia. Ale fracht trochę podrożał[/quote]

    Niestety ale do takich absurdów doprowadza centralne planowanie w postaci wyznaczania „celów minimalnego udziału”. Do GB masowo (na skalę przy której nasze sprowadzanie łupin to pikuś) sprowadza się drewno z Ameryki i Kanady i spala w elektrowniach niegdyś węglowych. No i proszę! jest oze! zastępuje węgiel!

    • [quote name=”Matttt”][quote name=”JJK”][quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

     Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]
     Transport łupin kokosa z Ameryki Południowej nie ma szans się opłacać bez zielonych certyfikatów na poziomie 150 zł bez względu na ceny energii, a prognozy cen odpadów z kokosów są dość stabilne. Bliskie zera w punkcie odbioru, więc też nie mają znaczenia. Ale fracht trochę podrożał[/quote]

     Niestety ale do takich absurdów doprowadza centralne planowanie w postaci wyznaczania „celów minimalnego udziału”. Do GB masowo (na skalę przy której nasze sprowadzanie łupin to pikuś) sprowadza się drewno z Ameryki i Kanady i spala w elektrowniach niegdyś węglowych. No i proszę! jest oze! zastępuje węgiel![/quote]
     Owszem sprowadza się, ale produkują z tego drewna energię elektryczną a nie wyłącznie certyfikaty. Co innego blok na biomasę a co innego współspalanie.

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”JJK”][quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

      Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]
      Transport łupin kokosa z Ameryki Południowej nie ma szans się opłacać bez zielonych certyfikatów na poziomie 150 zł bez względu na ceny energii, a prognozy cen odpadów z kokosów są dość stabilne. Bliskie zera w punkcie odbioru, więc też nie mają znaczenia. Ale fracht trochę podrożał[/quote]

      Niestety ale do takich absurdów doprowadza centralne planowanie w postaci wyznaczania „celów minimalnego udziału”. Do GB masowo (na skalę przy której nasze sprowadzanie łupin to pikuś) sprowadza się drewno z Ameryki i Kanady i spala w elektrowniach niegdyś węglowych. No i proszę! jest oze! zastępuje węgiel![/quote]
      Owszem sprowadza się, ale produkują z tego drewna energię elektryczną a nie wyłącznie certyfikaty. Co innego blok na biomasę a co innego współspalanie.[/quote]

      Tak? a jaka jest różnica ? W obu przypadkach powstaje energia.
      Dla porządku dodam, że przecież przy współspalaniu certyfikat dostaje się tylko od tej części energii, która powstała z biomasy.

     • i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.

     • [quote name=”Guest”]i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.[/quote]

      Czym się różni przygotownie surowca do współspalanie od przygotowania surowca do spalania dedykowanego ?

      Instalacje współspalania nie będą opłacalne bez certyfikatów dokładnie z tej samej przyczyny z jakiej instalacje dedykowane nie będą. Energia z biomasy jest droższa od energii z węgla i tyle, co tu jeszzce wyjasniać.

      Niech Pan chwile pomyśli – mam w domu kocioł w którym mogę palić zarówno węglem jak i drewnem, czasem nawet jednocześnie. Czy z takiego „współspalanie” drewna nie uzyskam energii cieplnej ?

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”]i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.[/quote]

      Czym się różni przygotownie surowca do współspalanie od przygotowania surowca do spalania dedykowanego ?

      Instalacje współspalania nie będą opłacalne bez certyfikatów dokładnie z tej samej przyczyny z jakiej instalacje dedykowane nie będą. Energia z biomasy jest droższa od energii z węgla i tyle, co tu jeszzce wyjasniać.

      Niech Pan chwile pomyśli – mam w domu kocioł w którym mogę palić zarówno węglem jak i drewnem, czasem nawet jednocześnie. Czy z takiego „współspalanie” drewna nie uzyskam energii cieplnej ?[/quote]
      uzyska pan, pod warunkiem że drewno będzie miało odpowiednie parametry. Jak wrzuci pan mokre śmieci (woda dla większej wagi) wymieszane z piachem to sprawność instalacji spadnie. A tak właśnie robiono w Polsce, proszę popytać energetyków ile kosztowały przestoje związane z czyszczeniem i regeneracją kotłów.

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”]i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.[/quote]

      Czym się różni przygotownie surowca do współspalanie od przygotowania surowca do spalania dedykowanego ?

      Instalacje współspalania nie będą opłacalne bez certyfikatów dokładnie z tej samej przyczyny z jakiej instalacje dedykowane nie będą. Energia z biomasy jest droższa od energii z węgla i tyle, co tu jeszzce wyjasniać.

      Niech Pan chwile pomyśli – mam w domu kocioł w którym mogę palić zarówno węglem jak i drewnem, czasem nawet jednocześnie. Czy z takiego „współspalanie” drewna nie uzyskam energii cieplnej ?[/quote]
      uzyska pan, pod warunkiem że drewno będzie miało odpowiednie parametry. Jak wrzuci pan mokre śmieci (woda dla większej wagi) wymieszane z piachem to sprawność instalacji spadnie. A tak właśnie robiono w Polsce, proszę popytać energetyków ile kosztowały przestoje związane z czyszczeniem i regeneracją kotłów.[/quote]

      Sorry ale to jest taka sama logika jakby stwierdzić, że skoro w markecie przyłapano złodzieja to znaczy, że wszyscy przychodzą tam kraść.

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”]i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.[/quote]

      Czym się różni przygotownie surowca do współspalanie od przygotowania surowca do spalania dedykowanego ?

      Instalacje współspalania nie będą opłacalne bez certyfikatów dokładnie z tej samej przyczyny z jakiej instalacje dedykowane nie będą. Energia z biomasy jest droższa od energii z węgla i tyle, co tu jeszzce wyjasniać.

      Niech Pan chwile pomyśli – mam w domu kocioł w którym mogę palić zarówno węglem jak i drewnem, czasem nawet jednocześnie. Czy z takiego „współspalanie” drewna nie uzyskam energii cieplnej ?[/quote]
      uzyska pan, pod warunkiem że drewno będzie miało odpowiednie parametry. Jak wrzuci pan mokre śmieci (woda dla większej wagi) wymieszane z piachem to sprawność instalacji spadnie. A tak właśnie robiono w Polsce, proszę popytać energetyków ile kosztowały przestoje związane z czyszczeniem i regeneracją kotłów.[/quote]

      Sorry ale to jest taka sama logika jakby stwierdzić, że skoro w markecie przyłapano złodzieja to znaczy, że wszyscy przychodzą tam kraść.[/quote]
      Odsetek kradnących w markecie jest mniejszy ponieważ klienci są w miarę możliwości pilnowani i świadomi konsekwencji w przypadku kradzieży. Ciekawe jakie byłyby proporcje złodziej/nie złodziej gdyby klienci wiedzieli że za kradzież nic im nie grozi? Odpowiedzią może być ostatnie badanie Krajowego Rejestru Długów z którego wynika że 80% dłużników miało środki na zapłacenie zobowiązań, a jednak woleni skorzystać z różnych wymówek żeby tylko nie płacić. A tak właśnie było ze współspalaniem – kompletny brak kontroli, certyfikaty były przyznawane na podstawie deklaracji wytwórcy. Pokusa była i to duża, pytanie jaki odsetek wytwórców skusił się na darmowe pieniądze? Podejrzewam że bliżej 80% niż 20%. Sorry, takie mamy społeczeństwo.

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”]i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.[/quote]

      Czym się różni przygotownie surowca do współspalanie od przygotowania surowca do spalania dedykowanego ?

      Instalacje współspalania nie będą opłacalne bez certyfikatów dokładnie z tej samej przyczyny z jakiej instalacje dedykowane nie będą. Energia z biomasy jest droższa od energii z węgla i tyle, co tu jeszzce wyjasniać.

      Niech Pan chwile pomyśli – mam w domu kocioł w którym mogę palić zarówno węglem jak i drewnem, czasem nawet jednocześnie. Czy z takiego „współspalanie” drewna nie uzyskam energii cieplnej ?[/quote]
      uzyska pan, pod warunkiem że drewno będzie miało odpowiednie parametry. Jak wrzuci pan mokre śmieci (woda dla większej wagi) wymieszane z piachem to sprawność instalacji spadnie. A tak właśnie robiono w Polsce, proszę popytać energetyków ile kosztowały przestoje związane z czyszczeniem i regeneracją kotłów.[/quote]

      Sorry ale to jest taka sama logika jakby stwierdzić, że skoro w markecie przyłapano złodzieja to znaczy, że wszyscy przychodzą tam kraść.[/quote]
      Odsetek kradnących w markecie jest mniejszy ponieważ klienci są w miarę możliwości pilnowani i świadomi konsekwencji w przypadku kradzieży. Ciekawe jakie byłyby proporcje złodziej/nie złodziej gdyby klienci wiedzieli że za kradzież nic im nie grozi? Odpowiedzią może być ostatnie badanie Krajowego Rejestru Długów z którego wynika że 80% dłużników miało środki na zapłacenie zobowiązań, a jednak woleni skorzystać z różnych wymówek żeby tylko nie płacić. A tak właśnie było ze współspalaniem – kompletny brak kontroli, certyfikaty były przyznawane na podstawie deklaracji wytwórcy. Pokusa była i to duża, pytanie jaki odsetek wytwórców skusił się na darmowe pieniądze? Podejrzewam że bliżej 80% niż 20%. Sorry, takie mamy społeczeństwo.[/quote]

      To jest niepoważne co Pan pisze…
      Rozumiem zatem, ze cały system sprawozdawczości finansowej, system kontroli emisji itd to wszystko fikcja skoro można dowolnie „podmieniać” paliwo. Choć na szczęście użył Pan słowa „podejrzewam” – bardzo słusznie.

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”][quote name=”Matttt”][quote name=”Guest”]i to jest właśnie problem współspalania – energia w tym procesie powstaje wyłącznie na papierze. Można nawet przyjąć że bilans energetyczny całej tej operacji jest ujemny, jeżeli podliczymy ile energii jest zużyte na przygotowanie surowca do tego procesu i porównamy go z uzyskiem. Gdyby było inaczej to instalacje współspalania byłyby opłacalne bez certyfikatów, a tak dziwnym trafem przy cenie mniejszej niż 150/zl za ZC bloki są wyłączone. Czyżby sama cena za czarną energię nie pokrywała kosztów surowca i jego przetworzenia? A elektrownia biomasowa to zupełnie inna para kaloszy i zupełnie inna technologia, nie wspominając że paliwem jest wyłącznie biomasa.[/quote]

      Czym się różni przygotownie surowca do współspalanie od przygotowania surowca do spalania dedykowanego ?

      Instalacje współspalania nie będą opłacalne bez certyfikatów dokładnie z tej samej przyczyny z jakiej instalacje dedykowane nie będą. Energia z biomasy jest droższa od energii z węgla i tyle, co tu jeszzce wyjasniać.

      Niech Pan chwile pomyśli – mam w domu kocioł w którym mogę palić zarówno węglem jak i drewnem, czasem nawet jednocześnie. Czy z takiego „współspalanie” drewna nie uzyskam energii cieplnej ?[/quote]
      uzyska pan, pod warunkiem że drewno będzie miało odpowiednie parametry. Jak wrzuci pan mokre śmieci (woda dla większej wagi) wymieszane z piachem to sprawność instalacji spadnie. A tak właśnie robiono w Polsce, proszę popytać energetyków ile kosztowały przestoje związane z czyszczeniem i regeneracją kotłów.[/quote]

      Sorry ale to jest taka sama logika jakby stwierdzić, że skoro w markecie przyłapano złodzieja to znaczy, że wszyscy przychodzą tam kraść.[/quote]
      Odsetek kradnących w markecie jest mniejszy ponieważ klienci są w miarę możliwości pilnowani i świadomi konsekwencji w przypadku kradzieży. Ciekawe jakie byłyby proporcje złodziej/nie złodziej gdyby klienci wiedzieli że za kradzież nic im nie grozi? Odpowiedzią może być ostatnie badanie Krajowego Rejestru Długów z którego wynika że 80% dłużników miało środki na zapłacenie zobowiązań, a jednak woleni skorzystać z różnych wymówek żeby tylko nie płacić. A tak właśnie było ze współspalaniem – kompletny brak kontroli, certyfikaty były przyznawane na podstawie deklaracji wytwórcy. Pokusa była i to duża, pytanie jaki odsetek wytwórców skusił się na darmowe pieniądze? Podejrzewam że bliżej 80% niż 20%. Sorry, takie mamy społeczeństwo.[/quote]

      To jest niepoważne co Pan pisze…
      Rozumiem zatem, ze cały system sprawozdawczości finansowej, system kontroli emisji itd to wszystko fikcja skoro można dowolnie „podmieniać” paliwo. Choć na szczęście użył Pan słowa „podejrzewam” – bardzo słusznie.[/quote]
      Nie ma pewności wyłącznie w kwestii skali, oszustwa są faktem. Gdyby takie „wałki” robili przedstawiciele innych branż OZE….a tak poltyka znów wzieła górę nad zwykłą przyzwoitością.

  • [quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

   Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]

   PSEW walczy z wolnym rynkiem, bo to przecież wolny rynek reguluje cenę,
   a to że najpierw regulator ją zaniżył, a potem wprowadza przepisy, które zablokują potencjalny wzrost, to pewnie według Pana niewidzialna ręka rynku

   biomasa tak jak i współspalanie przy certyfikatach na poziomie 40-80 zł raczej nie ruszą, dodatkowo za wspólspalanie jest w tej chwili chyba tylko pół certyfikatu za MWh
   pytanie co z biogazowniami bo tam jest oddzielna pula certyfikatów i jak opłata zastępcza spadnie to i pewnie istniejące biogazownie będą pod kreską

   oprócz werbalnych zapewnień ministra, że jesteśmy na najlepszej drodze do spełnienia wymagań unijnych na 2020 rok, to nic nie wskazuje,
   chyba że w 2019 zrobimy aukcje na 5GW w fotowoltaice i ktoś to szybko zrobi,

   • [quote name=”zoze”][quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

    Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]

    PSEW walczy z wolnym rynkiem, bo to przecież wolny rynek reguluje cenę,
    a to że najpierw regulator ją zaniżył, a potem wprowadza przepisy, które zablokują potencjalny wzrost, to pewnie według Pana niewidzialna ręka rynku

    biomasa tak jak i współspalanie przy certyfikatach na poziomie 40-80 zł raczej nie ruszą, dodatkowo za wspólspalanie jest w tej chwili chyba tylko pół certyfikatu za MWh
    pytanie co z biogazowniami bo tam jest oddzielna pula certyfikatów i jak opłata zastępcza spadnie to i pewnie istniejące biogazownie będą pod kreską

    oprócz werbalnych zapewnień ministra, że jesteśmy na najlepszej drodze do spełnienia wymagań unijnych na 2020 rok, to nic nie wskazuje,
    chyba że w 2019 zrobimy aukcje na 5GW w fotowoltaice i ktoś to szybko zrobi,[/quote]

    W jaki sposób regulatora zaniżył cenę ZC ?

    Jedynym realistycznym, pewnym i w miarę rozsądnym kosztowo źródłem, które może dobić do spełnienia obowiązku jest biomasa i czy to się komuś podoba czy nie również we współspalaniu.

    • [quote name=”Matttt”][quote name=”zoze”][quote name=”Mattt”]PSEW nie „pała optymizmem” ? A to ci niespodzianka ! no cóż taki już los organizacji branżowych by zawsze chcieć więcej.

     Analiza dość statyczna. Założenie, że przyrost produkcji z oze może następować tylko poprzez przyrost zainstalowanej mocy z aukcji dyskusyjne. Wystarczy spojrzeć na wykres – produkcja z biomasy i współspalania w 2015 prawie 10 TWh, w założeniach na 2020 poniżej 5 TWh. Kluczowa sprawa to jaki musi być stosunek cen biomasa/cena energii + certyfikatu by pobudzić dedykowaną biomasę i co zmienić w prawie by opłacało się wznowić współspalanie. I to dałoby realną możliwość wypełnienie obowiązku w 2020.[/quote]

     PSEW walczy z wolnym rynkiem, bo to przecież wolny rynek reguluje cenę,
     a to że najpierw regulator ją zaniżył, a potem wprowadza przepisy, które zablokują potencjalny wzrost, to pewnie według Pana niewidzialna ręka rynku

     biomasa tak jak i współspalanie przy certyfikatach na poziomie 40-80 zł raczej nie ruszą, dodatkowo za wspólspalanie jest w tej chwili chyba tylko pół certyfikatu za MWh
     pytanie co z biogazowniami bo tam jest oddzielna pula certyfikatów i jak opłata zastępcza spadnie to i pewnie istniejące biogazownie będą pod kreską

     oprócz werbalnych zapewnień ministra, że jesteśmy na najlepszej drodze do spełnienia wymagań unijnych na 2020 rok, to nic nie wskazuje,
     chyba że w 2019 zrobimy aukcje na 5GW w fotowoltaice i ktoś to szybko zrobi,[/quote]

     W jaki sposób regulatora zaniżył cenę ZC ?

     Jedynym realistycznym, pewnym i w miarę rozsądnym kosztowo źródłem, które może dobić do spełnienia obowiązku jest biomasa i czy to się komuś podoba czy nie również we współspalaniu.[/quote]

     dobrze że chociaż Pan nie kwestionuje tego, że zablokował podwyżkę,

     zaniżanie ceny ZC, to głownie nie podnoszenie limitu umarzania świadectw, mimo tego, że zeszliśmy ze ścieżki pozwalającej wypełnić zobowiązania, ciągle nie ma limitów na kolejne lata, a powinno być rozpisane na kilka lat do przodu, wtedy byłaby jasność w sprawie, do tego jeszcze można uiszczać opłatę zastępczą, co przez lata było prostsze i nie dużo droższe od kupowania certyfikatów

     ile powinny kosztować certyfikaty dla wspólspalania, żeby to się opłacało, jak koszty produkcji MWh w nowej elektrowni węglowej to ~250zł, a jak mi się wydaje spalanie węgla jest trochę tańsze niż biomasy, a do tego za wspólspalanie jest 0,5 ZC, 200 zł to minimum żeby ktoś zaczął znowu dorzucać biomasę do węgla, ale przy cenie 200 za ZC to na pewno opłaca się budować wiatraki na lądzie, chociaż u nas się już nie da, a PV już za te pieniądze też się obronią, co pokazują ostatnie aukcje, a możliwe że i ktoś by się odważył wiatraki na morzu postawić

     • [quote name=”zoze”]

      dobrze że chociaż Pan nie kwestionuje tego, że zablokował podwyżkę, [/quote]

      Ceny ZC nie mogą rosnąć ?
      Mozna mówić jedynie o ograniczeniu tempa potencjalnej zwyżki ale nie zablokowaniu jej.

      [quote name=”zoze”]
      zaniżanie ceny ZC, to głownie nie podnoszenie limitu umarzania świadectw, mimo tego, że zeszliśmy ze ścieżki pozwalającej wypełnić zobowiązania, ciągle nie ma limitów na kolejne lata, a powinno być rozpisane na kilka lat do przodu, wtedy byłaby jasność w sprawie, do tego jeszcze można uiszczać opłatę zastępczą, co przez lata było prostsze i nie dużo droższe od kupowania certyfikatów [/quote]

      To co Pan wymienia to nie są działania „zaniżające cenę”.
      Wśród tych wymienionych rzeczy wszystkie są zgodne z działaniem systemu od jego samego jego początku! tu nie było zmian. Zawsze można było uiszczac opłatę zastępczą, limity na kolejne lata mogły byc zmieniane itd.
      Każdy kto wchodził w system miał lub powinien mieć tego świadomość.
      Pominął Pan za to działania wprowadzone extra czyli zmniejszenie wsparcia dla współspalania o połowę i zabranie wsparcia dla dużej hydroenergetyki – to zdaje się konkretne działanie na rzecz podniesienie cen – prawda ?

      [quote name=”zoze”]ile powinny kosztować certyfikaty dla wspólspalania, żeby to się opłacało, jak koszty produkcji MWh w nowej elektrowni węglowej to ~250zł, a jak mi się wydaje spalanie węgla jest trochę tańsze niż biomasy, a do tego za wspólspalanie jest 0,5 ZC, 200 zł to minimum żeby ktoś zaczął znowu dorzucać biomasę do węgla, ale przy cenie 200 za ZC to na pewno opłaca się budować wiatraki na lądzie, chociaż u nas się już nie da, a PV już za te pieniądze też się obronią, co pokazują ostatnie aukcje, a możliwe że i ktoś by się odważył wiatraki na morzu postawić[/quote]

      A Po co budowac nowe elektrownie węglowe dla współspalania ? Bo nie bardzo rozumiem tej konstrukcji myślowej ? W eksploatowanych instalacjach się nie da ? Powtórzę – jeśli mamy osiagnąć zakładany efekt lub się do niego maxymalnie zbliżyć, wystarczy w 2020 r. zwiększyć przydział ZC dla współspalania i produkować na max z instalacji dedykowanych. O ile jest to opłacalne vs. zakup tej ilości energii. Nie jestem pewien ale ten udziała ma być w 2020 roku a nie OD 2020 roku :D. Wiatraki na morzu – jak najbardziej! tyle, że do 2020 nie ma szans zdążyć.

     • [quote name=”Matttt”]

      Ceny ZC nie mogą rosnąć ?
      Mozna mówić jedynie o ograniczeniu tempa potencjalnej zwyżki ale nie zablokowaniu jej.
      [/quote]

      przy takiej konstrukcji „ograniczenia tempa potencjalnego zwyżki” z obecnego poziomu 40-50 zł, przy maksymalnych wzrostach to za pięć lat będzie max 150 zł, czyli blokuję się cenę na poziomach nie gwarantujących opłacalności większości instalacji na kilka lat, i nawet zwiększenie ilości umarzanych certyfikatów do 17,4% w przyszłym roku nie podniesie ceny,
      i idąc Pana tokiem rozumowania, to jest rozwiązanie którego nie było od początku, czyli jednak coś jest nie tak,

      a po drugie cel jaki został postawiony przy wprowadzeniu na rynek ZC, nie został spełniony i nie wygląda na to że zostanie, a ceny szorują po dnie, tzn że coś z tym systemem jest nie tak,
      i nawet Pan nawołuje do jakiś zmian w kierunku większego użycia biomasy, bo z systemu zielonych certyfikatów, nic takiego się nie pojawiło, czyli system nie zadziałał tak jak powinien

      wspóspalanie to nie jest żadne OZE, to jest jedno kierunkowe utylizowanie drewna (przy okazji coś się tam CO2 mniej do atmosfery wpuści, i trochę prądu wyprodukuje), ale odpady z takiego procesu są po prostu śmieciami które trzeba wyrzucić na hałdę,
      ze spalania dedykowanego mamy popioły, które można powtórnie zagospodarować i to jest OZE

      ograniczenie dla certyfikatów dla wspospalania, zostało wprowadzone za późno, jak już cena zaczęła mocno spadać

     • [quote name=”zoze”][quote name=”Matttt”]

      Ceny ZC nie mogą rosnąć ?
      Mozna mówić jedynie o ograniczeniu tempa potencjalnej zwyżki ale nie zablokowaniu jej.
      [/quote]

      przy takiej konstrukcji „ograniczenia tempa potencjalnego zwyżki” z obecnego poziomu 40-50 zł, przy maksymalnych wzrostach to za pięć lat będzie max 150 zł, czyli blokuję się cenę na poziomach nie gwarantujących opłacalności większości instalacji na kilka lat, i nawet zwiększenie ilości umarzanych certyfikatów do 17,4% w przyszłym roku nie podniesie ceny,
      i idąc Pana tokiem rozumowania, to jest rozwiązanie którego nie było od początku, czyli jednak coś jest nie tak,

      a po drugie cel jaki został postawiony przy wprowadzeniu na rynek ZC, nie został spełniony i nie wygląda na to że zostanie, a ceny szorują po dnie, tzn że coś z tym systemem jest nie tak,
      i nawet Pan nawołuje do jakiś zmian w kierunku większego użycia biomasy, bo z systemu zielonych certyfikatów, nic takiego się nie pojawiło, czyli system nie zadziałał tak jak powinien

      wspóspalanie to nie jest żadne OZE, to jest jedno kierunkowe utylizowanie drewna (przy okazji coś się tam CO2 mniej do atmosfery wpuści, i trochę prądu wyprodukuje), ale odpady z takiego procesu są po prostu śmieciami które trzeba wyrzucić na hałdę,
      ze spalania dedykowanego mamy popioły, które można powtórnie zagospodarować i to jest OZE

      ograniczenie dla certyfikatów dla wspospalania, zostało wprowadzone za późno, jak już cena zaczęła mocno spadać[/quote]

      Przecież przyznałem, ze ograniczono tempo potencjalnej zwyżki. I jednak jest to cos innego niż „zablokowanie zwyżki”.
      Ale ja prosiłem o wskazanie narzędzi służących „zaniżaniu ceny” – jest coś co wprowadzono do systemu by zaniżyć cenę ? w mojej ocenie nie, wręcz przeciwnie wraz z początkiem 2016 roku wprowadzono rozwiązania mające służyć zwyżce cen.

      Współspalanie to jest oze niezależnie co Pan na ten temat napisze. Szkoda czasu by się nad tym rozwodzić. To jest fakt a nie przedmiot osobistej interpretacji. I wcale to nie odpady decydują o tym czy cos jest oze czy nie.

 2. Poziom obowiązku na 3 lata stabilizowałby sytuacje. Dawał przewidywalność. Ale widać ME woli mętną wodę. Drapieżniki lepiej żerują w mętnej wodzie…

 3. Była kiedyś taka amerykańska komedia o kilku starszych panach, którzy raz jeszcze chcieli poczuć prawdziwy smak życia, buchnęli kabrioleta lekarzowi/opiekuna z ich „domu pobytu” i bodajże pojechali zaszaleć w kasynie, po drodze zaliczając mnóstwo przygód wynikających głównie z tego że świat za oknem domu opieki zmienił się od czasów ich młodości. Jakoś tam mam wrażenie analogii z kilkoma starszymi panami zarządzającymi ME… Nie przejmują się błędami w podstawowej matematyce swoich analiz, nie przejmują się myleniem lat w swoich opracowaniach – byle była dobra zabawa…

 4. Ja prognozuję wyższe współspalanie biomasy w dużych elektrowniach systemowych i istalacjach wielopaliwowych. Dlaczego? Wszystkiemu winna zmieniana ostatnio definicja biomasy, a dokładniej drewna energetycznego:
  22 czerwca 2016 ustawa o zmianie OZE: drewno energetyczne – surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-
  -chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie;

  Ot taki luźny pomysł i mam pytania:
  Ile musi leżeć zwalone drzewo, żeby miało obniżoną wartość teniczną i użytkową?
  Ile obecnie zwalonych drzew leży w polskich lasach?
  Od jakiej ceny zielonych certyfikatów opłaca się zwozić drewno do elektroni i wsółspalać?
  Co z innymi dopadami drzewnymi i meblarskimi?
  Na 1. pytanie odpowiada projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego. Projekt jest od grudnia 2016 zmieniany/dyskutowany. Wszystko na to wskazuje, że jak unia na nas wymusi większy udział oze, to definicja drewna energetycznego, może zostać odpowiednio poluzowana 🙂 A lasów u nas dużo!

  • [quote name=”Energetyk PM2″]Ja prognozuję wyższe współspalanie biomasy w dużych elektrowniach systemowych i istalacjach wielopaliwowych. Dlaczego? Wszystkiemu winna zmieniana ostatnio definicja biomasy, a dokładniej drewna energetycznego:
   22 czerwca 2016 ustawa o zmianie OZE: drewno energetyczne – surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-
   -chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie;

   Ot taki luźny pomysł i mam pytania:
   Ile musi leżeć zwalone drzewo, żeby miało obniżoną wartość teniczną i użytkową?
   Ile obecnie zwalonych drzew leży w polskich lasach?
   Od jakiej ceny zielonych certyfikatów opłaca się zwozić drewno do elektroni i wsółspalać?
   Co z innymi dopadami drzewnymi i meblarskimi?
   Na 1. pytanie odpowiada projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego. Projekt jest od grudnia 2016 zmieniany/dyskutowany. Wszystko na to wskazuje, że jak unia na nas wymusi większy udział oze, to definicja drewna energetycznego, może zostać odpowiednio poluzowana 🙂 A lasów u nas dużo![/quote]
   7 Nie z certyfikatami po 30 czy nawet i 50 zł. Poza tym po co?

 5. No i analizy ME wywaliły w ścianę już na pierwszym zakręcie. Pierwsza sesja po szumnych zapowiedziach z certyfikaty zjechały dziś z 37 zł na 29 zł …

  • [quote name=”Lechu”]No i analizy ME wywaliły w ścianę już na pierwszym zakręcie. Pierwsza sesja po szumnych zapowiedziach z certyfikaty zjechały dziś z 37 zł na 29 zł …[/quote]

   Nie dalej jak wczoraj stawiano tezę, że to coś nie tak, że ciężka praca Energi cały czas trwa, że KNF powinna wkroczyć… dziś już też źle bo tym razem spadło…

   • [quote name=”Mattt”]
    Nie dalej jak wczoraj stawiano tezę, że to coś nie tak, że ciężka praca Energi cały czas trwa, że KNF powinna wkroczyć… dziś już też źle bo tym razem spadło…[/quote]
    A gdzie Kolega Matt widzi sprzeczność w stawianiu tezy o koniecznej interwencji KNF a stawianiu tezy z „fajtłapowością” urzędników ME?

   • ..jeszcze słówko wyjaśnienia do tego mojego „coś nie tak” z 31.07.
    Taka sytuacja z notowań z 27 lipca: mamy sobie sesję na TGE, cena PMOZE_A rośnie, przebija kolejne progi, przebija 40 zł, przebija 41 zł (a nawet 42 zł), mamy transakcje po 41,00 – 41,05 zł, mamy kupujących po 41-41,05 zł. A po kilku sekundach (bodajże 9 sekundach – to była dokładnie godzina 11.43:20): ktoś wystawia ofertę sprzedaży 1000 MWh po 40 zł – równo 1 zł poniżej aktualnego pułapu handlu. Oczywiście kupujący znajduje się w ułamku sekundy, a cena zaczyna spadać…
    Miałem na myśli właśnie taką „ciężką pracę” podmiotów, którym zależy na zbijaniu ceny i są w stanie wyłożyć na takie operacje konkretne pieniądze. I takie rzeczy dzieją się od bardzo dawna…

    • [quote name=”Lechu”]..jeszcze słówko wyjaśnienia do tego mojego „coś nie tak” z 31.07.
     Taka sytuacja z notowań z 27 lipca: mamy sobie sesję na TGE, cena PMOZE_A rośnie, przebija kolejne progi, przebija 40 zł, przebija 41 zł (a nawet 42 zł), mamy transakcje po 41,00 – 41,05 zł, mamy kupujących po 41-41,05 zł. A po kilku sekundach (bodajże 9 sekundach – to była dokładnie godzina 11.43:20): ktoś wystawia ofertę sprzedaży 1000 MWh po 40 zł – równo 1 zł poniżej aktualnego pułapu handlu. Oczywiście kupujący znajduje się w ułamku sekundy, a cena zaczyna spadać…
     Miałem na myśli właśnie taką „ciężką pracę” podmiotów, którym zależy na zbijaniu ceny i są w stanie wyłożyć na takie operacje konkretne pieniądze. I takie rzeczy dzieją się od bardzo dawna…[/quote]

     Panie Lechu to jest dowód na rzekome „coś nie tak” – bądźmy poważni
     Mogę Panu takich przykładów na najróżniejszych rynkach wskazać mnóstwo.
     Skoro jednak nadal uważa Pan, że „cos jest nie tak” to prośba o odpowiedź własciwie co? to, że przy ogromnym wolumenie mieliśmy wzrosty czy to, że wkrótce potem spadek? Przecież to popyt ten wzrost wygenerował – to była ta manipulacja ? a późniejszy spadek ? Pan pisze, że coś jest na rzeczy ale nie wiadomo co konkretnie.

     • Zgodzę się z Kolegą Mattt’em po dwakroć:
      – dobrowolna sprzedaż po cenie transakcji niższej niż aktualne oferty zakupu jest mało poważna
      – z pewnością można podobnych przykładów na różnych rynkach pokazać wiele, bo to się nazywa spekulacja

     • [quote name=”Lechu”]Zgodzę się z Kolegą Mattt’em po dwakroć:
      – dobrowolna sprzedaż po cenie transakcji niższej niż aktualne oferty zakupu jest mało poważna
      – z pewnością można podobnych przykładów na różnych rynkach pokazać wiele, bo to się nazywa spekulacja[/quote]

      Tam gdzie ma Pan handel giełdowy, tam ma Pan zwykle również tych „ohydnych” spekulantów. Im bardziej rynek rozwinięty, tym tych spekulantów więcej. I proszę sobie wyobrazić, że wbrew pozor

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]Zgodzę się z Kolegą Mattt’em po dwakroć:
      – dobrowolna sprzedaż po cenie transakcji niższej niż aktualne oferty zakupu jest mało poważna
      – z pewnością można podobnych przykładów na różnych rynkach pokazać wiele, bo to się nazywa spekulacja[/quote]

      Tam gdzie ma Pan handel giełdowy, tam ma Pan zwykle również tych „ohydnych” spekulantów. Im bardziej rynek rozwinięty, tym tych spekulantów więcej. I proszę sobie wyobrazić, że wbrew pozor[/quote]
      Na TGE sytuacja jest bardzo prosta – starania spekulantów zmierzają do zbijania ceny. Ponieważ uczestników tego rynku nie ma tak wielu łatwo wydedukować kto stoi za tymi operacjami. Skoro żyjemy w kraju w którym prezes prywatnej firmy może sobie iść do zaprzyjaźnionych posłów i w jedną noc uchwalić pasującą mu ustawę, to mając pod sobą spółkę obrotu i spółkę wytwarzania – może jeszcze więcej !

     • [quote name=”Lechu”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]Zgodzę się z Kolegą Mattt’em po dwakroć:
      – dobrowolna sprzedaż po cenie transakcji niższej niż aktualne oferty zakupu jest mało poważna
      – z pewnością można podobnych przykładów na różnych rynkach pokazać wiele, bo to się nazywa spekulacja[/quote]

      Tam gdzie ma Pan handel giełdowy, tam ma Pan zwykle również tych „ohydnych” spekulantów. Im bardziej rynek rozwinięty, tym tych spekulantów więcej. I proszę sobie wyobrazić, że wbrew pozor[/quote]
      Na TGE sytuacja jest bardzo prosta – starania spekulantów zmierzają do zbijania ceny. Ponieważ uczestników tego rynku nie ma tak wielu łatwo wydedukować kto stoi za tymi operacjami. Skoro żyjemy w kraju w którym prezes prywatnej firmy może sobie iść do zaprzyjaźnionych posłów i w jedną noc uchwalić pasującą mu ustawę, to mając pod sobą spółkę obrotu i spółkę wytwarzania – może jeszcze więcej ![/quote]

      Zdradzę Panu pewna tajemnicę 😉 sytuacja gdy na jakimś rynku bardzo aktywni są ci „ohydni spekulanci” jest idealna dla inwestora fundamentalnego. Zatem nic tylko nie sprzedawać a nawet kupować! skoro rzekomo spekulanci sztucznie zaniżają cenę.

  • [quote name=”Rolnik”]Wariaty PiSowskie i tyle,[/quote]

   Myślę, że redakcja powinna ufundować jakąś specjalna nagrodę za najbardziej merytoryczny komentarz, w tyle zostawia nawet realistę!
   Może zaraz ktos napisze o wariatach z PSL albo innych i będzie wesoło jak na onecie.

 6. [quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]Zgodzę się z Kolegą Mattt’em po dwakroć:
  – dobrowolna sprzedaż po cenie transakcji niższej niż aktualne oferty zakupu jest mało poważna
  – z pewnością można podobnych przykładów na różnych rynkach pokazać wiele, bo to się nazywa spekulacja[/quote]

  Tam gdzie ma Pan handel giełdowy, tam ma Pan zwykle również tych „ohydnych” spekulantów. Im bardziej rynek rozwinięty, tym tych spekulantów więcej. I proszę sobie wyobrazić, że wbrew pozor[/quote]
  Na TGE sytuacja jest bardzo prosta – starania spekulantów zmierzają do zbijania ceny. Ponieważ uczestników tego rynku nie ma tak wielu łatwo wydedukować kto stoi za tymi operacjami. Skoro żyjemy w kraju w którym prezes prywatnej firmy może sobie iść do zaprzyjaźnionych posłów i w jedną noc uchwalić pasującą mu ustawę, to mając pod sobą spółkę obrotu i spółkę wytwarzania – może jeszcze więcej ![/quote]

  Zdradzę Panu pewna tajemnicę 😉 sytuacja gdy na jakimś rynku bardzo aktywni są ci „ohydni spekulanci” jest idealna dla inwestora fundamentalnego. Zatem nic tylko nie sprzedawać a nawet kupować! skoro rzekomo spekulanci sztucznie zaniżają cenę.[/quote]
  To było by założenie nawet prawidłowe, gdyby nie duże prawdopodobieństwo że tymi „ohydnymi spekulantami” są spółki skarbu państwa… Więc mielibyśmy ryzyko, że jeżeli kupimy zgodnie z radą Pana Mattta, jakiś prezes „Obajtek” podrzuci posłom PiS jakąś inną ustawę, np. zamrażającą handel świadectwami już raz kupionymi…

  • [quote name=”Lechu”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”][quote name=”Matttt”][quote name=”Lechu”]Zgodzę się z Kolegą Mattt’em po dwakroć:
   – dobrowolna sprzedaż po cenie transakcji niższej niż aktualne oferty zakupu jest mało poważna
   – z pewnością można podobnych przykładów na różnych rynkach pokazać wiele, bo to się nazywa spekulacja[/quote]

   Tam gdzie ma Pan handel giełdowy, tam ma Pan zwykle również tych „ohydnych” spekulantów. Im bardziej rynek rozwinięty, tym tych spekulantów więcej. I proszę sobie wyobrazić, że wbrew pozor[/quote]
   Na TGE sytuacja jest bardzo prosta – starania spekulantów zmierzają do zbijania ceny. Ponieważ uczestników tego rynku nie ma tak wielu łatwo wydedukować kto stoi za tymi operacjami. Skoro żyjemy w kraju w którym prezes prywatnej firmy może sobie iść do zaprzyjaźnionych posłów i w jedną noc uchwalić pasującą mu ustawę, to mając pod sobą spółkę obrotu i spółkę wytwarzania – może jeszcze więcej ![/quote]

   Zdradzę Panu pewna tajemnicę 😉 sytuacja gdy na jakimś rynku bardzo aktywni są ci „ohydni spekulanci” jest idealna dla inwestora fundamentalnego. Zatem nic tylko nie sprzedawać a nawet kupować! skoro rzekomo spekulanci sztucznie zaniżają cenę.[/quote]
   To było by założenie nawet prawidłowe, gdyby nie duże prawdopodobieństwo że tymi „ohydnymi spekulantami” są spółki skarbu państwa… Więc mielibyśmy ryzyko, że jeżeli kupimy zgodnie z radą Pana Mattta, jakiś prezes „Obajtek” podrzuci posłom PiS jakąś inną ustawę, np. zamrażającą handel świadectwami już raz kupionymi…[/quote]

   Nie dostrzegł Pan ironii. Wcale nie uważam, zeby syytuacja fundamentalna ZC była perspektywiczna, podobnie jak nie uważam, że ktokolwiek „zaniża cenę”.

   Jedna strona będzie się zżymać na Energę druga strona wytknie, że zmiękczenie postawy wobec opodatkowania wynika z ulegania lobby wiatrowemu – nic nowego.

   • [quote name=”Mattt”]

    Jedna strona będzie się zżymać na Energę druga strona wytknie, że zmiękczenie postawy wobec opodatkowania wynika z ulegania lobby wiatrowemu – nic nowego.[/quote]
    „Mattt’em all” – parafrazując słynny tytuł 😉
    Jeżeli dla Pana Mattta tryb uchwalenia LEX ENERGA jest zupełnie normalny, a kwestia powrotu do równych dla wszystkich wytwórców stawek podatku to „zmiękczenie” linii wobec tych „ohydnych” wiatraków to wszelkie podejrzenia o pochodzenie Pana z pierwszej linii aktualnej „władzy energetycznej” jakie padały na tym forum mogą rzeczywiście mieć uzasadnienie…

    • [quote name=”Lechu”][quote name=”Mattt”]

     Jedna strona będzie się zżymać na Energę druga strona wytknie, że zmiękczenie postawy wobec opodatkowania wynika z ulegania lobby wiatrowemu – nic nowego.[/quote]
     „Mattt’em all” – parafrazując słynny tytuł 😉
     Jeżeli dla Pana Mattta tryb uchwalenia LEX ENERGA jest zupełnie normalny, a kwestia powrotu do równych dla wszystkich wytwórców stawek podatku to „zmiękczenie” linii wobec tych „ohydnych” wiatraków to wszelkie podejrzenia o pochodzenie Pana z pierwszej linii aktualnej „władzy energetycznej” jakie padały na tym forum mogą rzeczywiście mieć uzasadnienie…[/quote]

     Myli się Pan. Proszę sprawdzić, w komentarzach również to pisałem. Uważam że jeśli zmiana w prawie ma pomóc wyklamkować się komuś umów odkupu ZC po stałych cenach to uważam, że to bandyckie działanie. w mojej ocenie nie powinno się tej nowelizacji wprowadzać.

     Tyle tylko, że inne lobby domagało się (i nadal to robi) niemal tego samego tyle, że w drugą stronę, ingerencji w system w celu podniesienie cen ZC – w sensie oceny powinno się to traktowac tak samo. Chyba, że jakiś sprawny redaktor, komentator, polityk, działacz NGO czy kto tam jeszcze odpowiednio „naświetli” kontekst, umiejętnie rozkładając akcenty.

     Przykład, który podałem (ten z potencjalnym zarzutem „zmiękczania”) miał zobrazować jedynie, że ta sama retoryka i argumenty bywają używane w przez rózne strony, w zalezności od potrzeb

    • [quote name=”Lechu”][quote name=”Mattt”]

     Jedna strona będzie się zżymać na Energę druga strona wytknie, że zmiękczenie postawy wobec opodatkowania wynika z ulegania lobby wiatrowemu – nic nowego.[/quote]
     „Mattt’em all” – parafrazując słynny tytuł 😉
     Jeżeli dla Pana Mattta tryb uchwalenia LEX ENERGA jest zupełnie normalny, a kwestia powrotu do równych dla wszystkich wytwórców stawek podatku to „zmiękczenie” linii wobec tych „ohydnych” wiatraków to wszelkie podejrzenia o pochodzenie Pana z pierwszej linii aktualnej „władzy energetycznej” jakie padały na tym forum mogą rzeczywiście mieć uzasadnienie…[/quote]
     Podatek zostanie przywrócony do poprzedniej wysokości wcale nie z chęci „zmiękczenia lini” tylko z prozaicznego powodu – 2% podatek od nieruchomości jest płacony do budżetu gminy a nie do urzędu skarbowego. Skarb państwa dałby ulgę państwowym molochom i bilans wyszedłby na zero. A tak, jak tutaj zabrać pieniądze samorządom?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej