Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Rekord na rynku zielonych certyfikatów

Rekord na rynku zielonych certyfikatów

Gdy w Senacie ważyły się losy ustawy mającej zwiększyć ilość certyfikatów obracanych na wolnym rynku, a w ministerstwie kończyły prace nad rozporządzeniem wyznaczającym popyt na nie, giełdowy obrót świadectwami pochodzenia wzrósł do nienotowanych nigdy rozmiarów i to po dawno niewidzianych cenach.

oze zc cena skok na 2018

Gdy w Senacie ważyły się losy ustawy mającej zwiększyć ilość certyfikatów obracanych na wolnym rynku, a w ministerstwie kończyły prace nad rozporządzeniem wyznaczającym popyt na nie, giełdowy obrót świadectwami pochodzenia wzrósł do nienotowanych nigdy rozmiarów i to po dawno niewidzianych cenach.

oze zc cena skok na 2018We wtorek, 25 lipca, padł rekord giełdowego obrotu zielonymi certyfikatami. Nabywcę znalazło ponad 157 GWh świadectw pochodzenia (2,5 więcej, niż zwykle) za ponad 5,5 mln zł, a ich cena wzrosła o 10% w ciągu jednego dnia.

Zaledwie dwa dni później Minister Energii opublikował projekt rozporządzenia zwiększającego popyt na zielone certyfikaty z obecnych 15,4% do 17,5% w 2018 roku.

Po publikacji tej informacji cena certyfikatów wzrosła o kolejnych 10% – z ok. 35 do 39 zł/MWh, przy nieznacznie niższym wolumenie obrotu. Wzrost obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów w przyszłym roku skróci okres rozładowywania znacznej nadwyżki zielonych certyfikatów na rynku.

Zobacz także: Zielone certyfikaty tańsze o 90%

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski sugerował w trakcie senackiej dyskusji nad projektem ustawy mającej pomóc w rozwiązaniu długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów (tzw. Lex Energa), że to ten projekt mógł podbić cenę świadectw pochodzenia na giełdzie. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak wpływ na rynek projektowanego rozporządzenia określającego przyszłoroczny popyt.

Od niedawna Minister Energii może zmieniać popyt na certyfikaty co roku. Jednocześnie resort nie publikuje jednak choćby planowanej ścieżki popytu na przyszłe lata. W efekcie co roku resort dysponuje bardzo ważną informacją cenotwórczą dla rynku zielonych certyfikatów, która – co może sugerować historyczny rekord obrotu certyfikatami przy rosnącej cenie – ma potencjał kształtowania rynku jeszcze przed oficjalną publikacją przez Rządowe Centrum Legislacji.

Przypomnijmy, że rynek zielonych certyfikatów podlega Komisji Nadzoru Finansowego, która przynajmniej raz, w 2013 roku badała, czy dość płytki rynek nie był narażony na spekulacje (zobacz: KNF sprawdza ostrą jazdę na zielonych).

Zobacz także: W 2017 więcej prądu z węgla, mniej z OZE

ryk

Niedawne podpisanie umowy o współpracy operatorów przesyłowych z Polski i Chorwacji – Gaz-System i Plinacro przy okazji szczytu Trójmorza to kolejny element dość skomplikowanej układanki, określanej jako gazowy korytarz Północ-Południe. Budowana od wielu lat inicjatywa ma umożliwić fizyczny przesył gazu prostopadle do tradycyjnych tras z Rosji na Zachód.

gaz north south

Na Ukrainie entuzjazm po podpisaniu umowy o warunkach przyłączenia ukraińskiej sieci energetycznej do Europy Zachodniej. Kijów liczy na 1,5 mld dol. potencjalnych zysków  i cieszy się z przyszłego odłączenia od Rosji. Ale droga do synchronizacji systemów jest daleka, a końcowy rezultat niepewny.

interkonektory ue ukraina
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!