Rekord na rynku zielonych certyfikatów

Rekord na rynku zielonych certyfikatów

Gdy w Senacie ważyły się losy ustawy mającej zwiększyć ilość certyfikatów obracanych na wolnym rynku, a w ministerstwie kończyły prace nad rozporządzeniem wyznaczającym popyt na nie, giełdowy obrót świadectwami pochodzenia wzrósł do nienotowanych nigdy rozmiarów i to po dawno niewidzianych cenach.

We wtorek, 25 lipca, padł rekord giełdowego obrotu zielonymi certyfikatami. Nabywcę znalazło ponad 157 GWh świadectw pochodzenia (2,5 więcej, niż zwykle) za ponad 5,5 mln zł, a ich cena wzrosła o 10% w ciągu jednego dnia.

Zaledwie dwa dni później Minister Energii opublikował projekt rozporządzenia zwiększającego popyt na zielone certyfikaty z obecnych 15,4% do 17,5% w 2018 roku.

Po publikacji tej informacji cena certyfikatów wzrosła o kolejnych 10% – z ok. 35 do 39 zł/MWh, przy nieznacznie niższym wolumenie obrotu. Wzrost obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów w przyszłym roku skróci okres rozładowywania znacznej nadwyżki zielonych certyfikatów na rynku.

Zobacz także: Zielone certyfikaty tańsze o 90%

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski sugerował w trakcie senackiej dyskusji nad projektem ustawy mającej pomóc w rozwiązaniu długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów (tzw. Lex Energa), że to ten projekt mógł podbić cenę świadectw pochodzenia na giełdzie. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak wpływ na rynek projektowanego rozporządzenia określającego przyszłoroczny popyt.

Od niedawna Minister Energii może zmieniać popyt na certyfikaty co roku. Jednocześnie resort nie publikuje jednak choćby planowanej ścieżki popytu na przyszłe lata. W efekcie co roku resort dysponuje bardzo ważną informacją cenotwórczą dla rynku zielonych certyfikatów, która – co może sugerować historyczny rekord obrotu certyfikatami przy rosnącej cenie – ma potencjał kształtowania rynku jeszcze przed oficjalną publikacją przez Rządowe Centrum Legislacji.

Przypomnijmy, że rynek zielonych certyfikatów podlega Komisji Nadzoru Finansowego, która przynajmniej raz, w 2013 roku badała, czy dość płytki rynek nie był narażony na spekulacje (zobacz: KNF sprawdza ostrą jazdę na zielonych).

Zobacz także: W 2017 więcej prądu z węgla, mniej z OZE

Zobacz także...

Komentarze

7 odpowiedzi na “Rekord na rynku zielonych certyfikatów”

 1. Ewidentnie firmy, ktore w zwiazku z nowelizacja beda mialy zwiekszone zapotrzebowanie na certyfikaty, poszly na zakupy…

  • [quote name=”AdamB”]Ewidentnie firmy, ktore w zwiazku z nowelizacja beda mialy zwiekszone zapotrzebowanie na certyfikaty, poszly na zakupy…[/quote]
   Raczej śmierdzi pompowanie ceny pod tezę, że ta ustawa zrobi wszystkim dobrze. Milion na stół. Może nawet setki tysięcy i cuda można na TGE zrobić. Ale ja się nie znam

   • jedno drugiemu nie przeszkadza 🙂 tak czy inaczej „będzie dobrze” przynajmniej dla tych, dla których ma być.

 2. W każdym normalnym kraju po takich wypowiedziach jak ostatnio prezesa Obajtka (te o jego „ciężkiej pracy” wykonanej nad rynkiem PMOZE_A) – KNF wszcząłby dochodzenie.
  A co do czwartkowej sesji – analizując wszystko operacja po operacji – ciężka praca chyba jednak cały czas trwa 😉

   • Proszę nie wprowadzać kolegów w błąd. Certyfikat jest ważny maksymalnie do 2030 roku,a właściwie do czerwca 2031. (przynajmniej dopóki nie zmienią ustawy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]