Menu
Patronat honorowy Patronage

Ustawa o OFE – zmarnowana szansa na poprawę infrastruktury

W wielu krajach fundusze emerytalne inwestują w sieci energetyczne. W Polsce też…. ale wyłącznie fundusz australijski, bo polskie nie mogą.

W wielu krajach fundusze emerytalne inwestują w sieci energetyczne. W Polsce też…. ale wyłącznie fundusz australijski, bo polskie nie mogą.

Nasi dzielni posłowie w stachanowskim tempie trzech dni uchwalili ustawę zmieniającą zasady funkcjonowania OFE. Na poważną debatę i refleksję zabrakło niestety czasu.

A szkoda, bo zmarnowano szansę na potężny impuls inwestycyjny dla infrastruktury,  zwłaszcza sieci energetyczne i ciepłownicze.

W wielu krajach  inwestują w nie zwłaszcza fundusze emerytalne – sieci to pewny, regulowany biznes, gdzie stopa zwrotu jest z góry określona przez dane państwo.

W Polsce fundusz emerytalny też inwestuje w sieci ciepłownicze. Ale nie jest to fundusz polski, lecz australijski IFM, który jest udziałowcem firmy Dalkia Polska. Do Dalkii należy sieć ciepłownicza m.in. w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.

OFE mogą inwestować jedynie w płynne aktywa – akcje bądź obligacje giełdowe. Ten przepis kompletnie nie przystaje do dzisiejszych czasów. Kanadyjski emerytalny fundusz infrastrukturalny Borealis odkupił w tym roku od RWE spółkę Net4Gaz – operatora sieci gazociągów w Czechach, a w czwartek wspólnie z fińskimi funduszami emerytalnymi  przejął dystrybutora sieci energetycznej w Finlandii. Australijski IFM jest właścicielem dużej części sieci przesyłowej w Niemczech.

– My mamy dostępne finansowanie inwestycji na kilka najbliższych lat – zapewnia Roman Szyszko, wiceprezes gdańskiej Energi. W równie dobrej sytuacji są w tej chwili pozostali dystrybutorzy energii elektrycznej.

Jednak ciepłownictwo o ten kapitał aż woła. Niedoinwestowane ciepłownie w wielu miastach dożywają swych dni. Aż się prosi by przerabiać je na elektrociepłownie i w ten sposób poprawić ich efektywność energetyczną, a jednocześnie dbać o bezpieczeństwo energetyczne. Wiele sieci wykonywanych w starych technologiach podgrzewa osiedlowe trawniki, zamiast naszych kaloryferów i też wymaga wymiany. Potrzebne są na to miliardy złotych, których miasta nie mają.

Patrz: Krajowa awaria ciepła

Dzięki zastrzykowi kapitału z OFE można by także coraz więcej gospodarstw domowych podłączać do miejskich sieci ciepłowniczych, zmniejszając w ten sposób zanieczyszczenie środowiska.

– Jest w tym sporo racji, choć w polskich OFE  nie ma ludzi, którzy znają się na inwestycjach w infrastrukturę – mówi urzędnik resortu skarbu. To prawda, ale ludzi można ściągnąć, OFE mogłyby też zaprosić takich partnerów jak IFM czy Borealis. – Takie rozwiązanie wymaga długiej dyskusji, a  rząd chciał mieć jak najszybciej problem OFE z głowy – ubolewa urzędnik.

Nikogo w rządzie widać nie dręczy pytanie, dlaczego w polską infrastrukturę inwestują emeryci australijscy, a nie polscy.

Zobacz także: OFE + energetyka = inwestycje 

Partnerzy portalu

O doniesieniach WysokieNapiecie.pl w sprawie przejścia Marka Woszczyka z URE do PGE pisze w swoim serwisie internetowym Forbes.

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Prezesem Polskiej Grupy Energetycznej najprawdopodobniej zostanie Marek Woszczyk, dotychczasowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Fotel wiceprezesa może zająć dotychczasowy wiceszef PGE GiEK.

Rynek energii wspiera:

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Trzy energetyczne prognozy IFS: szansa na net zero 2050, biliony na sieci, miliardy na cyfryzację` Kontynuując dzisiejszą ścieżkę redukcji emisji nie osiągniemy net zero w 2050 roku, ale ciągle jest to osiągalne, przy możliwym do osiągnięcia zwiększeniu ambicji; wartość inwestycji w infrastrukturę sieciową będzie w tym roku mierzona już w bilionach, a nie miliardach dolarów; klienci dostaną lepsze usługi dzięki postępującej cyfryzacji.
Jak efektywnie wykorzystać drony w branży elektroenergetycznej?` Drony (bezzałogowe statki powietrzne) to coraz powszechniejsze i ekonomicznie korzystne narzędzie stosowane w wielu dziedzinach życia. Niegdyś budzące zachwyt i/lub strach wśród obserwatorów, dziś spowszedniało w społeczeństwie, które przyzwyczaiło się do istotnej roli, jaką odgrywają w wielu branżach. Elektroenergetyka również pokochała drony i obecnie ciężko sobie wyobrazić proces budowy linii elektroenergetycznych bez ich zastosowania. W niniejszym artykule przedstawimy kilka zastosowań dronów w sektorze energetycznym, które istotnie optymalizują prace projektowo-wykonawcze całego sztabu ludzi.
Sieci kluczowe dla rozwoju zielonej energii` Temat sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej w ostatnich kwartałach coraz mocniej pojawia się w przestrzeni publicznej. Jest ku temu kilka powodów, które sprowadzają się do jednego mianownika - sieci te stają się infrastrukturą krytyczną dla powodzenia polskiej transformacji energetycznej.

Partnerzy portalu