Bartłomiej Derski w TVN24 BiS o cenach prądu w 2020

Bartłomiej Derski w TVN24 BiS o cenach prądu w 2020

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl tłumaczył na antenie TVN24 BiS o ile i dlaczego przyszłoroczne rachunki za prąd najprawdopodobniej jednak wzrosną.

Jak relacjonuje TVN24 BiS na swojej stronie internetowej:

"Na temat cen prądu w 2020 roku w poniedziałek w TVN24 BiS mówił również Bartłomiej Derski z branżowego portalu Wysokienapiecie.pl. Derski spodziewa się, że ceny prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku wzrosną. - Spodziewałbym się kilku, maksymalnie do 10 złotych miesięcznie więcej w rachunkach za prąd - powiedział gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Ekspert tłumaczył, że "ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym poszły do góry". - Jeszcze dwa lata temu energia kosztowała około 160 złotych za megawartogodzinę (MWh), to dzisiaj kosztuje 260 złotych. Wzrost jeszcze rzeczywiście spory, dla całej gospodarki jest to około 13 miliardów złotych więcej w kosztach energii elektrycznej, więc pewnie zapłacimy wyższe rachunki w gospodarstwach domowych, ale też kilkukrotnie więcej w innych produktach ze względu na drożejącą energią - zauważył.

Zdaniem Derskiego, "biznes odczuje podwyżki mocniej". - W gospodarstwach domowych cena samej energii elektrycznej to jest jedna trzecia rachunku, dwie trzecie są niezależne od podstawowego kosztu produkcji prądu". - Natomiast dla biznesu giełdowe ceny energii elektrycznej mają większe znaczenie, to jest nawet 80 procent rachunku, więc można sobie łatwo przeliczyć, że jeżeli koszty energii poszły do góry o 60 procent, to nawet o połowę może wzrosnąć rachunek takiego dużego przedsiębiorstwa przemysłowego - wyjaśniał."

Więcej na stronie stacji

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE