Energetyka straciła pewność siebie

Energetyka straciła pewność siebie

Polska ma największy w UE kłopot ze energetyką, bo ponad 80 proc. prądu produkujemy z węgla kamiennego i brunatnego, a nasze elektrownie są często przestarzałe. Ale większość innych państw UE również po omacku próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przeprowadzić transformację sektora energetycznego.

Energetyka, jak żadna inna gałąź gospodarki, może poza przemysłem zbrojeniowym, jest zależna od regulacji państwowych. Przez kilka powojennych dekad to rządy decydowały, gdzie i jakie elektrownie mają powstać. Kraje kapitalistyczne niewiele się w tej kwestii różniły od socjalistycznych. Przez lata dominowała doktryna samowystarczalności energetycznej, stosowano systemy regulowanych taryf, tworzono wielkie, monopolistyczne państwowe struktury. Francja w latach 70. chciała uniezależnić się od dostaw importowanego węgla i gazu, a przy tym rozwijać badania nad technologiami jądrowymi przydatne przy konstrukcji coraz lepszej broni. Postawiła więc na elektrownie atomowe, które dziś zapewniają ponad 75 proc. prądu.

Wielka Brytania wydobywająca wtedy jeszcze olbrzymie ilości węgla, także wybudowała kilka elektrowni atomowych, dziś już powoli dożywających swoich dni.

W Niemczech Zachodnich także budowano elektrownie atomowe, choć miks energetyczny jest tam zdecydowanie bardziej zróżnicowany – powstało także wiele siłowni węglowych i gazowych. Do końca lat 70. własny węgiel kamienny wciąż odgrywał istotną rolę w zachodnich Niemczech, więc, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, budowano także elektrownie węglowe.

W Szwecji i Finlandii – elektrownie atomowe wybudowane 40 lat temu wciąż zapewniają około połowy elektryczności. Drugą połowę dają w Szwecji elektrownie wodne, a w Finlandii przede wszystkim biomasa. Elektrociepłownie wykorzystujące surowiec z olbrzymich fińskich lasów i licznych odpadków przemysłu drzewnego stały się fińską specjalnością.

W Europie Środkowej i Wschodniej Polska jest jedynym krajem w takim stopniu uzależnionym od węgla. W Czechach, na Słowacji, na Węgrzech powstały importowane z ZSRR elektrownie atomowe, które zapewniły znaczną część energii.

W gospodarstwach domowych od lat 70. zaczął się szybki proces odchodzenia od palenia węglem. Wypierał go gaz, którego złoża odkryto w latach – 70. i 80. na Morzu Północnym. Ale tego gazu było mało, dlatego Europa Zachodnia zdecydowała się na import z ZSRR, przy gromkich zresztą protestach USA.
W latach 80 i 90 na fali tendencji do urynkowienia i zwiększenia wydajności, energetyka została częściowo sprywatyzowana i posłana na giełdę. Równocześnie stworzono rynek energii, w którym odbiorca dostał znacznie więcej praw, łącznie z możliwością zmiany dostawcy.
Europa Środkowa po upadku komunizmu powielała zachodni model energetyki, co zresztą wymuszały kolejne unijne pakiety energetyczne.

Wszystko zmieniło się raptownie, gdy ruszył na dobre system wsparcia odnawialnych źródeł energii. Dla polityków i społeczeństw państw Zachodu OZE miały same zalety: pomagały uniezależnić się od importu surowców, przyczyniały się do obniżenia emisji CO2 i innych związków chemicznych, stymulowały rozwój nowych technologii, w których Europa miała być liderem. Awaria elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 r. spowodowała, że Niemcy przyspieszyły zamknięcie swoich atomówek i ogłosiły plan Energiewende czyli transformację energetyczną, oznaczającą przejście w maksymalnym stopniu na źródła odnawialne. W ciągu ostatnich 10 lat na subsydia do OZE nad Renem i Łabą wydano ok. 100 mld euro. Powstało ponad 30 tys. MW mocy fotowoltaicznych i 27 tys. MW z wiatraków. Podobne programy wsparcia OZE choć w znacznie mniejszej skali uruchomiły wszystkie kraje UE, zgodnie z unijnym prawem i wyznaczonymi celami udziału tych źródeł w miksie energetycznym. W ten sposób powstały dwa równoległe systemy wytwarzania energii – konwencjonalny i odnawialny. Skutków nikt wtedy nie przewidywał.

Burzliwy rozwój odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza lawinowo spadające koszty paneli fotowoltaicznych i wiatraków wywołały niemal we wszystkich krajach dyskusję o przyszłości energetyki. Stare schematy okazują się nieprzydatne. Wyobraźmy sobie konkurencję dwóch elektrowni - wiatrowej i zwykłej. Wiatrowa sprzedaje swoją energię po takiej samej cenie, ale może liczyć na subsydia do każdej wyprodukowanej kilowatogodziny, zarabia więc znacznie więcej. W dodatku koszt wyprodukowania prądu z wiatru jest niewielki, bo wiatr jest darmowy.
Gdy wiatr wieje i  świeci słońce Niemcy są w stanie obejść się bez większości elektrowni konwencjonalnych, które wtedy stoją bezczynnie, a utrzymywać je trzeba.

Jak w tej sytuacji widzą swoją energetykę główne, duże kraje UE? Zdecydowanie najbardziej spójną i długoterminową strategię energetyczną mają Niemcy. Energiewende przewiduje, że Niemcy do 2050 r. co najmniej 80 proc. energii będą produkować z OZE. Strategia zakłada jednak bardzo powolną transformację - w 2025 r. udział OZE ma wynosić 40-45 proc. w – 50-60 proc.

Równocześnie znikać będą elektrownie konwencjonalne – już za sześć lat zostaną zamknięte siłownie jądrowe. Elektrownie na węgiel brunatny odejdą do rezerwy, chociaż będą gotowe świadczyć usługi, gdy będą potrzebne.
Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że, że szybka transformacja energetyczna nie jest możliwa. Udowodniła to ostatnia zima. Fala mrozów przyniosła flautę, wiatraki więc stały bezczynnie, a panele fotowoltaiczne zimą pracują znacznie krócej.

Niemcy inwestują w technologie magazynowania energii, które umożliwią gromadzenie prądu wyprodukowanego przez wiatraki i panele i wykorzystywanie go w dowolnym czasie. Technologie te wciąż są drogie, ale nad Renem i Łabą uważa się, że ich opłacalność to wyłącznie kwestia czasu.

Największym beneficjentem Energiewende jest niemiecki przemysł. Nie dość, że został zwolniony z opłat za transformację, które w swoich rachunkach w większości ponoszą gospodarstwa domowe, to jeszcze niemieckie firmy stworzyły olbrzymi potencjał eksportowy. Siemens, okręg flagowy niemieckiego przemysłu elektrotechnicznego, jest światowym potentatem produkcji wiatraków i technologii efektywności energetycznej.

Dla sektora OZE pracuje tysiące firm małych i dużych, produkujących zarówno wiatraki (jak zbudowany od podstaw Enercon), jak i urządzenia do pomiaru wietrzności czy nasłonecznienia, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Przemysł związany z odnawialną energią zatrudnia dziś w Niemczech 300 tys. ludzi. Nic dziwnego, że praktycznie żadna licząca się siła polityczna nie kwestionuje dziś Energiewende, choć toczy się dyskusja o jej tempie i rozłożeniu kosztów.

W porównaniu z uporządkowaną polityką Niemiec Francja wydaje się stać w rozkroku. Wybudowany przed laty potężny przemysł jądrowy powoli traci potencjał. Flagowy okręt francuskiego przemysłu jądrowego, Areva musiala zostać dokapitalizowana przez EDF. Opracowywany przez lata hit eksportowy – reaktor EPR okazał się źródłem nieustających problemów. Na budowach w Finlandii (Olkiluoto) i we Francji firma zaliczyła spore opóźnienie, a Finowie grożą wyegzekowaniem olbrzymich kar finansowych, sięgających miliardów euro.

We Francji od jakiegoś czasu mówi się o zmniejszeniu udziału energetyki atomowej w miksie energetycznym. Postulował to także nowo wybrany prezydent  Emmanuel Macron. Sektor energetyczny traktuje to już niemal jako oczywistość. W przedstawionym Komisji Europejskiej wspólnym raporcie niemieckich i francuskich stowarzyszeń firm energetycznych szacuje się, że potencjał fotowoltaiki w 2030 r. we Francji wzrośnie z obecnych 0,4 GW do 30 GW. Więcej ma być także wiatraków – ich moc wzrośnie z 1,4 GW także do ok. 30 GW.

Możliwości rozwoju fotowoltaiki we Francji nikt nie kwestionuje, trudno jednak przesądzać czy porównywalny wzrost mocy wiatraków jest prawdopodobny, bo Francuzi niechętnie patrzą na farmy wiatrowe na lądzie, uważając, że szpecą szlachetny galijski krajobraz. Kilka spraw dotyczących ich budowy znalazło się w sądzie - z reguły wygrywali przeciwnicy stawiania wiatraków w miejscach o walorach krajobrazowych. Dużo bardziej sprzyjający klimat panuje dla farm wiatrowych na morzu.

Równocześnie francuscy energetycy zakładają zmniejszenie udziału atomu w miksie energetycznym. Z obecnych blisko 55 GW mocy w elektrowniach atomowych za 13 lat ma zostać ok 45 GW, co związane będzie z wyłączaniem najstarszych bloków. Francuscy i niemieccy energetycy chcą blisko współpracować, zakładają wzrost mocy połączeń transgranicznych i wspólne mechanizmy wsparcia potrzebnych elektrowni konwencjonalnych.

Wielka Brytania - pionier w dziedzinie urynkowienia energetyki - dziś staje przed problemem braku potrzebnych mocy w systemie. Stopniowo będą zamykane stare, wybudowane jeszcze w latach 60. elektrownie atomowe. Równocześnie do 2025 r. ma zniknąć osiem działających jeszcze elektrowni węglowych. Planuje się też wybudowanie jeszcze jednego bloku atomowego w Hinkley Point. Koszty tej inwestycji sięgają 16 mld funtów. Żeby zapewnić opłacalność przedsięwzięcia brytyjski rząd musiał zagwarantować inwestorowi – konsorcjum francuskiego EDF i Chińczyków – stałą cenę prądu, dwukrotnie wyższą niż obecna, co wywołało falę wątpliwości i protestów na Wyspach.
Udział OZE w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć w 2030 r. do 50 GW z obecnych niecałych 20 GW. Ale rząd w Londynie nie jest tak hojny dla wiatraków czy fotowoltaiki jak niemiecki, stąd OZE rozwijają się tam dużo wolniej.

Dylematy energetyczne mają także Skandynawowie. Szwecja ma wprawdzie teoretycznie najczystszą energetykę w UE – połowa prądu pochodzi z elektrowni wodnych a połowa z atomu. Ale elektrownie atomowe są stare i skończą pracę w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Rząd szwedzki zaś średnio co dwa lata zmienia zdanie w kwestii budowy nowych siłowni atomowych – raz ulega naciskom Zielonych i rezygnuje z nich stawiając na OZE i efektywność energetyczną, potem znowu wraca do pomysłu, bo uznaje, że bez atomu przemysł szwedzki nie będzie miał wystarczającej ilości prądu.W zeszłym roku zdecydowano, że nowe elektrownie jądrowe powstaną, nie proponując jednak żadnego mechanizmu wsparcia, a wiadomo, że na zasadach rynkowych nikt ich nie wybuduje.

Podobnych rozterek nie mają Finowie. Po ukończeniu budowy elektrowni w Olkiluoto planują kolejną w Hanhikivi, o mocy 1200 MW. Udziałowcem i dostawcą technologii jest rosyjski Rosatom. Elektrownie w Finlandii powstają w unikalnym modelu finansowym – inwestorem jest konsorcjum kilkudziesięciu przedsiębiorstw przemysłowych i gmin.

Strategie energetyczne krajów Europy Środkowej i Wschodniej składają się głównie ze znaków zapytania. W Pradze odłożyli plany budowy nowej elektrowni atomowej, aczkolwiek nie zrezygnowali z nich całkowicie.  Z przyjętej w 2015 r. rządowej strategii wynika, że do 2030 r. miks energetyczny ma być oparty na atomie (46-58 proc.) i OZE (18-25 proc.), udział gazu i węgla ma systematycznie się zmniejszać, a emisja CO2 ma spaść o 40 proc. w porównaniu z 1990 r. Tyle że na razie nie bardzo widać skąd miałby się wziąć wzrost udziału atomu, bo nic nowego się nie buduje.

Wyjątek w naszej części Europy stanowią Węgrzy, którzy mają jasną i długoterminową strategię, choć jest to strategia z ubiegłej epoki. Energetyki ma być w pełni kontrolowana przez państwo, na element rynku i udziału konsumenta rząd nie kładzie zbyt wielkiego nacisku.  Budapeszt postawił na atomowy sojusz z Rosją - Rosatom postawi tam dwa bloki jądrowe o mocy 2400 MW. Siłownia będzie budowana za kredyt z rosyjskich banków. Na inwestycję po długich deliberacjach zatwierdziła Komisja Europejska. Czas pokaże, czy Madziarzy postawili na dobrego konia, dziś można powiedzieć, że na pewno nie jest to koń tani - siłownia będzie kosztować 12,5 mld euro, z czego 10 mld to kredyt od Rosjan.

Ten krótki przegląd pokazuje, że w energetyce panuje ogromna niepewność – i firmy, i państwa czekają na przełom technologiczny, który wydaje się być tuż za rogiem. Nowe technologie – OZE, magazynowanie energii, integracja sektora energetycznego z informatycznym zmieniają sektor, ale  transformacja nie będzie rewolucją. Energetyka, tak jak gigantyczny tankowiec, potrzebuje czasu na zakręt.
Jedno wydaje się pewne – prawie nikt w Europie nie pokłada już wielkich nadziei w węglu. W kwietniu temu największe europejskie firmy energetyczne zrzeszone w Eurelectric zobowiązały się, że nie będą budować nowych elektrowni węglowych po 2020 r. Tej deklaracji nie podpisały tylko firmy z Polski i Grecji. Hellada dysponuje sporymi złożami węgla brunatnego i Grecy mają nadzieję ciągle z nich korzystać, tyle, że nie mają pieniędzy. Próbują więc zainteresować inwestycją firmy z Chin.

Obietnica firm energetycznych zrzeszonych w Eurelectric w gruncie rzeczy nie ma zresztą większego znaczenia – jest bardziej pogodzeniem się ze stanem faktycznym niż próbą kreowania przyszłości.  Zachodnioeuropejskie firmy uciekają od węgla, czasem kierując się bardziej wizerunkiem niż wskaźnikami finansowymi, czego dowodem może być sprzedaż rentownej i perspektywicznej jeszcze przez wiele lat elektrowni w Połańcu przez francuskie Engie.

Nie podejmujemy się przewidzieć, dokąd zaprowadzi nas tranformacja europejskiej (ale i światowej) energetyki w ciągu najbliższego ćwierćwiecza.  Zieloni optymiści wierzą, że na końcu tej drogi będzie eliminacja paliw kopalnych i energetyka oparta w całości o OZE, magazynowanie i technologie informatyczne. Sceptycy, których w Polsce nie brakuje, wierzą, że cała ta zielona transformacja to fantasmagoria, która kiedyś się skończy, bo zabraknie prądu.
A może będzie jeszcze inaczej? W końcu, jak napisał przed ponad 100 laty Eduard Bernstein, wybitny niemiecki socjaldemokrata, „to ruch jest wszystkim, a ostateczny cel  jest niczym”.

Skrócona wersja tego tekstu ukazała się najpierw w portalu obserwatorfinansowy.pl

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Energetyka straciła pewność siebie”

 1. W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

  Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

  To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

  To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…

  • [quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

   Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

   To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

   To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]
   A ile w tym samym czasie wydaliśmy w Polsce na kolejne akcje ratowania górnictwa?

   • [quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

    Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

    To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

    To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]
    A ile w tym samym czasie wydaliśmy w Polsce na kolejne akcje ratowania górnictwa?[/quote]

    A co ma jedno do drugiego.
    Patologie górnicze czytaj dopłaty chcesz leczyć patologia OZE ?

    A może prościej tylko zlikwidować dopłaty do węgla ?

    • [quote name=”TTTT”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

     Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

     To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

     To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]
     A ile w tym samym czasie wydaliśmy w Polsce na kolejne akcje ratowania górnictwa?[/quote]

     A co ma jedno do drugiego.
     Patologie górnicze czytaj dopłaty chcesz leczyć patologia OZE ?

     A może prościej tylko zlikwidować dopłaty do węgla ?[/quote]
     Oczywiście, że nie, bo patologia, to patolofia, ale generalnie zawsze zastanawia się, skąd u naszych miłośników węgla taka chęć pouczania Niemców jak mają gospodarkę rozwijać.

     • [quote name=”realista”][quote name=”TTTT”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

      Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

      To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

      To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]
      A ile w tym samym czasie wydaliśmy w Polsce na kolejne akcje ratowania górnictwa?[/quote]

      A co ma jedno do drugiego.
      Patologie górnicze czytaj dopłaty chcesz leczyć patologia OZE ?

      A może prościej tylko zlikwidować dopłaty do węgla ?[/quote]
      Oczywiście, że nie, bo patologia, to patolofia, ale generalnie zawsze zastanawia się, skąd u naszych miłośników węgla taka chęć pouczania Niemców jak mają gospodarkę rozwijać.[/quote]
      Nauczyliśmy Francuzów używać widelca, nauczymy Niemca jak żyć dostatnie. 😉

     • [quote name=”Duster_”][quote name=”realista”][quote name=”TTTT”][quote name=”realista”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

      Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

      To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

      To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]
      A ile w tym samym czasie wydaliśmy w Polsce na kolejne akcje ratowania górnictwa?[/quote]

      A co ma jedno do drugiego.
      Patologie górnicze czytaj dopłaty chcesz leczyć patologia OZE ?

      A może prościej tylko zlikwidować dopłaty do węgla ?[/quote]
      Oczywiście, że nie, bo patologia, to patolofia, ale generalnie zawsze zastanawia się, skąd u naszych miłośników węgla taka chęć pouczania Niemców jak mają gospodarkę rozwijać.[/quote]
      Nauczyliśmy Francuzów używać widelca, nauczymy Niemca jak żyć dostatnie. ;-)[/quote]
      Nie inaczej.

    • Dopłaty do górnictwa leczone dopłatami do OZE?

     Co do idei sprawiedliwych dopłat do dwóch różnych metod energetycznych rozdzielonych pogodą przy tym zapewnienie, że w ramach ich domen może dochodzić do konkurencji oraz konfrontacji międzydomenowej, należałoby zdefiniować co to jest sprawiedliwa dopłata oraz jaki powinien być jej efekt.

     Załóżmy, że miasto dofinansowuje dwa miejskie kluby piłkarskie, czyli wspiera zaangażowanie w konkurencyjność. Uzyskuje większą możliwość na rynku pozamiejskim i nikt miastu nie zarzuca monopolu. Jednak miasto musi posiadać wskazany pozytywny minimalny próg efektywności działalności klubów, kwalifikujący do dofinansowania. Jakie są pozytywne progi efektywności dla dofinansowania górnictwa i OZE?

     Ten zakres idei i miary, fizyczny, techniczny, organizacyjny, menadżerski jest wypierany przez marketing polityczny i rewolucyjny. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

  • [quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

   Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

   To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

   To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]

   Niemcy trochę poszli na żywioł, ale kto bogatemu zabroni,
   ale już w tej chwili zmieniają system na aukcyjny, i koszt wsparcia oze będzie spadać (przynajmniej jednostkowy), dodatkowo kończą się okresy wsparcia dla pierwszych instalacji, a w między czasie spadek kosztów instalacji był ogromny, także w tym momencie Niemcy spłacają jeszcze stare drogie instalacje, ale nowo budowane są już znacznie tańsze,

   w ostania aukcja „wiatru na morzu” w Niemczech były oferty ze wsparciem 0 EURO/MWh, czyli bez wsparcia, co prawda jeszcze nie wiadomo czy to zbudują, bo czas realizacji jest odległy (chyba 2023, albo nawet 2025 rok), ale widać na horyzoncie koniec wsparcia dla OZE

  • [quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

   Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

   To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

   To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]

   Przeciez to w ogole nie ma znaczenia sensu largo czy niemiecki konsument doplaca 1 euro czy 100 i czy sa dotacje czy nie albo czy upada jakis solarworld. Znaczenie ma to, ze niemcy forsuja oze i w dlugim terminie dopna swego. Jesli nie poplyniemy z nurtem to pojdziemy na dno. Punktem zwrotnym beda zawodowe magazyny energii. Reszte kazdy kto jest ogarniety na rynku moze sobie dopowiedziec sam.

   • [quote name=”izi”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

    Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

    To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

    To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]

    Przeciez to w ogole nie ma znaczenia sensu largo czy niemiecki konsument doplaca 1 euro czy 100 i czy sa dotacje czy nie albo czy upada jakis solarworld. Znaczenie ma to, ze niemcy forsuja oze i w dlugim terminie dopna swego. Jesli nie poplyniemy z nurtem to pojdziemy na dno. Punktem zwrotnym beda zawodowe magazyny energii. Reszte kazdy kto jest ogarniety na rynku moze sobie dopowiedziec sam.[/quote]

    Ależ oczywiście, że ma znaczenie i to zasadnicze (dla Pana/i przynajmniej jako konsumenta energii tez powinno mieć). My możemy obserwować, uczyć się i unikać błędów. Takim błędem jak tu słusznie zauważył zoze poniżej były np. sztywne taryfy dla pv czy wiatru, dziś się z tego wycofują a my tego etapu zupełnie uniknęliśmy. I takich rzeczy jest dużo więcej…

    Natomiast koncepcja myślenia (a właściwie jego braku) na zasadzie bezrefleksyjnego „płynięcia z nurtem” jest dobra dla kogoś kto sam nie potrafi wyciągać wniosków.

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”izi”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

     Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

     To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

     To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]

     Przeciez to w ogole nie ma znaczenia sensu largo czy niemiecki konsument doplaca 1 euro czy 100 i czy sa dotacje czy nie albo czy upada jakis solarworld. Znaczenie ma to, ze niemcy forsuja oze i w dlugim terminie dopna swego. Jesli nie poplyniemy z nurtem to pojdziemy na dno. Punktem zwrotnym beda zawodowe magazyny energii. Reszte kazdy kto jest ogarniety na rynku moze sobie dopowiedziec sam.[/quote]

     Ależ oczywiście, że ma znaczenie i to zasadnicze (dla Pana/i przynajmniej jako konsumenta energii tez powinno mieć). My możemy obserwować, uczyć się i unikać błędów. Takim błędem jak tu słusznie zauważył zoze poniżej były np. sztywne taryfy dla pv czy wiatru, dziś się z tego wycofują a my tego etapu zupełnie uniknęliśmy. I takich rzeczy jest dużo więcej…

     Natomiast koncepcja myślenia (a właściwie jego braku) na zasadzie bezrefleksyjnego „płynięcia z nurtem” jest dobra dla kogoś kto sam nie potrafi wyciągać wniosków.[/quote]

     Napisalem na wstepie aby rozpatrywac to MAKRO, a nie rozbijac na Kowalskiego.
     Oczywiscie, ze Kowalski ma drogo i jest dymany, tak bylo zawsze jest i bedzie. Natomiast przemysl i najbardziej energochlonne zaklady w DE maja bardzo tania energie co sprawia, ze sa konkurencyjni na zagranicznych rynkach oraz co najwazniejsze sa bardzo innowacyjne w nowych technologiach (w tym OZE – nie mam tu na mysli jakiegos solarwind czy innego szajsu, prosze poczytac troche o prawdziwych niemieckich czempionach), potem sprzedaja gotowy produkt takim krajom jak PL. Dzieki temu rozwojowi Kowalski w DE ma co prawda droga energie ale ma tez prace bo caly przemysl prze do przodu.

     Jeszcze raz powtorze, w momencie, w ktorym zawodowe magazyny energii wejda do powszechnego uzytku w niemieckim gridzie bedziemy mogli zgasic swiatlo i wrocic do jaskini.

     Jesli chodzi o unikniecie bledow DE to my ich wcale nie uniknelismy z powodow ekonomicznych tylko politycznych. Nie ma w ogole planu na to jak zmienic nasz mix energetyczny, a przy udziale 80% weglowek nie trudno sobie wyobrazic jaka to sie skonczy katastrofa. Oczywiscie nie jestem zwolennikiem stawiania na slepo wiatrakow i solarow ale najgorsze jest to, ze w tym kraju nikt nie planuje i nie bierze pod uwage konsekwencji. DE maja plan do 2050, oczywiscie pewnie go zmienia 100 razy po drodze ale plan jest, warianty sa i jestem pewny, ze go zrealizuja. Dlatego nie mamy szansy w tym wyscigu jesli sie nie zmieni nasze myslenie.

     • [quote name=”izi”][quote name=”Mattt”][quote name=”izi”][quote name=”Matttt”]W 2004 roku niemiecki minister środowiska z partii zielonych przekonywał, że tzw „Energiewende” będzie kosztować przeciętną rodzinę niemiecką 1 euro miesięcznie czyli tyle co kula lodów: „die Forderung erneuerbarer Energien einen durchschnittlichen Haushalt nur rund 1 Euro im Monat kostet – so viel wie eine Kugel Eis”

      Według BDEW (to chyba coś jak niemieckie URE) „The average household pays roughly EUR 18 in support of renewable energy sources per month” Przeciętna niemiecka rodzina dopłaca z tytułu samych tylko opłat za oze 18 EURO ale MIESIĘCZNIE. To chyba jakieś 18 razy więcej jeśli dobrze liczę ;).

      To prawda, że gigantyczne dopłaty są w Niemczech przedmiotem dyskusji – ostatnio Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem)stwierdził, że nie ma spójnej wizji co do przyszłych kosztów programu, brakuje kompleksowego pomiaru jego efektywności a w skutek niedostatecznego nadzoru marnuje się część z dopłat wynoszących obecnie 25 miliardów (!!!) euro rocznie.

      To było jeszzce zanim SolarWorld (najwiekszy europejski producent paneli pv) ogłosił niewypłacalność…[/quote]

      Przeciez to w ogole nie ma znaczenia sensu largo czy niemiecki konsument doplaca 1 euro czy 100 i czy sa dotacje czy nie albo czy upada jakis solarworld. Znaczenie ma to, ze niemcy forsuja oze i w dlugim terminie dopna swego. Jesli nie poplyniemy z nurtem to pojdziemy na dno. Punktem zwrotnym beda zawodowe magazyny energii. Reszte kazdy kto jest ogarniety na rynku moze sobie dopowiedziec sam.[/quote]

      Ależ oczywiście, że ma znaczenie i to zasadnicze (dla Pana/i przynajmniej jako konsumenta energii tez powinno mieć). My możemy obserwować, uczyć się i unikać błędów. Takim błędem jak tu słusznie zauważył zoze poniżej były np. sztywne taryfy dla pv czy wiatru, dziś się z tego wycofują a my tego etapu zupełnie uniknęliśmy. I takich rzeczy jest dużo więcej…

      Natomiast koncepcja myślenia (a właściwie jego braku) na zasadzie bezrefleksyjnego „płynięcia z nurtem” jest dobra dla kogoś kto sam nie potrafi wyciągać wniosków.[/quote]

      Napisalem na wstepie aby rozpatrywac to MAKRO, a nie rozbijac na Kowalskiego.
      Oczywiscie, ze Kowalski ma drogo i jest dymany, tak bylo zawsze jest i bedzie. Natomiast przemysl i najbardziej energochlonne zaklady w DE maja bardzo tania energie co sprawia, ze sa konkurencyjni na zagranicznych rynkach oraz co najwazniejsze sa bardzo innowacyjne w nowych technologiach (w tym OZE – nie mam tu na mysli jakiegos solarwind czy innego szajsu, prosze poczytac troche o prawdziwych niemieckich czempionach), potem sprzedaja gotowy produkt takim krajom jak PL. Dzieki temu rozwojowi Kowalski w DE ma co prawda droga energie ale ma tez prace bo caly przemysl prze do przodu.

      Jeszcze raz powtorze, w momencie, w ktorym zawodowe magazyny energii wejda do powszechnego uzytku w niemieckim gridzie bedziemy mogli zgasic swiatlo i wrocic do jaskini.

      Jesli chodzi o unikniecie bledow DE to my ich wcale nie uniknelismy z powodow ekonomicznych tylko politycznych. Nie ma w ogole planu na to jak zmienic nasz mix energetyczny, a przy udziale 80% weglowek nie trudno sobie wyobrazic jaka to sie skonczy katastrofa. Oczywiscie nie jestem zwolennikiem stawiania na slepo wiatrakow i solarow ale najgorsze jest to, ze w tym kraju nikt nie planuje i nie bierze pod uwage konsekwencji. DE maja plan do 2050, oczywiscie pewnie go zmienia 100 razy po drodze ale plan jest, warianty sa i jestem pewny, ze go zrealizuja. Dlatego nie mamy szansy w tym wyscigu jesli sie nie zmieni nasze myslenie.[/quote]

      Ale to jest jakiś absurd – tzn fakt, że jakiś kraj stosuje dumping w postaci subsydiowania energii dla przemysłu ma być uznany za jakiś „super pomysł” ? Przecież to jest proste jak drut i to można zrobić niezależnie od stosowania takiej czy innej technologii wytwarzania energii, ba! można to zrobić taniej. Gdybyśmy funkcjonowali na zdrowych, równych zasadach to na takie produkty z punktu narzuca się cło i tyle (co zresztą Trump wczoraj Markreli zapowiedział).
      Po drugie to dużo większy efekt osiągają na słabym euro (w stosunku do potencjału swojej gospodarki ) dzięki uczestnictwu w strefie euro faktycznych bankrutów i to daje większą przewagę konkurencyjną.

      Co do stwierdzenia, że przemysłowe magazyny energii zmienią system to jest to banał powtarzany setki razy… i ja się z nim jak najbardziej zgadzam. Tyle tylko, że sposoby są znane od lat a jakoś systemu to nie zmieniło – póki co łatwiej i taniej tę zmagazynowaną energię z ziemi wydobyć. Co nie znaczy, że zawsze tak będzie.

      Stwierdzenie, że ważne by mieć plan chociaż się go 100 razy zmieni jest równoznaczne z tym, że równie dobrze nie mieć planu i reagować na to co się dzieje na bieżąco. Może mamy inne doświadczenia ale moim zdaniem jeśli coś się narzuca na zasadzie „minimalnego udziału” to zwykle niewiele ma to wspólnego z rachunkiem ekonomicznym a zaczynają się bardziej liczyć kwestie wizerunkowe czy ambicjonalne.

  • Raczej niegodne wiary byłoby przekonanie, że niemieccy naukowcy i inżynierowie tak spontanicznie policzyli w oparciu o zasadę zachowania energii i wykonali „Energiewende” wprowadzające metody energetyczne uwarunkowane pogodą w ułożenie niedomiaru sieci oraz magazynów energii elektrycznej, przy kierunku rezygnacji z elektrowni nuklearnych, itd., że między planem i bieżącym wykonaniem jest wynik 1:18. To więcej o 17-cie musi być coś związane z polityką. I to się kiedyś ujawni. Taki efekt marketingu ministra środowiska z partii zielonych i po czasie jego miara 1:18 wskazywałby, że Niemcy po prostu w energetyce nie potrafią liczyć. Niemiecka jakość to mit? W ułożeniu NBP – nauka, biznes, polityka, to polityka jest źródłem 17+? Coś tu nie pasuje?

   • Wikipedia: Niemcy – państwo federacyjne składające się z 16 krajów związkowych (landów).

    Zatem formuła widma energetycznego „Energiewende” to 18 = 1 + 16 + 1 ?

    Jedno euro dla wszystkich „miesięcznie czyli tyle co kula lodów”.

    16 to coś wynikające z landów.

    A to 18-ste? Hymmm… co to może być?

    • Widmo energetycznego „Energiewende” – model z symetrią:

     Cytat – „W ciągu ostatnich 10 lat na subsydia do OZE nad Renem i Łabą wydano ok. 100 mld euro. Powstało ponad 30 tys. MW mocy fotowoltaicznych i 27 tys. MW z wiatraków. …. W ten sposób powstały dwa równoległe systemy wytwarzania energii – konwencjonalny i odnawialny. Skutków nikt wtedy nie przewidywał.” – koniec cytatu.

     1 euro to technologia i technika metody energii odnawialnej

     16 euro to za zrównoważenie dla przemysłu w landach dla spójności w kraju bez atomu

     1 euro to technologia i technika metody energii konwencjonalnej

     odnawialne – przegrupowanie bez atomu – konwencjonalne

     Czyli 16 euro to przegrupowanie w gospodarce, a po 1 euro jest symetrię metod odnawialne i konwencjonalne?

     Energiewende = zamiana (stara (moc i energia) – nowa (moc i energia)) + rozwój (moc i energia)

     Energiewende = zmiana + rozwój

     Raczej niegodne wiary byłoby przekonanie, że skutków nikt wtedy nie przewidywał w Niemczech.

 2. to prawda że w energetyce na świecie nie wiadomo co będzie
  jednak coraz klarowniej można przewidzieć czego NIE będzie
  a jak czegoś nie będzie to wchodzenie w to jest raczej władaniem ręki w nocnik
  na co z życzeniami uniknięcia „niepolitycznej” (fraza Pan Zagłoby z przypowieści o Psichkiszkach) pobudki zwracamy uwagę Wielkim Strategom

  • [quote name=”kos-mi-ci”]to prawda że w energetyce na świecie nie wiadomo co będzie
   jednak coraz klarowniej można przewidzieć czego NIE będzie
   a jak czegoś nie będzie to wchodzenie w to jest raczej władaniem ręki w nocnik
   na co z życzeniami uniknięcia „niepolitycznej” (fraza Pan Zagłoby z przypowieści o Psichkiszkach) pobudki zwracamy uwagę Wielkim Strategom[/quote]
   Oczywiście, że przy obecnym szalonym postępie technologicznym wróżenie co będzie za 10 – 15 lat to wróżenie z fusów mnożone przez średnią odległość między Jowiszem a Marsem, ale z drugiej jak jakieś państwo zakłada, że energetyka będzie za 10 – 15 lat wyglądała tak samo, jak dzisiaj, co więcej zmusza swoje firmy energetyczne i banki do konserwowania tego modelu, to jest to gospodarcze samobójstwo.

 3. To wcale nie jest tak, ze „nie wiadomo co będzie”. W dającej się przewidzieć przyszłości wiadomo – mniej więcej tak jak jest teraz. Udział oze będzie rósł, ale system nie da sobie rady bez energetyki konwencjonalnej. W niektórych krajach nie da sobie rady w podstawie w innych jedynie jako uzupełnienie – w zależności od naturalnych warunków.

  A patrząc na to co się dzieje w poszczególnych krajach to każdy będzie sobie radził tak jak dotychczas – czyli wykorzystywał to co akurat ma. Jedni atom, inni węgiel, jeszcze inni gaz. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że atom jest zły bo niebezpieczny, węgiel zły bo CO2 a gaz zły bo ruski… Tylko trzeba mieć świadomość, że to już dyskusje na zasadzie „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”.

  A udział oze może rosnąć albo na racjonalnych, podpartych jakimś ekonomicznym rachunkiem warunkach albo na zasadzie „ma być tyle i koniec”, nie ważne co, jak i za ile. Oczywistym jest, że ze względu na specyfikę na pewnych obszarach będzie następował szybszy rozwój danej technologii zależnej od warunków naturalnych a na innych wolniejszy i to ma swoje uzasadnienie racjonalne.
  Zawsze mnie natomiast zastanawiało czemu ma służyć „minimalny udział produkcji z danej technologii” narzucany odgórnie ? Czy to potrzeba tworzenia rynku zbytu zanim technologia upowszechni się w takim stopniu, że zwrot zainwestowanych środków stanie się niemożliwy ?

 4. Europa kręci się wokół swojego ogona.
  Tymczasem stoimy u progu nowej ery w energetyce, w której panować będą nowe potęgi gospodarcze – Chiny i Indie. Ta nowa era to reaktory torowe na ciekłych solach fluoru – LFTR (Liquid Fluoride Thorium Reactor).

  Tor Th-232 to nieprzebrane źródło czystej energii (jako materiał paliworodny w reaktorze uruchomionym U-233 lub U-235) , z ponad 100 razy mniejszą ilością odpadów radioaktywnych i do tego mniej aktywnych.

  Tor Th-232 jako wsad paliworodny bije na głowę uran U-235. Th-232 do przemiany na paliwo jądrowe potrzebuje neutronu termicznego:
  232Th(n) → 233Th(β−,22 min) → 233Pa(β−, 27 dni) → 233U

  Konstrukcja LFTR nie wymaga wysokiego ciśnienia i wody (dopiero w drugim obiegu, ale może to być też gaz obojętny), wybuchowego sodu czy monstrualnych osłon. Konstrukcja zapewnia pełne bezpieczeństwo bierne, elastyczność w sieci (współpraca z OZE), reaktory LFTR będzie można konstruować w wielkościach od 100 do 1000 MW, zaspokajając lokalne zapotrzebowanie, bez strat w przesyle na duże odległości.

  Zalety:
  – Th-232 na Ziemi jest 4 razy więcej niż uranu (U-238 + U-235) – występuje nawet w Polsce jako odpad kopalniany, szacowana cena uzyskiwania to około 30 do 100 USD za kg;

  – tor Th-232 w reaktorze wypalany jest w 99%, uran w cyklu uranowo-plutono wym tylko ok. 0,7 % (czyli ponad 100 razy mniej odpadów, do tego krócej aktywnych);

  – w efekcie spalenie 1 tony toru Th-232 w LFTR odpowiada 35 tonom wzbogaconego uranu (250 ton wydobytego), a to równoważnik 4 mln ton węgla (górnicy się ucieszą 😉 );

  – kolejne zalety to pełne bezpieczeństwo bierne, zapewnione przez prawa fizyki – wraz ze wzrostem temperatury rdzenia ponad poziom temperatury eksploatacyjnej reaktor ciekłosolny sam się zatrzymuje, a gdyby temperatura jeszcze rosła ciekły rdzeń roztapia chłodzony korek i zlewa się grawitacyjnie do bezpiecznych kadzi;;

  – zwarta konstrukcja, skalowalność, elastyczność mocy (usuwanie trucizny reaktorowej Xe-135 na bieżąco), praca bez przerw na doładowanie paliwa.

  Biorąc wszystko to pod uwagę po wdrożeniu LFTR do produkcji seryjnej cena energii elektrycznej z takich elektrowni będzie ułamkiem obecnych cen – 1/4 do 1/2, przy tym współpracując z OZE i bez emisji CO2.
  Same zalety, dlaczego nie buduje się reaktorów torowych?

  Eksperymentalny reaktor MSR o mocy cieplnej 8 MW – wykorzystujący U-235 rozpuszczony w gorących solach fluoru – działał z powodzeniem w USA (1965 – 1969) w Oak Ridge. W następnym etapie planowano uruchomienie MSR zainicjowanego U-235, ale pracującego już na Th-232 przetwarzanym na rozszczepialny U-233.
  Projekt powstał na bazie koncepcji Alvina M. Weinberga (twórca BWR) i Tellera (twórca bomby wodorowej). Reaktor torowy nie może jednak produkować plutonu Pu-239 do bomb atomowych (tylko śladowe ilości) i tym samym jest bezużyteczny dla wojska. Wojsko straciło zainteresowanie, a ponieważ Weinberg twierdził, że MSR to przyszłość energetyki, to Nixon pod naciskiem wojska zamknął projekt, a Weinberga usunął z Oak Ridge.

  Wracając do Europy.

  Dotacje unijne nie uwzględniają projektu LFTR . Co prawda Francja ma koncepcję reaktora torowego – „projekt MSFR”, ale zdaniem Francuzów może być wdrażana po 2050 roku. Za 30 lat!!!!
  Przypomnę, że Project Manhatan zrealizował projekty reaktorów i bomb (plutonowej i uranowej) w 4 lata, Apollo zrealizowano w 9 lat. A Francuzi potrzebują ponad 30 lat na odtworzenie działającego urządzenia sprzed 50 lat.

  Dlaczego dopiero po 2050 roku?
  Ponieważ to Francja BLOKUJE ideę LFTR (MSFR). Ich przemysł jądrowy ciągle realizuje zyski z reaktorów uranowo-plutonowych i boi się utraty strumienia pieniędzy z przygotowywania prętów paliwowych do reaktorów. Tor można dodawać do reaktora w postaci soli fluorowej, bez udziału producenta reaktora.

  Ideę reaktora torowego blokują też kartele węgiel-gaz-ropa, jako tańsze i niewyczerpane źródło energii, bez możliwości kontroli źródeł surowców. Tor Th-232 jest wszędzie, dosłownie pod naszymi nogami.

  Tymczasem Chiny stworzyły w 2011 instytut z 700 naukowcami i w ciągu 20 lat zbudują funkcjonalne LFTR. Najpierw kopiują MSR z Oak Ridge, na bazie odtajnionej dokumentacji, potem zbudują mały LFTR i elektrownię do 2030.

  Indie pracują nad wykorzystaniem toru w reaktorach typu Candu, które już sami konstruują.
  Programy badawcze uruchamiają również inne państwa (np. Norwegia i Australia).

  Jak długo europejska nauka i technologia pozostaną wiodące, gdy 2,5 mld ambitnych i pracowitych mieszkańców Azji dostanie tanią energię z toru? Niewykluczone, że bez LFTR Europa stanie się peryferium, zaklinowanym pomiędzy wewnętrznym konfliktem społecznym i obwarowaniem przepisami, gdy tymczasem centrum cywilizacji na kolejne kilkaset lat przesunie się do Azji.

  • Kiedyś, dawno, w poprzednim wieku, przeczytałem o rozważaniach pro futuro, które wskazywały, że do 2025 roku w Azji ma być światowe centrum gospodarcze, ale nie pamiętam co to była za publikacja.

   Tymczasem stawiam ideę na „reaktor hydroelektronowy” wykorzystujący stężenie w wodzie elektronów nienależących do cząsteczek wody. Musi być możliwy sposób kosmiczny niezależny od planety. A „e-woda” spełnia w idei najmniejsze minimum. W naturze nie występuje „mieszanina” elektronów i cząsteczek wody. Zatem kosmiczny sposób to wymyślenie, a nie naśladowanie.

 5. Już dzisiaj wiadomo, że Hinkley Point ma kosztować 24 miliardy Euro. Budowa będzie trwać 2 lata dłużej. A to dopiero początek.

 6. W komentarzach – jak zwykle przy okazji dyskusji o energii z uranu – pełno wątpliwości co do dostępności uranu, składowania odpadów przez tysiące lat, możliwości katastrofy. Dodałbym zagrożenie terrorystyczne, niebezpieczeństwo produkcji plutonu itd. Parę razy na tym portalu wspominałem o energii atomowej z toru Th-232. Wspomnę jeszcze raz, ponieważ wiele sygnałów wskazuje na to, że stoimy u progu nowej ery w energetyce, w której panować będą nowe potęgi gospodarcze – Chiny i Indie. Ta nowa era to reaktory torowe na ciekłych solach fluoru – LFTR (Liquid Fluoride Thorium Reactor).

  Tor Th-232 to nieprzebrane źródło czystej energii (jako materiał paliworodny w reaktorze uruchomionym U-233 lub U-235) , z ponad 100 razy mniejszą ilością odpadów radioaktywnych i do tego mniej aktywnych. Reaktor LFTR oprócz bezpieczeństwa zapewni odporność na wstrząsy tektoniczne, brak chłodzenia i ataki terrorystyczne.

  Tor Th-232 jako wsad paliworodny bije na głowę uran U-235, jest go więcej, jest tańszy, nie jest promieniotwórczy. Th-232 do przemiany na paliwo jądrowe potrzebuje neutronu termicznego:
  232Th(n) → 233Th(β−,22 min) → 233Pa(β−, 27 dni) → 233U

  Rozszczepialny uran U-233 jest już paliwem, ale dającym mniej aktywne odpady i praktycznie uniemożliwiającym produkcję bojowego plutonu Pu-239.

  Konstrukcja LFTR nie wymaga wysokiego ciśnienia i wody (dopiero w drugim obiegu, ale może to być też gaz obojętny), wybuchowego sodu czy monstrualnych osłon. Konstrukcja zapewnia pełne bezpieczeństwo bierne, elastyczność w sieci (współpraca z OZE), reaktory LFTR będzie można konstruować w wielkościach od 100 do 1000 MW, zaspokajając lokalne zapotrzebowanie , bez strat w przesyle na duże odległości.

  Chiny stworzyły w 2011 instytut z 700 naukowcami i być może w ciągu 20 lat zbudują w pełni funkcjonalne LFTR. Najpierw kopiują eksperymentalny MSR z Oak Ridge (USA) z lat sześćdziesiątych, na bazie odtajnionej właśnie dokumentacji, potem zbudują mały LFTR i elektrownię do 2030. Indie pracują nad wykorzystaniem toru w reaktorach typu Candu, które już sami konstruują. Programy badawcze uruchamiają również inne państwa (np. Norwegia i Australia).

  Co w kierunku konstrukcji reaktorów LFTR robi Europa?.

  Dotacje unijne nie uwzględniają projektu LFTR . Francja ma koncepcję reaktora torowego – „projekt MSFR”, ale zdaniem Francuzów ta technologia może być wdrażana dopiero po 2050 roku. Czyli za 30 lat! Przypomnę, że Project Manhatan zrealizował projekty reaktorów i bomb (plutonowej i uranowej) w 4 lata, a Apollo zrealizowano w 9 lat.

  Niewykluczone, że to właśnie Francja BLOKUJE ideę LFTR (MSFR) . Brzmi to jak populistyczna narracja, ale po prostu ich przemysł jądrowy ciągle realizuje zyski z reaktorów uranowo-plutonowych, z produkcji prętów paliwowych i składowania odpadów. Tymczasem tor można dodawać do reaktora w postaci soli fluorowej, bez udziału producenta reaktora.

  Ideę reaktora torowego blokują też kartele węgiel-gaz-ropa , jako tańsze i niewyczerpane źródło energii, bez możliwości kontroli źródeł surowców. Tor Th-232 jest wszędzie, dosłownie pod naszymi nogami. Również nukleonicy, naukowcy i inżynierowie przywiązani do „klasycznego” uranu i klasycznych rozwiązań, które znają, są niechętni technologii opartej na torze.

  Ale zalety LFTR bronią się same:
  – Th-232 na Ziemi jest 4 razy więcej niż uranu (U-238 + U-235) – występuje nawet w Polsce jako odpad kopalniany;

  – tor Th-232 w reaktorze wypalany jest w 99%, uran w cyklu uranowo-plutono wym tylko ok. 0,7 % (czyli ponad 100 razy {100x} mniej odpadów, do tego krócej aktywnych);

  – spalenie w LFTR 1 tony toru Th-232 odpowiada 35 tonom wzbogaconego uranu (czyli 250 ton wydobytego), a to równoważnik 4 mln ton węgla (czyli miliony ton CO2 do atmosfery mniej );

  – bezpieczeństwo bierne zapewnione przez prawa fizyki – wraz ze wzrostem temperatury rdzenia ponad poziom temperatury eksploatacyjnej reaktor ciekłosolny sam się zatrzymuje; nawet gdyby temperatura jeszcze wrosła, to ciekły rdzeń roztopi chłodzony korek i zleje się grawitacyjnie do bezpiecznych kadzi;;

  – zwarta konstrukcja, skalowalność, elastyczność mocy (usuwanie trucizny reaktorowej Xe-135 na bieżąco), praca bez przerw na doładowanie paliwa, czyli pewna współpraca z OZE.

  Same zalety, dlaczego nie buduje się reaktorów torowych?

  Eksperymentalny reaktor MSR o mocy cieplnej 8 MW – wykorzystujący U-235 rozpuszczony w gorących solach fluoru – działał z powodzeniem w USA (1965 – 1969) w Oak Ridge. W następnym etapie planowano uruchomienie MSR zainicjowanego U-235, ale pracującego już na Th-232 przetwarzanym na rozszczepialny U-233.

  Projekt powstał na bazie koncepcji Alvina M. Weinberga (twórca BWR) i Tellera (twórca bomby wodorowej). Reaktor torowy nie może jednak produkować plutonu Pu-239 do bomb atomowych (tylko śladowe ilości) i tym samym jest bezużyteczny dla wojska. Wojsko straciło zainteresowanie , a ponieważ Weinberg twierdził, że MSR to przyszłość energetyki, to Nixon pod naciskiem wojska zamknął projekt, a Weinberga usunął z Oak Ridge.

  Tak pogrzebano tanią energię dla ludzkości na ponad 50 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej