Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. E-mobilność
 4. >
 5. W sobotę rusza eRajd dziennikarzy autami elektrycznymi

W sobotę rusza eRajd dziennikarzy autami elektrycznymi

Dziennikarze z 9 redakcji w sobotę i niedzielę zmierzą się w drugiej edycji eRajdu, mającego pokazać jak podróżuje się po Polsce popularnymi samochodami zasilanymi wyłącznie energią elektryczną.
erajd- ev dziennikarzy-2019.png

Przedstawiciele redakcji gospodarczych, technologicznych, energetycznych i motoryzacyjnych pokonają przez weekend łącznie niemal 4000 km autami elektrycznymi. Pięć dwuosobowych załóg „elektryków” przejedzie po ok. 800 km w dwóch etapach: Warszawa-Lublin-Rzeszów-Kraków (w sobotę) oraz Kraków-Warszawa (w niedzielę).

Zmagania będzie można śledzić na mapie on-line, dostępnej na WysokieNapiecie.pl i pokazującej pozycję oraz prędkość z jaką poruszać się będzie każda z załóg, a także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #eRajd.

#eRajd – mapa online

Dziennikarze do dyspozycji będą mieć popularne w Polsce modele aut elektrycznych miejskich i kompaktowych: Volkswagena e-Golfa, Nissana LEAF, BMW i3 oraz BMW i3s. Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku zasadami, załogi po pierwszym etapie eRajdu wymienią się samochodami. Uczestnicy będą korzystać z dróg publicznych i jedynie ogólnodostępnej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, aby przekonać się jak dziś pokonuje się takie trasy w realnych warunkach.

erajd ev dziennikarzy 2019

Dreszczyk emocji zapewne dostarczy rywalizacja o stacje ładowania, których w Polsce co prawda przybywa, ale zdecydowana większość z nich jest w stanie obsłużyć szybkie ładowanie tylko jednego samochodu jednocześnie, bo codzienny ruch „elektryków” na polskich drogach nie uzasadnia jeszcze budowy większych stacji.

Dziennikarze pojadą w następujących załogach:

 1. Izabela Żylińska (Smart-Grids.pl) i Mirosław Majeran (Polsat)
 2. Gabriela Łazarczyk (Gazeta Wyborcza) i Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl)
 3. Piotr Apanowicz (ISB News) i Norbert Cała (DopeTech)
 4. Michał Zieliński (Autokult/Wirtualna Polska) i Marcin Lewandowski (AutoCentrum)
 5. Bartłomiej Derski i Krystian Derski (WysokieNapiecie.pl).

To już druga edycja eRajdu. W ubiegłym roku dziennikarze sprawdzili jak podróżuje się „elektrykami” po Polsce południowo-zachodniej. Na liczącej 800 km trasie Warszawa-Łódź-Poznań-Wrocław-Warszawa wygrały Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna) i Aleksandra Dziadykiewicz (radio TOK FM), jadące na pierwszym etapie BMW i3, a na drugim Nissanem LEAF pierwszej generacji.

Zobacz także: eRajd dziennikarzy 2018 – relacja i mapa na żywo

Organizowany przez WysokieNapiecie.pl eRajd wspierają PKN Orlen (budujący m.in. sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych), należąca do PGE firma carsharingowa 4Mobility, operator carsharingu Innogu GO, Volkswagen, największa sieć stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce i na Słowacji – GreenWay oraz Keratronik, dostarczający systemy monitorowania pojazdów.

Zobacz także: Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Bartłomiej Derski rozmawiał z Agatą Kowalską o sprowadzaniu węgla z Mozambiku, o tym czy spółki energetyczne są zobowiązane używać polskiego węgla, oraz na ile możliwe są obietnice wyborcze dotyczące energetyki w Polsce.
radio wmediach
Portal cytuje informacje Bartłomieja Derskiego na temat najmocniej na świecie zwiększającej się emisji CO2 na mieszkańca w Polsce.
gazeta komputer media