Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Orlen rozmawia o morskiej farmie wiatrowej m.in. z Vattenfallem i Oerstedem

Orlen rozmawia o morskiej farmie wiatrowej m.in. z Vattenfallem i Oerstedem

PKN Orlen chce do końca roku podpisać umowę z firmą, która przejmie mniejszościowy udział w projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował portal WysokieNapiecie.pl prezes spółki Daniel Obajtek. Firma w czwartek podpisze też umowę o współpracy z PGE.
US offshore BlockIsland

Z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że Orlen rozmawia o sprzedaży części udziałów w swoim projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim o mocy 1200 MW m.in. ze szwedzkim Vattenfallem i duńskim Oerstedem. Prezes PKN Orlen nie potwierdza tych informacji, tłumacząc jednocześnie, że spółka analizuje krótką listę firm, z którymi prowadzi dyskusje.

– W sumie bierzemy pod uwagę 7-8 firm, z którymi rozmawiamy – poinformował portal WysokieNapiecie.pl w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak dodał, chodzi o pakiet udziałów, który pozwoli zachować płockiemu koncernowi kontrolę operacyjną nad projektem.

offshorePL

Kilka dni temu w Szwecji z prezesem Vattenfalla spotkał się także premier Mateusz Morawiecki. Rozmowy dotyczyły właśnie zaangażowania się spółki w morską energetykę wiatrową w Polsce. Szwedzki koncern jest także obecny na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

– W tej chwili prowadzimy badania środowiskowe, wietrzności i geologiczne. Chcemy rozpocząć tę inwestycję w 2024 roku, gdy zakończymy inwestycje petrochemiczne. Sądzimy, że uda się ją zrealizować w ciągu 2 lat, więc farma zacznie działać już w 2026 roku. Przewidujemy, że koszty tych 1200 MW wyniesie od 12 do 15 mld zł – mówił w dzisiejszej rozmowie z portalem Interia.pl prezes Orlenu.

Offshore tereny

Daniel Obajtek tłumaczył, że kierowany przez niego koncern szuka partnera, który ma już doświadczenie w tego typu inwestycjach, co powinno pomóc spółce obniżyć koszty inwestycji. Banki chętniej angażują się bowiem w projekty, które mają wsparcie dużych doświadczonych inwestorów. Podobną taktykę przyjęły także dwaj pozostali polscy inwestorzy na tym rynku. Polenergia, kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka, podpisała taką umowę z norweskim Equinorem (dawnym Statoilem), a PGE chce zawrzeć podobna umowę w najbliższych miesiącach. Podobnie jak Orlen, rozmawia z kilkoma zainteresowanymi.

Wybór nie jest duży. – Tak naprawdę liczącymi się graczami na świecie na rynku offshore są E.ON, Innogy, EDPR, Scottish Power (czyli dawna Iberdrola), Vattenfall i Oersted, a od kilku dni także EDF. Liczyć może się jeszcze kanadyjski Northland Power, inwestujący właśnie w Wielkiej Brytanii – wylicza Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

wiatr oze offshore porownanie

Płocki koncern szuka jednak nie tylko wsparcia kapitałowego. W czwartek Orlen i PGE mają podpisać porozumienie o współpracy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Z naszych informacji wynika, że chodzi nie o zaangażowanie kapitałowe, a o wsparcie merytoryczne. Obie firmy najprawdopodobniej nadal będą jednak osobno szukać partnerów do swoich projektów.

Rynek energii rozwija:
Pakistan nie należy do krajów, które w pierwszej kolejności kojarzą się z wydobyciem gazu ziemnego. Tymczasem PGNiG działa tam już ponad 20 lat i to właśnie polska spółka jako pierwsza sięgnęła tam po gaz ze złóż niekonwencjonalnych. 
Kopalnia (4)
Dziennikarz WysokieNapiecie.pl tłumaczył widzom stacji TVN Turbo na ile dopłaty do samochodów elektrycznych kupowanych przez firmy mogą zmienić obraz polskich ulic.
tv wmediach