Będzie więcej gazu z terminala LNG. Dla kogo?

Będzie więcej gazu z terminala LNG. Dla kogo?

Gaz-System rozpoczyna przygotowania do rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Efektem ma być wzrost zdolności regazyfikacji o połowę z dzisiejszych 5 mld m sześc. rocznie. Pytanie jak skonsumować w Polsce takie ilości gazu.   

Na początek Gaz-System i operator terminala – spółka zależna Polskie LNG - ogłoszą przetarg na wstępny projekt rozbudowy systemu regazyfikatorów SCV (Submerged Combustion Vaporiser). Dziś to pięć basenów z podgrzewaną wodą, od której ogrzewa się przepływający rurami skroplony gaz. Na ogrzewanie traci się ok. 2 proc. wytwarzanego gazu, ale w polskich warunkach mało ekonomiczne było użycie urządzeń typu ORV (Open Rack Vaporizer), gdzie do podgrzania gazu służy woda pobierana z morza. Tylko że technologia ta sprawdza się w cieplejszych rejonach. Temperatura wody w Bałtyku pozwalałaby na jej działanie przez połowę roku, co jest kompletnie bez sensu. Zatem w celu zwiększenia wydajności odparowywania LNG, powstaną nowe urządzenia SCV.

Tak wytworzony gaz trafia poprzez gazociąg do krajowego systemu przesyłowego. Jednak LNG to dziś paliwo zdobywające coraz to nowe zastosowania, a gaz coraz częściej jest używany lub dystrybuowany w formie skroplonej. Od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu jest tam możliwość przeładunku LNG na autocysterny. Usługa cieszy się wzięciem, ostatnio skroplony gaz z polskiego terminala zaczął trafiać nawet do Estonii, gdzie jest używany jako paliwo dla promów. Bunkrowanie statków z autocystern jest jednak dość skomplikowane i przede wszystkim czasochłonne, dlatego jednym z rozważanych elementów rozbudowy terminala jest stanowisko do bunkrowania bezpośrednio przy terminalu.

Rozważa się też budowę drugiego stanowiska dla gazowców oraz bocznicy, na której LNG można by przelewać do cystern kolejowych. Według prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia, „LNG stało się jednym z najbardziej perspektywicznych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej”. Stępień dodaje, że dzięki różnym technologiom, spółka będzie mogła wybrać optymalną drogę rozwoju usług dla swojej infrastruktury.

Pozostaje pytanie, gdzie i w jaki sposób skonsumować w przyszłości dodatkowe ilości gazu. Obecny rząd raczej hamuje, niż wspiera projekty oparte na gazie, faworyzując węgiel. To chociażby zmiana koncepcji elektrowni w Zakładach Azotowych Puławy czy plany Grupy Azoty korzystania z gazu syntezowego, wytworzonego z węgla przez Tauron. Uruchomienie przez EDF dużej elektrociepłowni na gaz w Toruniu jest tu wyjątkiem.

Pewien potencjał wydaje się mieć wzrost konsumpcji dzięki gazyfikacji nowych obszarów. PGNiG przewiduje, ze za pośrednictwem swojej spółki dystrybucyjnej przyłączy do końca 2022 r. ok. 300 tys. nowych odbiorców gazu, przede wszystkim w Polsce północno-wschodniej, a roczny przyrost liczby przyłączy ma wzrosnąć o 17 proc. Docelowo wolumen dystrybucji do odbiorców końcowych ma wynieść ok. 12,3 mld m sześc. w 2022 r., o półtora miliarda więcej niż w 2016 r. Z drugiej strony w 2022 r. kończy się kontrakt jamalski, a rząd planuje eksportować duże ilości gazu na Ukrainę. Te okoliczności sprzyjają wzrostowi wolumenów, które będą przechodzić przez terminal.

Zobacz także...

Komentarze

4 odpowiedzi na “Będzie więcej gazu z terminala LNG. Dla kogo?”

 1. 2% gazu jest spalane do zamiany postaci skroplonej na gazową.
  SZOK !

  Uproszczenie:
  5 mld m3. 2% z tego to w cenach użytkownika detalicznego ok 200 mln zł (100 mln m3) rocznie w komin.
  I nie warto nawet na pół roku zrobić innej instalacji niz tylko barbarzyńskie spalanie gazu do podgrzewania wody ?

  Kolektory słoneczne, geotermia, pompy ciepła itp.

  Zamiast ton CO2 mielibyśmy dodatkowe punkty w OZE !!!

  • Idealne miejsce aby zrobic magazyny ciepla i grzac tanim pradem w dolinach energetycznych, co stabilizowaloby siec energetyczna. Plus kilka innych pomyslow wspomnianych wczesniej. Warto by wspomiec jakias elektrocipelownie opalana biomasa lub biogazem.

 2. Polskiemu LNG nie zależy na zwiększeniu efektywności energetycznej terminala i zmniejszeniu wysokich kosztów eksploatacji. Dlatego ma on bardzo niską konkurencyjność i wykorzystanie przepustowości.

 3. Zaproponowałem im Farme wiatrową. Wyśmiali mnie. I tak pieprza od 2011 roku. Od czasu gdy sprawdziłem im cała energetykę. Co prawda ja żyję. A moich dwóch kumpli ze strachu zmarło. Jeden to inspektor nadzoru zbiorników gazu – konstruktor, a drugi to inspektor nadzoru od AKPiA (instrumentation) Walczylismy obaj, żeby w Głownej sterowni nie było okien i żeby słońce nie świeciło Operatorowi w oczy jak ogląda Monitory procesu technologicznego regazyfikacji gazu na liniach produkcyjnych. Te głupki z PLNG Polska za nic nie chcieli się zgodzić bo w Polsce muszą być okna. Pierdoły. Ten co go teraz przesłali do innego miejsca był własnie prowadyrem w tym temacie. Najlepiej jak się głupków ustawi na prezesów i ministrów, nic wówczas nie zdziałasz, a żonę Prezydenta Kierownikiem tłumaczy z Angielskiego na polski i polskiego na angielski. Takie towarzystwo to wiersze Leśmiana po filologii angielskiej może by przetłumaczyło ale nie zagadnienia techniczne. Ale to sie mądrzy, a jakie jest władcze. Szla… tych wszystkich nieuków. Jak sobie wspomnę Wrzaszczyka, czy Szotka, to te barachła do pięt tamtym facetom nie dorasta. Pozdrawiam Advisor for WS Atkins British Corp. Co prawda już ich nie ma w Polsce. Ale szmal wzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej