Brytyjczycy przeżyli dzień bez węgla, ale nie dzięki OZE

Brytyjczycy przeżyli dzień bez węgla, ale nie dzięki OZE

Pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa. Z czego wynika taka zmiana w kraju, w którym rozpoczęła się światowa rewolucja przemysłowa oparta na węglu?

W piątek, 21 kwietnia, cała energia elektryczna produkowana w Wielkiej Brytanii pochodziła z innych źródeł, niż węgiel. Część ekologów zdążyła już odtrąbić sukces polityki wsparcia „zielonej” energetyki, ale rzeczywistość jest nieco bardziej złożona.

{norelated}Produkowana w historycznym dniu energia w ponad połowie pochodziła z gazu ziemnego i w niemal jednej czwartej z elektrowni atomowych. Tylko kilkanaście procent energii dostarczyły inne źródła ─ w większości wiatraki i panele słoneczne.

Zwykle produkcja „zielonego” prądu na Wyspach Brytyjskich jest znacznie wyższa. W całym ubiegłym roku przekroczyła już 24% (choć do osiągnięcia celu udziału OZE w produkcji prądu, ciepła i paliw na 2020 rok Brytyjczykom jeszcze dalej, niż Polakom). Jednak w piątek niemal zupełnie nie pracowały lądowe farmy wiatrowe, a i słońca było mniej, niż zwykle o tej porze.

Pomogło natomiast niskie zapotrzebowanie odbiorców. Wielka Brytania od lat ogranicza zarówno zużycie energii, jak i zapotrzebowanie na moc szczytową. W ciągu ostatniej dekady o ponad jedną dziesiątą. Dołożyła się do tego także łagodna pogoda. Ubiegły miesiąc był najcieplejszym marcem od ponad stu lat, kwiecień też ma szanse na rekord.

Kluczowe znaczenie miał jednak parytet cen węgla do gazu. Podczas gdy to pierwsze paliwo drożało na rynku spot (gdzie jest w większości kupowane), ceny gazu w kontraktach jeszcze nie wzrosły, co dało przewagę błękitnemu paliwu nad czarnym. Te ostatnie jest w dodatku obciążone w Wielkiej Brytanii dodatkowym podatkiem. W efekcie w ostatnich miesiącach znacznie taniej produkuje się na Wyspach prąd z gazu, niż węgla. Podobna tendencja dotyczy niemal całej Europy (zobacz: 2016: rok gazu w europejskiej energetyce).

Z punktu widzenia krajowej gospodarki zmiana nie ma większego znaczenia. Brytyjczycy od ponad roku nie wydobywają już w ogóle węgla, do którego musieli dopłacać jeszcze więcej, niż w Polsce. W ciągu blisko trzech dekad wyczerpali także większość swoich złóż gazu, przez co oba surowce importują na potęgę. Między innymi z tego powodu inwestują w odnawialne źródła energii (przede wszystkim wiatr, fotowoltaikę i biomasę) oraz planują budowę nowych bloków atomowych (zobacz: Zielone światło od rządu w Londynie dla Hinkley Point )

Zobacz także: UE coraz bardziej zależna od importu energii

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Brytyjczycy przeżyli dzień bez węgla, ale nie dzięki OZE”

  • [quote name=”czekam na Mattt”]Co Ty na to???[/quote]
   bez węgla UK jest na krawędzi przepaści energetycznej – każdy u nas to wie – trzeba natychmiast pouczyć Brytyjczyków żeby nie szli tą drogą

   • [quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”czekam na Mattt”]Co Ty na to???[/quote]
    bez węgla UK jest na krawędzi przepaści energetycznej – każdy u nas to wie – trzeba natychmiast pouczyć Brytyjczyków żeby nie szli tą drogą[/quote]
    To fakt, ledwo skończyli kopać własny węgiel, a już się wykopali z UE. Jak skończą kopać gaz to wykopią ich z NATO i będzie pozamaitane

    • [quote name=”zie-mia-nie”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”czekam na Mattt”]Co Ty na to???[/quote]
     bez węgla UK jest na krawędzi przepaści energetycznej – każdy u nas to wie – trzeba natychmiast pouczyć Brytyjczyków żeby nie szli tą drogą[/quote]
     To fakt, ledwo skończyli kopać własny węgiel, a już się wykopali z UE. Jak skończą kopać gaz to wykopią ich z NATO i będzie pozamaitane[/quote]
     Niekoniecznie. Może, Polak/a, inżynier, energetyk, znajdzie na stronach Wysokie Napięcie ideę inżynierii hydroelektronowej i skonstruuje reaktor na „e-wodę”.

     • Mogą być zbudowane maszyny, które ożywi tchnienie próżni.
      *
      Przesłanka: „Pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa. Z czego wynika taka zmiana w kraju, w którym rozpoczęła się światowa rewolucja przemysłowa oparta na węglu?”
      *
      Najwybitniejszym uczniem Robert Grosseteste (Wikipedia: średniowieczny filozof, teolog, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, biskup Lincoln, franciszkanin) był Roger Bacon – Wikipedia: „… był podejrzewany przez członków swojego zakonu o kontakty z siłami nieczystymi. Trudno się temu dziwić, skoro opisywał swe niezwykłe wizje odkryć i wynalazków, daleko wyprzedzających epokę średniowiecza, jak np. w poniższym wyjątku z jego dzieła:

      Mogą być zbudowane okręty poruszające się bez wioślarzy, mogące żeglować zarówno po rzekach, jak i po morzu, prowadzone przez jednego człowieka, z większą prędkością niż gdyby były pełne wioślarzy. Podobnie można skonstruować wozy jeżdżące bez użycia zwierząt pociągowych, napędzane niewiarygodną energią, tak jak podobno jeździły uzbrojone w kosy rydwany starożytnych. Mogą być zbudowane maszyny latające, takie że człowiek siedzący wewnątrz maszyny będzie nią kierował za pomocą pomysłowego mechanizmu i leciał przez powietrze jak ptak… .”
      *
      Człowiek siedzący wewnątrz maszyny, a nie z przypiętymi skrzydłami.
      *
      Albert Einstein znał się na ruchu cząsteczek wody w wodzie (Wikipedia: Ruchy Browna) i na ruchu elektronów pod wpływem fotonów (Wikipedia: Efekt fotoelektryczny), ale teorii ruchu dla inżynierii hydroelektronowej nie ułożył. Elektronów do zbiornika z wodą nie włożył.

      Wikipedia, Promieniowanie Czerenkowa – „promieniowanie elektromagnetyczne emitowane, gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się … dostając się do wody będącej chłodziwem reaktora … W rezultacie woda dookoła rdzenia świeci na niebiesko.”

      Zatem w tej idei i jej miary elektrony nienależące do cząsteczek wody mogą znajdować się w wodzie. Czy można je w niej, w zbiorniku, utrzymać? Jeżeli tak, to jakie jest możliwe w zbiorniku z wodą maksymalne stężenie elektronów nienależących do cząsteczek wody w tej wodzie [„e-woda”]? Czy „e-woda” posiada nanoenergetyczne walory przemysłowe związane z nieznanymi efektami kwantowymi? Niestety w podręcznikach nic nie ma o „mieszaninie” cząsteczek wody i elektronów nienależących do cząsteczek wody. Zatem w pierwszym przybliżeniu można by przyjąć, że w zbiorniku z wodą możliwe jest zgromadzenie tyle elektronów nienależących do cząsteczek wody, ile umożliwiłaby to metoda ich do niego wprowadzenia i od jego szczelności i wytrzymałości. Jakie efekty pojawią się w zbiorniku z „e-wodą” wynikające z natury elektrycznej wprowadzonych elektronów i ułożeniem elektrycznym struktury cząsteczki wody? Na rynku są dostępne urządzenia, takie jak działo elektronowe, zbiorniki z próżnią techniczną, urządzenia oczyszczania wody.

      Rysunek:

      działo elektronowe – strumień elektronów – zbiornik z próżnią techniczną – strumień cząsteczek wody

      Uwaga: Internauci, nie róbcie tego w garażu!
      *
      W idei hydroelektronowej pierwszy interes na instalacji gromadzenia elektronów w zbiorniku to ona sama w sobie jako urządzenie do badań wpływu zgromadzonych elektronów na „materię” dodatkowo wprowadzoną do zbiornika przy czym „struktura elektronowa materii” zbiornika oraz jego „elektronowa szczelność” musi być silniejsza od struktury elektronowej materii dodatkowo wprowadzonej.

      elektrony zgromadzone – oddziaływanie – struktura elektronowa materii

      Kolejne interesy to już w oparciu o wyniki badań wprowadzenia „dodatkowej materii”, np., wody. Zatem konkurencyjność może bardzo dynamicznie globalnie wzrastać w szczególności, że pojemność zbiornika badawczego byłaby skalowalna metodą naczyń połączonych. Jeżeli jakiś nieznany kwantowy efekt energetyczny może zaistnieć oraz pomnażać się i rozszerzać w zbiorniku to się zdarzy.
      *
      Zamienić ideę w urządzenie w formie konstrukcji jest możliwe, a za talent inżynierów trudno byłoby tu negatywnie pro energetycznie wyrokować na to stulecie i przyszłe wieki.

 1. Właściwie co tu komentować ?
  Ponad 3/4 produkcji w dniu o małym zapotrzebowaniu (!!!) zaspokajane przez centralnie sterowane źródła konwencjonalne i nuklearne – …i KILKANAŚCIE procent WSZYSTKIE INNE ŹRÓDŁA.

  To raczej „ku przestrodze” 🙂

  Fakt czy do produkcji energii używa się takiego czy innego źródła kopalnego w mojej opinii jest drugorzędny – to kwestia jedynie kosztu nośnika, relacji cen surowców energetycznych.

  • Kluczowe jest to:”Pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa”.W takim razie jak te elektrownie sobie poradziły skoro w Polsce jest wielki problem ograniczyć czasem produkcję o pare procent?

   • [quote name=”czekam na Mattt”]Kluczowe jest to:”Pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa”.W takim razie jak te elektrownie sobie poradziły skoro w Polsce jest wielki problem ograniczyć czasem produkcję o pare procent?[/quote]

    Ja nie bardzo chwytam o co Pan/i pyta ?

    Proszę czytać ze zrozumieniem. W opisywanym przypadku nie trzeba było jakoś szczególnie ograniczać pracy jednostek centralnie sterowanych bo źródła niesterowalne odpowiadały jedynie za kilkanaście % produkcji.

 2. Mają tak fajnie że aż muszą tak wiele dopłacac do nowej elektrowni atomowej ?
  I dlatego chcą na gwałt budować kolejne łacza z Francja ?

  Jedynym plusem u nich złagodzenie szczytów i ograniczenia w zużyciu. Reszta to pudrowanie problemy.

  • [quote name=”TTTT”]Mają tak fajnie że aż muszą tak wiele dopłacac do nowej elektrowni atomowej ?
   I dlatego chcą na gwałt budować kolejne łacza z Francja ?

   Jedynym plusem u nich złagodzenie szczytów i ograniczenia w zużyciu. Reszta to pudrowanie problemy.[/quote]
   Ktoś dopłaca do elektrowni atomowej? A ja myślałem, że to cudo jest tak super rentowne jak jak holdingi węglowe w Polsce z wypracowań Matta.

 3. Niestety jest to artykuł propagandowy, nie mający związku z rzeczywistością, ponieważ skoro brytyjczycy część swojego zapotrzebowania na energię uzyskali poprzez interkonektory łączące ich z krajami posiadającymi el. węglowe to trudno powiedzieć, że węgiel czy el. węglowe nie były tego dnia potrzebne do zapewnienia dostaw energii brytyjczykom.

  • [quote name=”-robert-„]Niestety jest to artykuł propagandowy, nie mający związku z rzeczywistością, ponieważ skoro brytyjczycy część swojego zapotrzebowania na energię uzyskali poprzez interkonektory łączące ich z krajami posiadającymi el. węglowe to trudno powiedzieć, że węgiel czy el. węglowe nie były tego dnia potrzebne do zapewnienia dostaw energii brytyjczykom.[/quote]

   A co propaguje? 😀

   No dobrze, jeśli chciał Pan się dowiedzieć jak wyglądał w tym czasie handel, to służę oczywiście informacjami. Wymiana transgraniczna – ok. 8% zapotrzebowania, chociaż i bez niej UK oczywiście by sobie radziła. Skąd? Z Francji (prawie 100% atomu, gazu i OZE) i Holandii (prawie 100% gazu i OZE). Do tego Holandia była importerem netto, więc nie wiem czy chciałby Pan aby sprawdzić, czy w tym czasie energia z Polski do niej docierała, bo to rzeczywiście mogłoby wywrócić tezę artykułu do góry nogami 😀 Jeśli nie, to najbliższe kablowi z UK jest połączenie Holandii kablem z Norwegią – w tym czasie zasilaną w 99,9% z wody i 0,1% z gazu.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Uwaga podaję liczby, to może się coś rozjaśni 🙂

  Cena węgla w Polsce z akcyzą 300 zł za 21,3GJ, co daje: 12,02 EUR/MWh.
  Cena gazu w gazu w US to 10,21 EUR/MWh.

  Zatem business is business!

  Jeśli UK nie spalało węgla, to dlatego, że mają tańszy kontrakt na gaz niż na węgiel i tyle.

  • [quote name=”Energetyk PM2″]Uwaga podaję liczby, to może się coś rozjaśni 🙂

   Cena węgla w Polsce z akcyzą 300 zł za 21,3GJ, co daje: 12,02 EUR/MWh.
   Cena gazu w gazu w US to 10,21 EUR/MWh.

   Zatem business is business!

   Jeśli UK nie spalało węgla, to dlatego, że mają tańszy kontrakt na gaz niż na węgiel i tyle.[/quote]
   bo węgiel staje się zwyczajnie drogi. Nawet w sytuacji, w której podatnik pokrywa 50% wydobycia.

   • [quote name=”realista”][quote name=”Energetyk PM2″]Uwaga podaję liczby, to może się coś rozjaśni 🙂

    Cena węgla w Polsce z akcyzą 300 zł za 21,3GJ, co daje: 12,02 EUR/MWh.
    Cena gazu w gazu w US to 10,21 EUR/MWh.

    Zatem business is business!

    Jeśli UK nie spalało węgla, to dlatego, że mają tańszy kontrakt na gaz niż na węgiel i tyle.[/quote]
    bo węgiel staje się zwyczajnie drogi. Nawet w sytuacji, w której podatnik pokrywa 50% wydobycia.[/quote]

    Relacja cen odnosi się do importowanych surowców.
    Najlepsze paliwo to takie które wydobywa się u siebie, mając kontrolę nad kosztami, najlepiej odkrywkowo bo taniej 🙂

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Energetyk PM2″]Uwaga podaję liczby, to może się coś rozjaśni 🙂

     Cena węgla w Polsce z akcyzą 300 zł za 21,3GJ, co daje: 12,02 EUR/MWh.
     Cena gazu w gazu w US to 10,21 EUR/MWh.

     Zatem business is business!

     Jeśli UK nie spalało węgla, to dlatego, że mają tańszy kontrakt na gaz niż na węgiel i tyle.[/quote]
     bo węgiel staje się zwyczajnie drogi. Nawet w sytuacji, w której podatnik pokrywa 50% wydobycia.[/quote]

     Relacja cen odnosi się do importowanych surowców.
     Najlepsze paliwo to takie które wydobywa się u siebie, mając kontrolę nad kosztami ……[/quote]
     Największym fachowcem od autarkii jest Korea Północna. Tam, zdaje się, importują jedynie towary do osobistego użytku wielkiego wodza.

 5. Prawo Coulomb kontra Reguła Pauliego (Wikipedia). W naturze nie ma „mieszaniny” cząsteczek wody i elektronów nienależących do cząsteczek wody. Zatem jak się inwestor z inżynierem w Wielkiej Brytanii będą upierać, to natura w zbiorniku będzie się temu (im) opierać. W tej idei z wynika miara, że „pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa”. Może na wyspie myśli się inaczej i co do zasady lepiej myśleć i głosić, zapisać, choćby przez wieki, że się da, że jest nieznane, ale będzie możliwe. Na początku najważniejszy jest patent metody wprowadzania elektronów do zbiornika i najlepiej, aby źródłem elektryczności były metody energetyczne OZE. Ciekawy byłby zbiornik ze szkła pancernego, może byłoby coś widać, jak się użyje magnesu, wskaźnik laserowe? Co innego jest przeczytać historię postępu, a co innego uczynić urządzenie z idei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej