Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Jest nowy szef Urzędu Regulacji Energetyki

Jest nowy szef Urzędu Regulacji Energetyki

Nominację dostał Rafał Gawin, długoletni pracownik URE.
gawin.foto.ure

Nowy prezes kontynuuje tradycję, która trwa od 2011 r. – ster URE obejmuje człowiek wywodzący się z samego urzędu. O ile jednak Marek Woszczyk i Maciej Bando (2015 r.) wchodzili w buty prezesa ze stanowiska wiceprezesa, o tyle Rafał Gawin był zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich URE.

Prezesa wyłoniono w drugim podejściu, pierwszy konkurs, do którego stanęło siedmiu kandydatów zakończył się fiaskiem

Nowy prezes pracuje w URE od kilkunastu lat. Jest inżynierem z wykształcenia, obronił też doktorat na Politechnice Gdańskiej. Dwa lata spędził na stażu w ACER czyli organizacji zrzeszającej regulatorów z państw UE.

Rozmówcy portalu WysokieNapiecie.pl wypowiadają się o nim w samych superlatywach – świetny urzędnik, dobry fachowiec, który w dodatku bardzo dobrze zna URE od wewnątrz.

Zobacz także: Czy URE wstrząśnie rynkiem energii?

Trudno powiedzieć, czemu Rafał Gawin zawdzięcza swoją nominację. Być może jakąś rolę odegrał tu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który kilkanaście miesięcy temu umieścił go w radzie nadzorczej PSE.

Nowy prezes będzie musiał poradzić sobie z coraz liczniejszymi zadaniami urzędu, dysponując w dodatku skąpym budżetem.

Rynek energii rozwija:
Rząd chce uruchomić program „Mój prąd”, w ramach którego 200 tys. rodzin dostanie po 5000 zł dofinansowania do fotowoltaiki. Portal WysokieNapiecie.pl sprawdził skąd taki poziom dotacji, czy instalacje PV będą się teraz opłacać, kiedy ruszą wypłaty i jak wzrost ilości energii ze słońca wpłynie na system elektroenergetyczny Polski.
instalacja pv moj prad fotowoltaiczna dotacja
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 
Zmiana ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych pomoże koncernom paliwowym wywiązać się z obowiązku stosowania odnawialnej energii w transporcie. Dopuszcza stosowanie nowych rodzajów biopaliw. Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku.
paliwa stacja benzynowa ev
Zielone technologie rozwijają:
Bartłomiej Derski tłumaczy dlaczego podczas upałów zapotrzebowanie na moc wzrasta i jak możemy się przed tym uchronić.
internet wmediach

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!