Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Gazowy czempion inwestuje w innowacje

Gazowy czempion inwestuje w innowacje

Ruszyła druga runda naboru do programu, w którym PGNiG chce znaleźć młode spółki technologiczne. Startupy mają pomóc państwowemu gigantowi rozwijać się m.in. w obszarach wydobycia gazu i ropy, przesyłu tych surowców, ciepłownictwa, efektywności energetycznej, produkcji prądu i wykorzystania wodoru w energetyce.

pgnig startupy

Ruszyła druga runda naboru do programu, w którym PGNiG chce znaleźć młode spółki technologiczne. Startupy mają pomóc państwowemu gigantowi rozwijać się m.in. w obszarach wydobycia gazu i ropy, przesyłu tych surowców, ciepłownictwa, efektywności energetycznej, produkcji prądu i wykorzystania wodoru w energetyce.

pgnig startupy─ W pierwszej rundzie akceleracji wybraliśmy już trzy startupy, które mają wyznaczony harmonogram akceleracji [dostarczenia konkretnego rozwiązania i rozwoju biznesu ─ red.]. Jeden ze startupów oferuje sensory i oprogramowanie do przetwarzania danych z liczników energii. Druga z wybranych firm opracowała system przewidywania i diagnostyki usterek dużych urządzeń na podstawie analizy BigData. Z kolei z projektu zwiększającego wydajność wydobycia ropy naftowej może skorzystać nasz segment poszukiwania i wydobycia ─ wylicza w rozmowie z WysokieNapiecie.pl Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

W drugiej rundzie programu PGNiG szuka kolejnych startupów, które pomogłyby mu rozwijać swój biznes we wszystkich obszarach, w których działa grupa: poszukiwania i wydobycia ropy i gazu, dystrybucji paliw, systemów energetycznych i kogeneracji, sprzedaży i obsługi klientów. Państwowy czempion szuka zarówno rozwiązań informatycznych, jak i konkretnych technologii.

Wiceprezes Kroplewski podkreśla, że spółka ma wiele do zaoferowania startupom. ─ Dysponujemy świetną infrastrukturą, wybitnymi specjalistami i nadal się rozwijamy. Chcemy współpracować z młodymi, innowacyjnymi firmami, które pomogą nam wspólnie otworzyć się na kolejne nowe rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że dostęp do fachowej wiedzy, wsparcia mentorów i naszej infrastruktury pomoże startupom rozwinąć skrzydła, a PGNiG będzie mogło dzięki takiej współpracy zaoferować wkrótce nowe ciekawe produkty i usługi ─ dodaje.

Sturtupy, które zdecydują się uczestniczyć w programie mogą otrzymać do 200 tys. zł na rozwój technologii i kolejne 50 tys. zł w postaci usług wspierających ich działalność ─ m.in. współpracę z mentorami. Najlepsze startupy wyjadą ponadto do USA, gdzie będą mogły zaprezentować się na najlepszym uniwersytecie technicznym świata ─ Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Cały program akceleracyjny, w którym PGNiG odpowiada za ścieżkę „Energia”, wykorzystuje metodologię MIT i prowadzony jest przez MIT Enterprise Forum Poland. Za ścieżkę surowcową odpowiada w nim KGHM Cuprum, za zdrowotną Grupa Adamed, a za „Let’s fintech” PKO Bank Polski. Wspólnie cztery spółki chcą dzięki niemu wesprzeć rozwój przynajmniej 20 startupów.

Amerykański uniwersytet ma ogromne doświadczenie w akceleracji startupów. Do tej pory wokół MIT powstało ponad 25 tys. firm, dających pracę ponad 3 mln osób i uzyskujących roczne przychody rzędu 3 bilionów dolarów. Każdego roku przybywa ponad tysiąc nowych startupów. Polski oddział powstał w 2015 roku. Do tej pory dzięki MITEF Poland program akceleracyjny ukończyło 25 startupów.

Nabór do drugiej i ostatniej rundy programu rozpoczął się 1 marca i potrwa do 15 maja 2017 roku. Do końca lipca eksperci wybiorą z pośród zainteresowanych startupów te, które otrzymają ich wsparcie w rozwoju. Najlepsze startupy wyjadą do Bostonu w połowie 2018 roku.

Kto może wziąć udział w programie? Startupy, które chcą wziąć udział w programie muszą pracować w zespołach od dwóch do sześciu osób, z których przynajmniej połowę muszą stanowić obywatele RP i otworzyć działalność gospodarczą najpóźniej w dniu podpisania umowy o współpracy. Każdy z członków zespołu musi mieć ukończone 18 lat. Zespół nie mógł ponadto otrzymać na swój pomysł do tej pory finansowania przekraczającego 2 mln zł.   

Więcej informacji o programie na stronie MITEF Poland.

Rynek energii rozwija:

W piątek Pentagon poinformował o rozstrzygnięciu, wartego ponad 96 mln dolarów, kontraktu na budowę elektrowni słonecznej dla wojska. Chociaż prezydent Donald Trump oficjalnie wypowiada się negatywnie o energetyce odnawialnej, to część z dodatkowych funduszy na armię wesprze właśnie rozwój OZE. Dlaczego?

armia usa
Zielone technologie rozwijają: