Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Połączeni ekologią. Ludzie sportu, aktorzy, politycy i influencerzy w walce o ochronę środowiska

Połączeni ekologią. Ludzie sportu, aktorzy, politycy i influencerzy w walce o ochronę środowiska

Materiał Partnera
Dzisiaj ekologia jest nieodzownym elementem debaty publicznej. Dziennikarze, aktorzy, piosenkarze oraz sportowcy wspólnie podejmują walkę o ochronę środowiska, zachęcając między innymi do ochrony praw zwierząt i rezygnacji z plastiku oraz promując lokalne, oddolne inicjatywy, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia. Polska i świat potrzebują działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii.
Odpady, plaza, smieci

Fotowoltaika numerem jeden wśród gwiazd, jako źródło czystej energii

Troska o środowisko, to nie tylko pomysł na rozgłos i zainteresowanie mediów, jedna z gwiazd polskiej sceny muzycznej Anita Lipnicka w ostatnim miesiącu zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną, bo jak sama podkreśla, dzięki tej technologii może oszczędzać na rachunkach za prąd i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne swojej rodziny.

O inwestycji w fotowoltaikę myśli również polski prezenter radiowy i telewizyjny Filip Chajzer. Dlaczego? Od lat działa na rzecz środowiska, promując proekologiczne zachowania na swoich profilach społecznościowych. Zwracał uwagę na zalegające śmieci nad Wisłą, angażował się w protest dotyczący uwolnienia krów z Ciecierzyc. W planach ma również zakup auta elektrycznego, ale nie chciałby, żeby zasilane było energią “na wungiel”, ale “własnym prądem ze słońca”, który może pozyskiwać za pomocą instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na wolnej połaci dachowej. Jak sam zauważa, póki co dach się marnuje, a ekologiczna energia ze słońca mogłaby zasilić sprzęty w jego domu.

Polska ma ogromny potencjał do inwestycji w fotowoltaikę. Potwierdza to wydany w tym roku raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, który prognozuje, że do 2020 roku fotowoltaika ma szansę stać się drugą największą mocą OZE w naszym kraju. Dlaczego? Rośnie świadomość ekologiczna i ekonomiczna Polaków, którzy wiedzą, że energia ze słońca to sposób na uniknięcie podwyżek cen prądu.

Ludzie sportu, aktorzy, politycy i influencerzy przeciwko zmianom klimatycznym

Zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie oraz tony plastiku w ocenach, to jedne z głównych problemów ekologicznych, z którymi zmaga się nasza planeta. Ludzie sportu, aktorzy, politycy i infuecerzy starają się jej pomóc, angażując się w kampanie edukacyjne podnoszące świadomość społeczną na temat zmian klimatycznych.

Na zmiany klimatu zwracają uwagę młodzi ludzie, angażując się w Młodzieżowy Strajk  Klimatyczny, który zainicjowała 15-letnia Szwedka Greta Thunberg. 15 marca tego roku młodzież z ponad 100 krajów opuściła lekcje i wyszła na ulice, aby zwrócić uwagę polityków oraz mediów. Strajk odbił się głośnym echem także w Polsce – młodzi ludzie w proteście wyszli na ulice Krakowa i Warszawy. Aktualnie protest jest kontynuowany przez 13-letnią Ingę Zasowską pod polskim Sejmem w formie Wakacyjnego Strajku Klimatycznego, który wspiera coraz więcej osób.

Ochrona środowiska to także coraz częstszy temat kampanii edukacyjnych. Na początku czerwca tego roku ruszyła ogólnopolska kampania społeczna “Lepiej bez smogu”, która zwraca uwagę na zanieczyszczenie powietrza związane z nieefektywnością energetyczną budynków. Kompleksowe ocieplenie domu to jeden ze sposobów na walkę ze smogiem. Ambasadorami akcji są: Kamil Stoch, Anna Dziedzic i Antonio Lindback.

Na uwagę zasługuje również akcja “Pierwsza doba bez smogu”, skupiona przede wszystkim na walce z zanieczyszczeniem powietrza. Co możemy zrobić, aby wygrać ze smogiem? Na to pytanie odpowiadają ambasadorzy akcji, m.in. Julia Wieniawa, ks. Adam Boniecki, Małgorzata Foremniak, Magda Gessler, Mateusz Damięcki i wielu, wielu innych.

Ponadto ochrona środowiska to temat przewodni kampanii politycznych, politycy z całego świata tworząc programy wyborcze biorą pod uwagę kwestię globalnego ocieplenia i zrównoważonego rozwoju poszczególnych sektorów gospodarki oraz regionów naszego kraju. Wśród tematów pojawia się kwestia bezpieczeństwa energetycznego, zarządzania zagospodarowaniem przestrzennym oraz szczególnie eksponowany w okresie grzewczym problem smogu. Samorządy kładą nacisk na wymianę stałych, przestarzałych źródeł ogrzewania na nowoczesne i ekologiczne kotły. Pozyskują środki na termomodernizację budynków jednorodzinnych oraz zwracają uwagę na plastik, m.in. podejmują wyzwanie, aby ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych w swoich jednostkach w ramach akcji “Stop plastik”.

Ekologia wyzwaniem naszych czasów

Ekologia nie jest już pobocznym tematem debaty publicznej – jest w jej centrum. Rosnąca świadomość społeczna Polaków o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu środowiska i globalnym ociepleniu, to szansa na wzmożoną walkę o ochronę środowiska dla przyszłych pokoleń.

Mamy mało czasu. ONZ alarmuje – zostało nam tylko kilkanaście lat, aby zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeżeli do 2030 roku temperatura na Ziemi wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, to czekają nas: burze, powodzie, fale upałów, susze, wichury, pożary, gwałtowne uderzenia mrozu, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. To wszystko to efekt zmian klimatycznych, które wynikają z naszego działania. Bezpośrednią przyczyną wzrostu temperatury jest spalanie paliw kopalnych, transport i przemysł, z którymi wiąże się emisja gazów cieplarnianych. Musimy więc wspólnie temu przeciwdziałać, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój naszego społeczeństwa. Jednym z jego elementów jest transformacja energetyczna Polski w kierunku odnawialnych źródeł energii – dynamicznie rozwija się więc sektor prosumentów, oraz oddolne inicjatywy środowiskowe, zmieniające naszą codzienną rzeczywistość.

Kultowe miejskie auto na 60 urodziny doczekało się właśnie w pełni elektrycznej wersji. Mini Cooper SE w Polsce z dopłatą z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu będzie tańsze od spalinowego odpowiednika. Później na każdych 10 tys. km właściciel zaoszczędzi 4 tys. zł.
mini se elektryczne ev
Cooper SE zachował linię i wymiary spalinowego poprzednika
Koncern energetyczny Innogy, wynajmujący w Warszawie elektryczne BMW i3 stracił już kilka samochodów ze swojej floty. Trzy z nich zostały skradzione. Ostatnie przez pijanych nastolatków, którzy rozbili auto na betonowych zaporach. Auta carsharingowe regularnie padają także ofiarami wandalizmów. Całość przekłada się ostatecznie na koszty usługi.
innogy go ladowanie bmw i3
Elektromobilność napędza:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!