Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Prąd z fal

Prąd z fal

Energię elektryczną na Bałtyku będziemy mogli produkować nie tylko z wiatru. Wykorzystanie nawet spokojnego morza do generacji prądu ma umożliwić wynalazek hiszpańskiego startupu. Równowartość miliona złotych na rozwój projektu Hiszpanie pozyskali ze… zbiórki internetowej.

tech fala morska

Energię elektryczną na Bałtyku będziemy mogli produkować nie tylko z wiatru. Wykorzystanie nawet spokojnego morza do generacji prądu ma umożliwić wynalazek hiszpańskiego startupu. Równowartość miliona złotych na rozwój projektu Hiszpanie pozyskali ze… zbiórki internetowej.

tech fala morskaTechnologia „eForcis” opracowana przez hiszpański startup Smalle Technologies wykorzystuje energię fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Nie byłoby w tym nic odkrywczego gdyby nie fakt, że dzięki wykorzystaniu indukcji elektromagnetycznej boje są w stanie produkować energię w każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na wysokość fal.

Generatory w mierzących kilka metrów wysokości instalacjach są na tyle delikatne, że mogą produkować energię elektryczną nawet przy najmniejszych ruchach w polu magnetycznym. Dzięki temu urządzenia nadają się nawet na spokojne morza, pozbawione dużych pływów ─ jak choćby Bałtyk.

Energia produkowana przez boje magazynowana jest w akumulatorach, które po naładowaniu sprowadza się na ląd. Dzięki temu znika problem budowy podmorskich kabli. Urządzenia mogą też zasilać obiekty na morzu ─ na przykład boje znakowe, meteorologiczne, urządzenia służące do hodowli ryb, a w większej skali nawet platformy wiertnicze.

W styczniu Smalle Technologies poinformowała, że dzięki zbiórce zorganizowanej na stronie crowdfundingowej Crowdcube Spain udało jej się zgromadzić ponad 240 tys. euro (120% zakładanej kwoty) na współfinansowanie kampanii marketingowej produktu na świecie.

Hiszpański statrup ma ambitny plan ─ instalację aż 4 tys. takich boi w ciągu najbliższych pięciu lat.

Firma zapewnia, że technologia jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu. Elementy składowe konstruuje się z trwałych materiałów, które nawet po zużyciu mogą w większości zostać ponownie wykorzystane.

Elektrownie wykorzystujące energię kinetyczną wód na morzu zdobywają coraz większy kawałek energetycznego tortu. Do tej pory jednak były to przede wszystkim instalacje wykorzystujące pływy morskie. Największa elektrownia tego typu w Europie, o mocy aż 240 MW, została oddana do użytku już w 1966 roku na północy Francji przez. Zarządzana przez koncern EDF elektrownia działa na zasadzie tamy – wpuszcza wodę do zatoki w trakcie przypływu i wypuszcza w trakcie odpływu. Średnia dobowa różnica poziomu oceanu w tym miejscu przekracza 8 metrów, to mniej więcej tyle, na ile zaprojektowana największa polską elektrownię wodną na Wiśle we Włocławku. Podobne instalacje do tej należącej do EDF zbudowano m.in. w Chinach, Kanadzie i Indiach.

Rynek energii rozwija:

Kultowa, legendarna, w dodatku nowoczesna i ekologiczna, bo elektryczna.  O idei wskrzeszenia marki należącej do FSO mówią ostatnio wszyscy, również w kontekście rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Jednak czy faktycznie jest się już z czego cieszyć?

tech EV syrena nixi
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl wraz z Karoliną Bacą-Pogorzelską z Dziennika Gazety Prawnej i Wacławem Czerkawskim, przewodniczącym Związku Zawodowego Górników w Polsce rozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 o planach połączenia państwowych spółek górniczych: PGG i KHW.