2016: rok gazu w europejskiej energetyce

2016: rok gazu w europejskiej energetyce

Gaz wygrywa, węgiel jest największym przegranym wśród źródeł energii elektrycznej w UE – tak wygląda pierwsze podsumowanie ubiegłego roku w unijnym sektorze wytwarzania. O wypychaniu jednego surowca przez drugi decydują relacje cen.

Jak wynika z raportu think tanku Agora Energiewende, produkcja prądu z węgla – w tym brunatnego – w Unii Europejskiej spadła w 2016 r. o niemal 12%, czyli o 94 TWh. Taka ilość energii odpowiada mniej więcej dwóm trzecim jej rocznego zużycia w Polsce. Ubytek został wypełniony z nadwyżką przez gaz, z którego podstało o 20% energii więcej niż w 2015 r. W porównaniu z całością produkcji jest to zmiana o mniej więcej 3 punkty procentowe – dla węgla w dół, dla gazu w górę. W efekcie udział węgla w unijnym miksie energii wyniósł w 2016 r. 21,6%, a gazu - 18,6%.

Gaz jest paliwem znacznie mniej emisyjnym od węgla, więc poskutkowało to obniżeniem emisji – tylko z powodu wyparcia części energetyki węglowej przez gazową UE wyemitowała o 48 mln ton (4,5%) CO2 mniej niż w 2015 r.

Połowa całego zjawiska pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jednak produkcja z gazu kosztem węgla wzrosła także we Włoszech, Holandii, Niemczech i Grecji. Co więcej, z gazu powstało 598 TWh energii, ale to ciągle sporo poniżej rekordu z 2010 r., kiedy elektrownie gazowe dały 766 TWh. Zdaniem Agora Energiewende, oznacza to, że dalsze wypieranie węgla przez gaz jest możliwe i to bez budowy żadnej nowej infrastruktury, po prostu przez uruchomienie niewykorzystywanych z różnych powodów mocy.

Będzie to zależało oczywiście od zmian cen surowców. O tym, że Gaz jest coraz groźniejszy dla węgla, pisaliśmy już jesienią 2016 r. Prąd z gazu był coraz bardziej atrakcyjny w relacji do tego z węgla ze względu na wzrost cen tego drugiego. Czy w 2017 r. ta tendencja będzie się utrzymywać, przesądzi głównie zapotrzebowanie na węgiel na rynkach azjatyckich. Międzynarodowa Agencja Energii w dłuższym horyzoncie oczekuje powolnego spadku popytu na węgiel w Chinach, ale surowiec ten będzie dominował w tamtejszej energetyce jeszcze przez długie lata.

Opublikowany przez autorów raportu wykres pokazuje, że coraz mniejsza jest różnica między kosztami produkcji prądu z gazu kosztami generacji z węgla, na wykresie widać nawet, że linie się przecinają. Czy tak jest rzeczywiście?

- Zapewne zależy od rynku. W Holandii np. nic takiego sie nie wydarzyło - najnowszy blok węglowy 45%netto sprawności i najnowszy blok parowo-gazowy 58% netto sprawności) - blok węglowy pracuje w podstawie - mówi nam pracujący w zachodniej Europie menedżer.
Tym niemniej ze spotkań z analitykami wiem, ze te  istotnie się ostatnio zbliżyły (ale nie przecięły, a na ARA w forwardzie ceny węgla spadają - dodaje.
 

Z kolei udział OZE w unijnej produkcji energii wzrósł w 2016 r. nieznacznie – do 29,6 proc. z 29,2 proc. w roku poprzednim. Przy czym głównym powodem była pogoda – średnia jednostkowa produkcja OZE była znacznie poniżej średniej wieloletniej, podczas gdy w 2015 r. była znacznie powyżej niej. Stąd tylko nieznaczny wzrost, pomimo istotnego przyrostu mocy. Według Agora Energiewende, perspektywę na dalszy wzrost mocy OZE dają dość radykalne obniżki kosztów tych źródeł. W 2016 r. w Danii padły dwa rekordy „taniości” - aukcje dla morskich farm wiatrowych wygrała oferta poniżej 50 euro za MWh (dokładnie 49,9), a rekordowo niska oferta w fotowoltaice wynosiła 53,8 euro za MWh.

Zdaniem autorów raportu, w roku 2017 r. jest przestrzeń dla dalszego spadku udziału paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej, ale na razie nie da się wskazać jednoznacznie, czy dalej będzie tracił węgiel, czy gaz. Natomiast dla utrzymania trendu spadku emisji z 2016 r. konieczne jest wskazanie ścieżki odchodzenia od węgla jako źródła prądu. Najlepiej z datą. Paradoksalnie termin całkowitego końca węgla zakreśliła Wielka Brytania, która z Unii wychodzi. Z kolei rząd Niemiec, mimo nacisków z różnych stron rękami i nogami broni się przed podaniem jakiejkolwiek daty.

Zobacz także...

Komentarze

20 odpowiedzi na “2016: rok gazu w europejskiej energetyce”

 1. Megatrendy – nie będzie gaz brał nam zysk! * W tej idei i miary im tańsza podstawa w energetyce, tym lepsza ekonomia w nadbudowie wymagającej mocy i energii. Z przesłanki artykułu wynika, że dla węgla, atomu i OZEE (OZE elektryczność oparta na wietrzność i nasłonecznieniu w odróżnieniu do OZEC – c jak ciepło) wobec gazu jest tylko koalicja z telekomunikacją, aby rury i rurki pogazowe włożyć światłowody. Metoda energetyczna ‚gaz – elektryczność’ wykorzystuje dwie infrastruktury przesyłowe – rury i kable. Węglowi i atomowi oraz OZEE puste rury się nie przydadzą czy zatem przydałyby się telekomunikacji pro futuro, no niektóre szersze rury może by się przydały elektroenergetyce? Jeżeli tak, to przejęcie celu zastosowania sieci infrastruktury pogazowej przez telekomunikację trzeba by wprowadzić w megatrendy – plan – gaz zbuduje infrastrukturę rurową a po tym tańszą metodą elektryczną i cieplną wypchnąć z rynku gaz i podzielić się zagospodarowaniem rur pogazowych kablem światłowodowym (S) oraz elektroenergetycznym (E). Czyli bez gazu mniej emisji CO2 i więcej taniego prądu elektrycznego dla ogrzewania i chłodu w podstawie, pomiędzy i w szczycie. Gaz dla przemysłu musi dostarczyć OZEB (biogaz). Proste? Kto ogłosi – damy radę i nie będzie gaz brał nam zysk? Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz? Rysunek:

  kabel S – infrastruktura rurowa pogazowa – kable E

  • [quote name=”Guest”]Megatrendy – nie będzie gaz brał nam zysk! * W tej idei i miary im tańsza podstawa w energetyce, tym lepsza ekonomia w nadbudowie wymagającej mocy i energii. Z przesłanki artykułu wynika, że dla węgla, atomu i OZEE (OZE elektryczność oparta na wietrzność i nasłonecznieniu w odróżnieniu do OZEC – c jak ciepło) wobec gazu jest tylko koalicja z telekomunikacją, aby rury i rurki pogazowe włożyć światłowody. Metoda energetyczna ‚gaz – elektryczność’ wykorzystuje dwie infrastruktury przesyłowe – rury i kable. Węglowi i atomowi oraz OZEE puste rury się nie przydadzą czy zatem przydałyby się telekomunikacji pro futuro, no niektóre szersze rury może by się przydały elektroenergetyce? Jeżeli tak, to przejęcie celu zastosowania sieci infrastruktury pogazowej przez telekomunikację trzeba by wprowadzić w megatrendy – plan – gaz zbuduje infrastrukturę rurową a po tym tańszą metodą elektryczną i cieplną wypchnąć z rynku gaz i podzielić się zagospodarowaniem rur pogazowych kablem światłowodowym (S) oraz elektroenergetycznym (E). Czyli bez gazu mniej emisji CO2 i więcej taniego prądu elektrycznego dla ogrzewania i chłodu w podstawie, pomiędzy i w szczycie. Gaz dla przemysłu musi dostarczyć OZEB (biogaz). Proste? Kto ogłosi – damy radę i nie będzie gaz brał nam zysk? Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz? Rysunek:

   kabel S – infrastruktura rurowa pogazowa – kable E[/quote]

   Tu jest opisane do czego przydatny jest w Polsce gaz http://www.pgnig.pl/zastosowanie-gazu-ziemnego
   i do czego powinna skłaniać troska o stan środowiska naturalnego dostawców energii elektrycznej. Czy już samo pomyślenie o konkurowaniu z gazem, to musi być stan umysłu medyczny a nie logiczny?

 2. Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ? to juz nie oze naszą przyszłościa ?
  Czyzby tegoroczna zima przorała swiadomość europejskich oze-entuzjastów ?

  • [quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
   na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)

   • [quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
    na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

    hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?

    • [quote name=”Guest”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
     na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

     hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?[/quote]

     Hymmm narodowość ma język, język ma głowę, a głowa ma ciało. Jeżeli kapitał nie ma narodowości to nie ma języka zatem nie ma również ciała, ale przecież je ma, zawsze ma, nawet jak jest fizyką bitów. Musi mieć drukarnię. Sprzeczność?

    • [quote name=”Guest”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
     na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

     hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?[/quote]
     gaz ma – ruski jest zły
     węgiel też – zagraniczny powoduje smog, polski nie (tak powiedział Pan Minister i dlatego to prawda)

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
      na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

      hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?[/quote]
      gaz ma – ruski jest zły
      węgiel też – zagraniczny powoduje smog, polski nie (tak powiedział Pan Minister i dlatego to prawda)[/quote]

      Może minister sobie ułożył tak, że polski węgiel będzie wprost związany z elektrowniami i elektrociełowniami bo one mu smogu nie czynią. W piecach do ogrzewania nie będzie stosowany węgiel, bo będzie elektryczność z polskiego węgla i OZE z polskiej ziemi. Gaz zostanie rynkowo zmiksowany a nawet z węgla chemią otrzymywany, Zatem nie będzie popytu na zagraniczny węgiel by czynił smog.

     • [quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
      na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

      hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?[/quote]
      gaz ma – ruski jest zły
      węgiel też – zagraniczny powoduje smog, polski nie (tak powiedział Pan Minister i dlatego to prawda)[/quote]

      Może minister sobie ułożył tak, że polski węgiel będzie wprost związany z elektrowniami i elektrociełowniami bo one mu smogu nie czynią. W piecach do ogrzewania nie będzie stosowany węgiel, bo będzie elektryczność z polskiego węgla i OZE z polskiej ziemi. Gaz zostanie rynkowo zmiksowany a nawet z węgla chemią otrzymywany, Zatem nie będzie popytu na zagraniczny węgiel by czynił smog.[/quote]
      taaaa…. minister i ułożył coś…..

     • [quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
      na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

      hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?[/quote]
      gaz ma – ruski jest zły
      węgiel też – zagraniczny powoduje smog, polski nie (tak powiedział Pan Minister i dlatego to prawda)[/quote]

      Może minister sobie ułożył tak, że polski węgiel będzie wprost związany z elektrowniami i elektrociełowniami bo one mu smogu nie czynią. W piecach do ogrzewania nie będzie stosowany węgiel, bo będzie elektryczność z polskiego węgla i OZE z polskiej ziemi. Gaz zostanie rynkowo zmiksowany a nawet z węgla chemią otrzymywany, Zatem nie będzie popytu na zagraniczny węgiel by czynił smog.[/quote]
      taaaa…. minister i ułożył coś…..[/quote]

      koncept

     • [quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”Guest”][quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ?[/quote]
      na ruskim nie – na saudyjskim (bo bliższy aksjologicznie)[/quote]

      hmmm… podobno „kapitał nie ma narodowości”, to może gaz tez nie ?[/quote]
      gaz ma – ruski jest zły
      węgiel też – zagraniczny powoduje smog, polski nie (tak powiedział Pan Minister i dlatego to prawda)[/quote]

      Może minister sobie ułożył tak, że polski węgiel będzie wprost związany z elektrowniami i elektrociełowniami bo one mu smogu nie czynią. W piecach do ogrzewania nie będzie stosowany węgiel, bo będzie elektryczność z polskiego węgla i OZE z polskiej ziemi. Gaz zostanie rynkowo zmiksowany a nawet z węgla chemią otrzymywany, Zatem nie będzie popytu na zagraniczny węgiel by czynił smog.[/quote]
      taaaa…. minister i ułożył coś…..[/quote]
      już bardziej niż kosmici

  • [quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ? to juz nie oze naszą przyszłościa ?
   Czyzby tegoroczna zima przorała swiadomość europejskich oze-entuzjastów ?[/quote]

   a teraz całkowicie poważnie. Mogę prosić o łopatologiczne wyjaśnienie czym jest podyktowane, że jako kraj nie kupujemy LNG na rynkach spotowych (jeżeli dobrze kojarzę chyba tylko dwa albo trzy razy były dokonane takie zakupy z dostawą do Świnoujścia) tylko bazujemy na kontrakcje jamalskim oraz kontrakcie z Katarem?

   • [quote name=”Thomas”][quote name=”Mattt”]Czyli mamy jechać na rosyjskim gazie ? to juz nie oze naszą przyszłościa ?
    Czyzby tegoroczna zima przorała swiadomość europejskich oze-entuzjastów ?[/quote]

    a teraz całkowicie poważnie. Mogę prosić o łopatologiczne wyjaśnienie czym jest podyktowane, że jako kraj nie kupujemy LNG na rynkach spotowych (jeżeli dobrze kojarzę chyba tylko dwa albo trzy razy były dokonane takie zakupy z dostawą do Świnoujścia) tylko bazujemy na kontrakcje jamalskim oraz kontrakcie z Katarem?[/quote]

    bo LNG jest droższy ?

 3. Pozwolę sobie zauważyć merytoryczny błąd w Państwa tekście otóż produkcja energii z węgla w 2016 nie wyniosła 24,6% tylko spadła z 24,6%(w 2015) do 21,6%.
  Myślę, że warto by również dodać, że produkcja energii z węgla wyniosła w UE niecałe 700 twh z czego około 260 twh w niemczech i 130 twh w Polsce, tak więc na pozostałe kraje unijne przypada raptem 300 twh, mając na uwadze niewielkie zmiany w mikście energetycznym Polski i Niemiec produkcja energii z węgla w pozostałych krajach unijnych spadła rok do roku o 1/4, trudno oczekiwać aż tak dużych spadków w kolejnych latach, ale może się okazać, że na początku lat 20 nasza produkcja z węgla będzie wyższa niż we wszystkich pozostałych krajach unijnych razem wziętych (pomijając niemcy oczywiście(.
  Druga pominięta sprawa to spadek produkcji prądu z węgla w wielkiej brytanii w okresie 2012-2016 z 143 twh do 32 twh, jak widać można szybko ograniczyć produkcję energii z węgla i pisanie, że jesteśmy uzależnieni od węgla do 2050 roku mija się z prawdą.

  • [quote name=”-Robert-„]
   Druga pominięta sprawa to spadek produkcji prądu z węgla w wielkiej brytanii w okresie 2012-2016 z 143 twh do 32 twh, jak widać można szybko ograniczyć produkcję energii z węgla i pisanie, że jesteśmy uzależnieni od węgla do 2050 roku mija się z prawdą.[/quote]

   Oczywiście, że nie jestesmy… możemy wzorem anglików „przesiąść” się na gaz (którego nie mamy) albo tak jak oni spalać drewno przywożone zza oceanu (niegdysiejsza największa elektrownia węglowa w GB spala dzis w części a docelowo w całości ma to robić drewno przypływające statkami z USA – bardzo „mądre” rozwiązanie)

   • [quote name=”Guest”][quote name=”-Robert-„]
    Druga pominięta sprawa to spadek produkcji prądu z węgla w wielkiej brytanii w okresie 2012-2016 z 143 twh do 32 twh, jak widać można szybko ograniczyć produkcję energii z węgla i pisanie, że jesteśmy uzależnieni od węgla do 2050 roku mija się z prawdą.[/quote]

    Oczywiście, że nie jestesmy… możemy wzorem anglików „przesiąść” się na gaz (którego nie mamy) albo tak jak oni spalać drewno przywożone zza oceanu (niegdysiejsza największa elektrownia węglowa w GB spala dzis w części a docelowo w całości ma to robić drewno przypływające statkami z USA – bardzo „mądre” rozwiązanie)[/quote]

    Każdy kraj mający materiał geologiczny metod energetycznych, jak węgiel, ropa, gaz, atom, jest na tym sobie samemu wyspą geologiczną. Dlatego kraje, które mogą pozyskać ten materiał z zagranicy będą dążyć do zachowania własnego zasobu oraz będą poszukiwać fizyki metod energetycznych na powierzchni z innych form źródeł pierwotnych. Te które mają przekonanie pro futuro o bezpieczeństwie energetycznym z metod energetycznych na powierzchni wysprzedają paliwo geologiczne. Do obu sposobów (z pod ziemi i na powierzchni) dobierając politykę energetyczną, ale to są już inne zamysły. Domenę ewolucyjną energetyków opanowali rewolucjoniści. Tymczasem byli po prostu szybsi to dzięki komputerowi i Internetowi. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

  • [quote name=”-Robert-„]Pozwolę sobie zauważyć merytoryczny błąd w Państwa tekście otóż produkcja energii z węgla w 2016 nie wyniosła 24,6% tylko spadła z 24,6%(w 2015) do 21,6%.[/quote] Słusznie. Nasza pomyłka. Dziękujemy za czujność

  • [quote name=”-Robert-„]Pozwolę sobie zauważyć merytoryczny błąd w Państwa tekście otóż produkcja energii z węgla w 2016 nie wyniosła 24,6% tylko spadła z 24,6%(w 2015) do 21,6%.
   Myślę, że warto by również dodać, że produkcja energii z węgla wyniosła w UE niecałe 700 twh z czego około 260 twh w niemczech i 130 twh w Polsce, tak więc na pozostałe kraje unijne przypada raptem 300 twh, mając na uwadze niewielkie zmiany w mikście energetycznym Polski i Niemiec produkcja energii z węgla w pozostałych krajach unijnych spadła rok do roku o 1/4, trudno oczekiwać aż tak dużych spadków w kolejnych latach, ale może się okazać, że na początku lat 20 nasza produkcja z węgla będzie wyższa niż we wszystkich pozostałych krajach unijnych razem wziętych (pomijając niemcy oczywiście(.
   Druga pominięta sprawa to spadek produkcji prądu z węgla w wielkiej brytanii w okresie 2012-2016 z 143 twh do 32 twh, jak widać można szybko ograniczyć produkcję energii z węgla i pisanie, że jesteśmy uzależnieni od węgla do 2050 roku mija się z prawdą.[/quote]

   Moim zdaniem ta euforia związana z OZE już niedługo si skończy…. Już w tej chwili zaczyna brakować metali ziem rzadkich, a jak wiadomo turbiny wiatrowe pracują przez 40 lat i przez ten czas są w nich uwiezione metale ziem rzadkich w ogromnych ilościach.

   Magnes w dużej turbinie wiatrowej ma aż 260 kg (albo więcej) neodymu

 4. aha! gdyby ktos był dociekliwy – w oryginale rysunek jest z podziałem na poszczególne technologie oze i osobno brunatny i kamienny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej