Energa: czterech prezesów w półtora roku

Energa: czterech prezesów w półtora roku

Czy nowym szefem jednej z największych spółek energetycznych w Polsce zostanie ktoś z doświadczeniem w energetyce?

We wtorek 17 stycznia rada nadzorcza Energi odwołała prezesa Dariusza Kaśkowa. Razem z nim posady stracili  wiceprezes ds. finansowych Mariusz Rędaszka oraz Przemysław Piesiewicz.

Plotki o możliwym odwołaniu zarządu Energi krążyły od kilku miesięcy. Prezesa Kaśkowa i jego zarząd mianował minister skarbu Dawid Jackiewicz, który stracił stanowisko w niełasce prezesa PiS wraz z likwidacją resortu skarbu.

Według nieoficjalnych informacji szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski nie był zadowolony ze sposobu w jaki zarząd pełni swoją funkcję. Trudno jednak nie zauważyć, że do kierowania jedną z największych firm energetycznych w kraju powołano ludzi niemających dużego doświadczenia w sektorze. Dariusz Kaśków pracował wcześniej krótko w płockim rejonie energetycznym Energi, a największe doświadczenie zawodowe zdobył pracując na różnych szczeblach samorządu.

Spółka wykonywała jednak dokładnie to, czego chciał od niej resort energii. W zeszłym roku zaangażowała się w dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej, a  w grudniu ogłosiła, wspólnie z Eneą, przetarg na nowy blok w Ostrołęce wart 5,5 mld zł.

Energą pokieruje na razie oddelegowany z rady nadzorczej Jacek Kościelniak. To były poseł PiS i wysoki urzędnik KPRM przy premierze Jarosławie Kaczyńskim. Po porażce PiS w wyborach w 2007 został wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli. Rada nadzorcza ma rozpisać konkurs na członków nowego zarządu.

Najważniejsze pytanie brzmi, czy resort energii będzie chciał mieć w Enerdze zaufanego człowieka z partii czy też kogoś  z doświadczeniem w branży. Jeśli to drugie, to bardzo poważnym kandydatem może być Roman Pionkowski, obecnie wiceprezes spółki-córki Energa Wytwarzanie. Według  naszych informacji Pionkowski cieszył się cały czas bardzo dużymi wpływami w spółce, co zresztą nie powinno dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę, że  pracuje w niej (z przerwami) już kilkanaście lat. Po objęciu władzy przez PiS został na krótko p.o. prezesa Energi, a choć stracił tę posadę na rzecz Kaśkowa, to jednak jako jeden z nielicznych menedżerów w sektorze pozostał na stosunkowo wysokim stanowisku w spółce. Pionkowski należy też do zdecydowanych zwolenników budowy nowego bloku w Ostrołęce, co niewątpliwie zwiększa jego szanse w resorcie energii.

Nie sposób  oprzeć się refleksji, że gdańska firma, niegdyś największa „energetyczna” ulubienica giełdowych inwestorów, jest ostatnio wyjątkowa podatna  na zmiany kadrowe.  Karuzela  z prezesami zaczęła się tam kręcić  jeszcze przed wyborami. Od połowy 2015 r. firma ma już czwartego prezesa, przy każdej zmianie roszady dotyczą też kluczowych spółek-córek. Trudno nam znaleźć w Europie porównywalną giełdową firmę energetyczną, w której prezesi traciliby posady tak szybko.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Energa: czterech prezesów w półtora roku”

  • [quote name=”realista”]Nie lepiej byłoby powoływać zarząd w tej spółce od razu na 6 miesięcy? taniej by wyszło.[/quote]
   ale płacić wyłącznie z dołu i wyłącznie na akord za podpisy na umowach na skuteczne wydawanie kasy np:

   – budowanie przewymiarowanych elektrowni 972PLN/100MW przewymiarowania
   – dokapitalizowanie upadających państwowych firm budowlanych 1410PLN/100mln wkładu kapitałowego
   – dofinansowanie wydobycia paliw stałych 1605PLN/1 miesiąc dłużej przeżycia spółki wydobywczej
   – zwiększenie zużycia paliw stałych w kolorze czarnym 1683PLN/1mln ton rocznie
   – likwidacja wiatraków 1651PLN/1 sztukę zlikwidowaną
   – zatrudnianie dodatkowych pracowników w celu wydlużenia listy 1000 PB 1794PLN/osobę
   – skup jabłek krajowych 1863PLN/1 tonę
   – inne

   a do zarządzania takim systemem podpisów powołać Ministerstwo Mądrych Podpisów

 1. Motto: Ludzie Tuska, ludzie Dudy….

  Przesłanka: ‚Spółka wykonywała jednak dokładnie to, czego chciał od niej resort energii’, a on to, co chciała większość wyborcza.

  Trudna jest praca energetyka. Ukończy taki student wydział metod energetycznych i wchodzi na tzw. rynek pracy, a tu głoszą – OZE, OZE, OZE, albo atom, atom, atom – musimy mieć. I jakoś student nie ma przekonania do atomu, ale ma do OZE i już się zaangażował, już prawie awansował, a a tu fik wyborczy, węgiel. I w branży poszeptali, że jest człowiekiem Tuska (chociaż to jakiś dla niego facet w mediach) albo odwrotnie, i uważa po studiach, że na węglu Polska leży zatem podszeptują, że z pewnością musi to być człowiek Dudy. I w którymś momencie mu powiedzą, że musi się zapisać do jakieś partii, jak chce mieć sukces zawodowy, a jak nie, to swoje wiedz i cicho siedź. Za przesłankę powiadam Wam partia jest najważniejsza i ponad zasadą zachowania energii, bo człowiek nie będzie ulegał jakimś ideą i miarą prowadzącym do uległości energetycznej narodu, kraju i państwa. Pan i Pani Redaktor jak nie należą do jakieś partii to tylko takim artykułem plotkują. Po PRL-u może się wiele przemienić, ale nie w istocie rzeczy pospolitej dorobek PZPR – wiodąca rola partii jakiejś w terenie nie tylko w parlamencie. Najpierw partia potem energia tak było, tak jest i tak będzie. To energetycy decydują w kraju jaka partia wygra wybory. W energetykach jest pierwsza moc i energia ułożenia partii w parlamencie i poza nim. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej