Dwa rekordy jednego dnia w polskiej energetyce

Dwa rekordy jednego dnia w polskiej energetyce

We wtorek rano, 3 stycznia, Polska pobiła godzinowy rekord eksportu energii netto, z kolei kilka godzin później padł rekord produkcji energii z wiatru. W nocy farmy wiatrowe w Polsce po raz pierwszy dostarczały odbiorcom ponad 5000 MW.

Silny układ niskiego ciśnienia nad Bałtykiem, nazwany przez synoptyków Alex, wywołał najsilniejszy sztorm na Bałtyku od 15-20 lat ─ szacowały niemieckie służby meteorologiczne. Alex przy okazji poprzestawiał też europejską układankę energetyczną.

Stosunkowo duża generacja energii z farm wiatrowych na północy Europy i jednocześnie niska temperatura na południu sprawiły, że we wtorek energia płynęła z Europy Północnej i Środkowej na południe. Eksporterami były państwa położone na trasie silnego wiatru wiejącego znad Morza Norweskiego ─ Dania, Holandia, Niemcy, Polska, Czechy i Austria. Energię importowały natomiast Francja, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Słowacja, Węgry i większość krajów bałkańskich, gdzie temperatura w nocy spadła znacznie poniżej zera.

Zobacz także: Energetyczna globalizacja z udziałem Polski

Polska, chociaż we wtorek rano generacja z farm wiatrowych nie przekraczała połowy ich zdolności produkcyjnych, dostarczała sąsiadom wyjątkowo dużo. Padł rekord eksportu mocy netto na poziomie 2700 MW ─ wynika ze wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, publikowanych na Giełdowej Platformie Informacyjnej TGE. Do tej pory eksport netto (o ile występował) nie przekraczał zwykle 2000 MW, a w ostatnich kilku tygodniach ok. 2500 MW.

Tak duża moc produkowana na potrzeby odbiorców  w innych krajach nieznacznie podbiła cenę na polskim rynku ─ w nocnej dolinie zapotrzebowania we wtorek płacono za energię blisko 120 zł/MWh. Jednak za sprawą utrzymującej się niskiej wartości złotego względem euro, energia w Polsce i tak była nieznacznie tańsza, niż w Skandynawii, co pozwoliło nam eksportować energię zarówno do Szwecji, jak i na Litwę.

Cena na Towarowej Giełdzie energii znacznie spadła natomiast wieczorem, także za sprawą Alexa. Front atmosferyczny przeszedł nad Polską w nocy z 3 na 4 stycznia niosąc ze sobą wiatr wiejący w porywach nawet do 100 km/h. Jego efektem była produkcja z polskich farm wiatrowych przekraczająca 5100 MW, co pozwoliło na pokrycie jednej czwartej zapotrzebowania odbiorców w tym czasie.

Przypomnijmy, że poprzedni rekord, na poziomie blisko 4900 MW, padł zaledwie tydzień temu. Ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie odbiorców na energię w Święta, wiatraki pobiły wówczas jeszcze jeden rekord ─ dostarczając aż 1/3 mocy do krajowego systemu elektroenergetycznego.

To najprawdopodobniej jeszcze nie koniec tegorocznych rekordów produkcji energii z wiatru. Zima jest bowiem okresem, w którym wiatraki pracują średnio z dwukrotnie większą mocą, niż latem.

Prawdopodobnie zainteresuje Cię także: 10 faktów i mitów o farmach wiatrowych w Polsce

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Dwa rekordy jednego dnia w polskiej energetyce”

  • Motto Historia RE. * To tylko historia REkordów. Technologia tak ma. Energia zmienia formy. Wikipedia: „Generator elektryczny – urządzenie przetwarzające na energię elektryczną inne rodzaje energii, w tym energię mechaniczną….Zjawisko odwrotne, czyli przekształcenie energii elektrycznej w energię mechaniczną występuje w silnikach.” Rysunek:

   rodzaje energii – generator elektryczny – energia elektryczna

   Zatem co do idei, aby za pomocą generatora energii uzyskać energię elektryczną trzeba dysponować innym rodzajem energii. Na przykład energią ruchu powietrza względem powierzchni ziemi. Wówczas można ułożyć elektrownię wiatrową. Wikipedia: Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych).

   Zatem z oczywistości idei:

   A: utworzyć można ułożenia generatora elektrycznego [1] z silnikiem elektrycznym [2] w kolejności 1-2, rysunek:

   rodzaje energii – generator elektryczny – sieć elektroenergetyczna – silnik elektryczny

   B: nie tworzy się układów 2-1:

   silnik elektryczny – generator elektryczny – sieć elektroenergetyczna

   C: Jeżeli dodać magazyn energii elektrycznej?

   wiatr – turbina wiatrowa – magazyn energii elektrycznej – silnik elektryczny – generator elektryczny

   @ @ @ @ …[][][][]…. elektryczny silnik==generator elektryczny

   Opis: Układ elektrowni wiatrowych podłączonych do układu magazynu energii elektrycznej służącego do napędzania silnika elektrycznego z wspólnym wałem == z generatorem elektryczny. Czy wychodząc od miary dla generatora elektrycznego, można wskazać ile wiatraków byłoby potrzebne oraz jakie własności elektroenergetyczne powinien posiadać magazyn energii elektrycznej i silnik elektryczny? Na przykład czy magazyn może być o własnościach odpowiedniej dla mocy i energii turbin wiatrowych pojemności oraz względnie krótkiego czasu ładowania i rozładownia. Układ zatem służy do przemiany wietrznego chaosu w harmoniczny porządek. Część e-magazynu ładowana i następnie rozładowywana dla napędzania silnika elektrycznego, a w tym czasie ładowana pozostała część e-magazynu.

   Ile potrzeba by było pieniędzy na zbudowanie eksperymentalnego układu o skali przemysłowej?

   Jak inaczej uzyskać taki efekt bez e-magazynu, sam konstrukcją układu związanego z silnikiem elektrycznym napędzającym generator elektryczny?

   chaos – @ @ @ @ …. elektryczny silnik==generator elektryczny – porządek

   ps. Pierwszy REkord sieci elektroenergetycznej jest w idei i miary Polsko-Niemiecki. Wikipedia: Sieć elektroenergetyczna: „Pierwsza sieć elektroenergetyczna na świecie o długości 175 km… Pomysłodawcą i odpowiedzialnym za cały projekt był Polak z pochodzenia Michał Doliwo-Dobrowolski, dyrektor w niemieckiej firmie AEG”

   • Śmigła N e-wiatraków w morzu „kręcą, ()” prądem elektrycznym poprzez układ urządzeń elektroenergetycznych Ue na lądzie między generatorem elektrycznym w wiatrakach Ge1 i silnikiem elektrycznym Se połączonym wspólnym wałem napędowym z generatorem Ge2 przyłączonym stosownie do sieci elektroenergetycznej SEE, rysunek:

    N@Ge1(-Ue-)Se==Ge2-SEE

    W tej idei „pętli ()” elektrycznej przemiany ruchu mechanicznego śmigieł na ruch mechaniczny wału byłyby w pierwszym przybliżeniu dwie istotne miary:
    – układ Ue łączący N e-wiatraków z jednym modułem Se, który jest częścią
    – urządzenia składające się z modułu Se połączonego mechanicznie modułem Ge2

    Jaka byłaby sprawność takiego układu w skali przemysłowej? Rysunek:

    wiatr – N śmigieł – N Ge1 – Ue – Se – wał – Ge2 – SEE

    • Motto: Wikipedia – „Michał Doliwo-Dobrowolski… W 1888 roku wybudował prądnicę trójfazowego prądu zmiennego, zrobił to na kilka miesięcy przed Nikola Teslą.” * Być może wszystkie elementy układu Ue są dostępne na rynku i potrzeba by było tylko innowacyjnego ich ułożenia względem idei i miary Se==G2e, ale konstrukcja układu Se==Ge2 to chyba raczej już musiałaby być wymyślona od przysłowiowego zera. Jak duży generator Ge2, tak duży silnik Se w granicy własności wspólnego wału? Sposób na REkodry?

     • Czy możliwe jest innowacyjne ułożenie Ue? Rysunek:

      1.[wiatr – N śmigieł] – 2.[N Ge1 – Ue – Se] – 3.[wał] – 4.[Ge2 – SEE]

      Podział 1-2-3-4 dzieli ideę na dwie miary: 1 i 3 mechaniczną oraz 2 i 4 elektryczną. Chaos w ułożeniu wprowadza własność fizyczna ruch wiatru. Energia mechaniczna związana z ruchem śmigieł (kinetyczna, obrotowa) ma być przekształcona elektrycznie w energię mechaniczną (kinetyczna, obrotową) związaną z ruchem wału. Zatem w układzie nie ma elementu przemiany mechanicznej ruchu chaosu w ruch mechaniczny porządku. Transformacja ruchu „chaosu mechanicznego” w „porządek mechaniczny” musiałaby być metodą elektryczną.

      Czy jest możliwe technicznie do wykonania ułożenie Ue?

      Opis generatora elektrycznego wskazuje na swego rodzaju symetrię konstrukcyjną układu Se==G2e. Zatem ruch mechaniczny realizowany przez wał jest wspólny. Między energią elektryczną zasilania ESe i uzyskaną za pomocą EG2e powinna być jednak różnica wynikająca z strat energii przy czym ESe > EG2e. Sprawność Ue dotyczy formy energii elektrycznej względem mechanicznej. Dobrze ta czy coś pokręcone?

     • Motto: Inwestor na portalu wysokienapiecie.pl * Jeżeli przyjąć, że w każdym e-wiatraku [Gei=1..n] obraca się część urządzenia o masie Mi, a w generatorze elektrycznym Ge2 obraca się część urządzenia o masie M, to czy możliwe jest oszacowanie ilości n e-wiatraków niezbędnych do uzyskania ustalonej mocy MocGe2 w wersji ideowej „wejście-przetwarzanie-wyjście”, czyli bez strat energii mechanicznej i elektrycznej oraz w wersji z stratami energii mechanicznej i elektrycznej?

      1. Czy można stwierdzić, że na podstawie dostępnej wiedzy nie jest możliwe wyliczenie własności fizycznych układu mechaniczno-elektrycznego Ni=1…nGe1-Ue-Se==Ge2 ? Czyli wersja:

      a]. zainteresowany inwestor nie może takich obliczeń zamówić,
      b]. może zamówić co najwyżej badania poszerzające wiedzę.

      lub

      2. Na podstawie dostępnej wiedzy można stwierdzić wprost, że zamówienie takich obliczeń nie ma fizycznego sensu, dlatego że….
      I zamówienie badań nic nie zmieni.

     • Motto: Elektrownie wiatrowe – rekord stabilności.

      Internet: „– Potencjał energetyki wiatrowej na całym świecie jest ogromny, ale w wielu krajach przeszkodę stanowi początkowy koszt związany z pomiarami potencjału wiatrowego i wyboru najlepszych lokalizacji – komentuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA.”
      http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/18690/powstala-najdokladniejsza-mapa-wietrznosci

      Niech będzie dane założenie, że ułożenie jest możliwe technicznie. Na ile byłoby korzystne ekonomicznie? W tej idei i miary, to by zależało od wiatru w danej lokalizacji. Rysunek – elektrownia wiatrowa model 2.0:

      energia wiatru – @Ni=1…nGe1-Ue-Se==Ge2-SEE – prąd elektryczny

      Układy energetyczne posiadają parametr optymalnej sprawności przy założonym funkcjonowaniu dla ułożonej metody. Jeżeli przyjąć „na wejściu” układu w założeniu pojawienie się w skali roku wiatru o danych, nie mniejszych, własnościach niż wartość X przez D dni, to z X i sprawności energetycznej układu byłoby wskazanie dla ilości energii „na wyjściu” z układu do sieci elektroenergetycznej. W drugą stronę, zakładają, parametry energetyczne Ge2, pojawiłoby się wskazanie o niezbędnym potencjalne wiatrowym dla lokalizacji – wietrzności. W praktyce firma mogłaby podejmować ryzyko ogłoszenia, że dostarczy stabilnie do SEE przez D dni w roku określoną moc w określonych porach roku, ale nie ze wskazaniem dni, co byłoby bardziej możliwe przy prognozach krótkoterminowych. Czy to byłaby pokusa idei dla inwestora na całym świecie? Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

     • Motto: Ułożenie mechaniczno-elektryczne. * W tej idei i miary jest Mi=1..m układów podwójnych Se=GeB o wspólnym układzie ruchu obrotowego oraz jeden Se dla ilości Mi=1..m GeB o wspólnym układzie ruchu obrotowego.

      @(Ni=1…n)[GeA]-Ue-(Mi=1…m)[Se=GeB]-SEE

      @(Ni=1…n)[GeA]-Ue-Se=(Mi=1…m)GeB-SEE

      Koniec.

 1. Szanowna Redakcjo,

  czy można by tak zmienić ustawienia, żeby do archiwalnych artykułów łatwiej było dotrzeć?

  • [quote name=”Tachys1″]Szanowna Redakcjo,

   czy można by tak zmienić ustawienia, żeby do archiwalnych artykułów łatwiej było dotrzeć?[/quote]
   Spróbujemy. A co ma Pan na myśli?

   • Otóż w Pana artykule znajdują się linki do innych artykułów. Kiedyś próbowałem wrócić do jednego z nich i nie mogłem go odnaleźć dopiero dziś się to udało. Trochę szkoda, bo chciałem wykorzystać Wasz portal jako źródło 🙂
    Czasem też po prostu bierzączka uniemożliwia regularną lekturę portalu, a artykuły znikające z głównej strony trudno się wyszukuje. Generalnie można przejść przez działy ale to nie do końca jest tak proste i wygodne.

    • [quote name=”Tachys1″]Otóż w Pana artykule znajdują się linki do innych artykułów. Kiedyś próbowałem wrócić do jednego z nich i nie mogłem go odnaleźć dopiero dziś się to udało. Trochę szkoda, bo chciałem wykorzystać Wasz portal jako źródło 🙂
     Czasem też po prostu bierzączka uniemożliwia regularną lekturę portalu, a artykuły znikające z głównej strony trudno się wyszukuje. Generalnie można przejść przez działy ale to nie do końca jest tak proste i wygodne.[/quote]
     Ma Pan na myśli to, że wyszukiwarka, która jest dostępna na stronie (w lewym górnym rogu) źle działa (słabo sobie radzi z wyszukiwaniem)?

     • Dziękujemy za komentarz, z „pewną taką nieśmiałością” i zupełnie niezłośliwie pragniemy zwrócić uwagę, że „bieżączka” per analogiam do „rzeżączka” piszemy przez „ż” 🙂
      Pozdrawiamy

 2. Ja tam uważam że te wiatraki to marne źródło prądu, tylko jest fajnie jak wieje. A jak nie ma wiatru to …. szukaj wiatru w polu.

  • [quote name=”enylc”]Ja tam uważam że te wiatraki to marne źródło prądu, tylko jest fajnie jak wieje. A jak nie ma wiatru to …. szukaj wiatru w polu.[/quote]

   Oj już nie jest tak do końca. W przysłowiach zawsze jest fizyka. Jak w polu jest dobre nasłonecznienie, to mogą być elektroenergetyczne panele fotonowe.

  • Byłem przekonany, że to portal dla fachowców, a nie analfabetów.
   Chyba, że mamy do czynienia z wysiłkiem umysłowym trolla/fachowca dojnej zmiany.

 3. Skandal! Przez te diabelskie wiatraki Prezesowi spada poparcie na śląsku… Na szczęście weszła już ustawa anty wiatrakowa i nowych nie będzie!!! Nad udupieniem fotowoltaiki Prezes też już pracuje, bo obowiązkiem każdego prawdziwego Polaka patrioty jest produkcja smogu z naszego polskiego węgla!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej