Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów

Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów

Wszystkie cztery sesje pierwszej aukcji OZE zostaną przeprowadzone zgodnie z planem, a o ewentualnym unieważnieniu aukcji z powodów technicznych Prezes URE będzie rozstrzygał w styczniu ─ wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

{loadmodule mod_email}

W trakcie pierwszej w historii aukcji OZE nie udało się uniknąć problemów technicznych. Zainteresowani startem w aukcji inwestorzy nie byli w stanie bez problemów się zalogować. Najprawdopodobniej to efekt przeciążenia serwera Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA).

Mimo wszystko inwestorzy powinni starać się zalogować, bo nie jest pewne, czy problemy okażą się na tyle istotne, by były podstawą unieważnienia aukcji. Z informacji Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że w systemie zarejestrowano skutecznie złożone oferty.

Teoretycznie wystarczą trzy oferty w każdym koszyku aukcyjnym, by można było rozstrzygnąć aukcję. Jednak, zgodnie z ustawą o OZE, Prezes URE może unieważnić aukcję w sytuacji, gdy „przyczyn technicznych aukcja nie może zostać przeprowadzona”.

Natomiast zgodnie z regulaminem aukcji, jako przyczyny techniczne powodujące konieczność jej unieważnienia kwalifikuje się awarie, „będące skutkiem problemów technicznych leżących po stronie URE, w wyniku których:

 1. Aukcja nie może zostać rozpoczęta lub zakończona w terminie, określonym w ogłoszeniu o Aukcji;
 2. dostęp do IPA nie był możliwy przez co najmniej 15 godzin podczas trwania Sesji aukcji;
 3. nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania Sesji aukcji lub
 4. Prezes URE powziął uzasadnione wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa i prawidłowości przebiegu Sesji aukcji.”

W takiej sytuacji Prezes URE na swojej stronie internetowej powinien podać do publicznej wiadomości informację o wystąpieniu awarii, w wyniku której dostęp do IPA nie jest możliwy dłużej niż przez 1 godzinę podczas trwania Sesji aukcji, a także informację o jej usunięciu. Do 16:30, a więc na pół godziny przed zamknięciem ostatniej sesji, taka informacja nie została opublikowana.

To oznacza, że o ewentualnym unieważnieniu aukcji Prezes URE rozstrzygnie dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami i ewentualnymi skargami potencjalnych inwestorów na początku stycznia 2017 roku. Zgodnie z ustawą \ swoją decyzję powinien przekazać Ministrowi Energii w ciągu trzech dni roboczych, a więc do środy, 4 stycznia 2017 roku.

{loadmodule mod_email}

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów”

 1. Oczywiście – wszystko co nowe ma prawo na początku działać nie do końca na 100%. Ale z tego co słyszałem od ludzi usiłujących dziś wziąć udział w aukcji – to była po prostu kompromitacja instytucji państwowych…

 2. Byl problem z biogazowniami juz po godz. 6.00, przed godz. 10.00 system padl calkowicie, a dopiero po godz. 16.00 dla MEW conajmniej strona internetowa byla widoczna. Prezes URE musi uniewaznic aukcje, a na powtorke w 2017 roku brakuja rozporzadzenia.

  • Szkoda mlodych angazowanych pracownikow URE, ktore dokonali cuda zeby wszystkich prekwalifikowac. Szkoda rowniez departamentu DEO ME, ktory sie mocno postaral aby kluczowe rozporzadzenie przeszlo przez komitet staly PRM. Szkoda wszystkich inwestorow, ktore mieli nadzieje na pozytywny sygnal dla OZE i siedzieli sfrustrowani przed komputerami. Szkoda reputacji Polski. Miemy nadzieje, ze Nowy Rok przenosi dobrych zmian na lepsze.

 3. Platforma nie działała do 16 min. 30. Muszą uwzględnić reklamacje i wybrać po cenach ofertowych. Inaczej będą podstawy dla spraw sądowych i unieważnienia aukxji. To jedyne wyjście. Jak uwzględnią wszystkie reklamacje to nikt nie będzie miał podstaw do działań prawnych. Cene każdy podawał sam!!!!!!

 4. Tak. Uwzględnią reklamacje i temat z głowy. Platforma dla żadnej z aukcji nie działała zgodnie z regulaminem. Po 16: 30 też. Nie można było zweryfikować ofert. Jak maja da troche wyobraźni to wystarczy jak uwzględnią reklamacje i beda miec kłopot z głowy. Wszystkim zamkną usta. A potem wg cen……

 5. Tak. Platforma nie działała regulaminowo. Wszystkie reklamacje muszą być uwzględniine. Inaczej kompromitacja na całej linii i sądy……….

 6. Tak. Nawet jak ktoś złożył po 16 to juz nie mógł poprawic. A regulamin dopuszczał zmiany oferty. Tylko uwzględnienie reklamacji i po temacie. Nie będzie szumu.

 7. Motto: Tornado Anna.

  Co urząd to login?

  https://ipa.ure.gov.pl/logowanie

  https://pz.gov.pl/dt/login/login?ssot=vefaushjpkdcub8676qi

  Bo się inaczej nie da. Na stronie IPA nie ma, że Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. I dlatego jest, aby wybrać niepasujący wyraz … Odśwież

  Komunikat:
  Wybierz inny sposób logowania. Wrzuć monetę.
  Wybierz inny sposób logowania. Wrzuć monetę.
  Wybierz inny sposób logowania. Wrzuć monetę.
  Wybierz inny sposób logowania. Wrzuć monetę.

  Chyba po orkanie Barbara będzie tornado Anna?

  • Motto: Trzeci klucz.

   I. Na stronie IPA jest:
   1. Login
   2. Hasło
   3. Proszę wybrać niepasujący wyraz… Odśwież

   I. Na stronie PZ jest:
   1. Login lub adres e-mail
   2. Hasło

   Zatem różnica między P|Z i IPA jest w „trzecim kluczu” logicznym. Czy to jest klucz do kuferka pieniędzy na zlecenie wykonania algorytmu między PZ i IPA? W pierwszym przybliżeniu trzeci klucz być może mógłby indywidualnie identyfikować ‚logownika’ jako jego wskazanie do wykonania operacji przejścia z PZ do usługi aukcyjnej IPA. Podmiotów zainteresowanych i zarejestrowanych jako zainteresowanych w URE dla tej aukcji może być niewielka ilości. Między I i II jest różnica w adresie URL [Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Locator%5D. Zatem w tej idei i miary albo odrębny URL przy otwarciu strony do logowania albo na stronie PZ trzeci identyfikator rejestracyjny otrzymany od URE do metody obsługi danej aukcji. Czy potrzebny jest trzeci klucz? Jeżeni wprowadzenie online danych wymaga funkcji – zapisz, to za pomocą PZ było – zapisz i podpisz. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

   • Motto: Informatyka w służbie publicznej.

    Przesłanka 1: Rejestracja w Profilu Zaufanym
    https://pz.gov.pl/pz/register?reg=PASS

    Przesłanka 2: URE IPA Formularz rejestracyjny
    https://ipa.ure.gov.pl/rejestracja

    Jest różnica. Zatem czy w ePUAP mógłby być formularz elektroniczny rejestracji Wytwórcy do aukcji z opcją – zapisz i podpisz. Login i Hasło w nim już byłyby zbędne.

    W PZ jest PESEL, a w IPA jest NIP, REGON, KRS. Czy zatem w ogóle rejestracja konta metodą PZ powinna być poszerzona o opcje firmowe?

    Rysunek:

    rejestracja firmy PZ – ePUAP – usługi aukcyjne – rejestracji do aukcji OZE

    Może warto byłoby dodać standard oznaczania stron w domenie gov.pl np. flaga i godło. Czy warto pewne sprawy wcześniej zwalić na Ministra Cyfryzacji jakby co nie poszło z logowaniem i aukcjonowaniem? Minister Energii doskonale wie, że w energetyce też tak się może zdarzyć – np. cieplej się zrobi, nurt w rzekach osłabnie, jakiś blok wypadnie awarią, i gotowe problemy techniczne albo nawet brak prądu. Zatem mało prawdopodobne jest w tej idei i miary aby cyfryzacja i energetyka rzucały w siebie kamieniami. Czy dla dobrej zmiany trzeba po Sylwestrze otworzyć budżetowy kuferek na między ministerialne splątanie e- c- i- t- a- [elektroniczne, cyfryzacyjne, informatyczne, telekomunikacyjne, aukcyjne]? Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

    • Motto: Każdy projekt informatyczny jest na drodze ku klęski.

     Elektroniczna aukcja OZE – czyje to jest? Elektroniczna aukcja – pasowałoby, że Ministerstwa Cyfryzacji. OZE – w E dotyczy energii, to pasowałoby, że Ministerstwa Energii. Hymm…? Co robią urzędnicy ministerstw? Przetwarzają dane i informacje. Jak mają co przetwarzać to mają robotę. Co robi Minister? Podejmuje decyzje na podstawie wyników przetworzonej informacji. Zatem w tej idei i miary Cyfryzacja przetwarza, a decyzje podejmuje Energetyka, aleale, jest problem – jaka to melodia, gdy trzeba ułożyć algorytm, bazę i aplikację? Nuty są w Energetyce. Cyfryzacja zna się na instrumentach. Rysunek:

     [ technologia ICT [ część wspólna ] organizacja ]

     Część wspólna to ePUAP oraz IPA, itp., itd., ect., ect. Organizacja to np. Urząd RP oraz firmy, Wytwórcy OZE, uczestnicy aukcyjni.

     Ułożenie części wspólnej to sztuka. Ile na nią wydać? Dlatego każdy projekt informatyczny jest na drodze ku klęski, ponieważ albo zawiedzie technika bo jest jej w niedomiarze lub nadmiarze albo organizacja będzie miała większe lub mniejsze wymagania. Zatem w tej idei i miary kogo stać na klęskę ten jest na drodze postępu i zostaje liderem.

     Czy każdy portal informacyjny i/lub operacyjny (np. aukcyjny) w domenie gov.pl powinien zawierać informacje na stronie o jego sposobie autoryzacji przez Ministerstwo Cyfryzacji i posiadać co najmniej godło? Wystarczyłby taki ustawowy zapis o autoryzacji/rekomendacji/nadzorze i problem techniczny zwalony na Cyfryzację, która będzie ponosić oczywiste, jak wyżej, klęski. Czasem technologia napiera na organizacje, a czasem organizacje na technologie. Przed to sztuka, po niej albo oklaski albo gwizdy. Taki chleb. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

     • Bit mówi, że będzie tornado w części wspólnej, a Mat, że będzie otwarty kuferek. Bob, że to zależy od dyrygenta, Ministra Rozwoju.

 8. Trzeba tych durni z ME odpowiedzialnych za ten burdel wypieprzyć … ten warhoł Trzórzewski powinien już dawno odejść

 9. Kochani, nie chodzi o polutyke. Jak nie uwzglednia reklamacji wielu z nas zbankrutuje. Straci domy… Może uznają że platforma nue działała i zweryfikują korzystnie reklamacje

 10. A jeśli Państwo nadal funkcjonuje tylko teoretycznie, to czego oczekujecie?!
  „Nowoczesna” „Platforma” „nadzorowana” przez „miniSTER” Cyfryzacji dała się przeciążyć? Brak wyobraźni? odpowiedzialności? głupota? Wszystkiego po trochu?
  A chłopcom z ME i URE przekażcie:
  „Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie! Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie”

 11. Gdyby taką wsypę zaliczyła firma prywatna, z pewnością urzędasy nałożyliby olbrzymie kary.Ale przecież to państwowe to nikt za nic nie odpowiada.

 12. no to Panie i Panowie branża OZE w Polsce ma swój własny Smoleńsk – aukcja OZE to była katastrofa czy zamach? Czystszego powietrza w Nowym Roku dla wszystkich!

  • To był zdecydowanie zamach! Powołać komisję stworzoną z przedstawicieli górników kamiennych. Z pewnością będą obiektywni!

 13. Fakt nr 1: 500+ urzędnicy wypłacili bardzo sprawnie, bo taki był prykaz małego napoleona.
  Fakt nr 2: im później się aukcję OZE przeprowadzi, tym później powstanie konkurencja dla węgla! Mamy porażkę systemu aukcyjnego, mimo że była wersja testowa!
  Fakt nr 3: inwestorzy OZE mogą czekać, bo jest węgiel. Kolejna porcja dezinformacji im na pewno nie zaszkodzi!

 14. Ten nie-rząd walczy z OZE i nawet się z tym nie kryje. NIK i CBA powinny się zająć tą hucpą. Przecież firmy wpisały (ujawniły) swoje ceny! Kto zapewni transparentność? Ta niby platforma i niby rząd??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej