Od 1 stycznia zaczynają znikać taryfy na gaz

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego, co oznacza, że 1 stycznia 2017 r. rozpocznie się znoszenie taryf na gaz. Detaryfikacja nie wzbudziła w parlamencie większych kontrowersji.

Dotyczy: zniesienie taryf na gaz
Tytuł: Ustawa o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Prezydent – podpis
Następny etap: wejście w życie

{loadmodule mod_email}

W czasie głosowania w Sejmie nowelizacja została przyjęta bez głosu sprzeciwu. Senat rozpatrzył ją w ekspresowym tempie i postanowił nie wprowadzać żadnych poprawek. W rezultacie najważniejsza część zapisów zacznie obowiązywać 1 stycznie 2017 r.

W tym dniu zniknie obowiązek taryfowania działalności w zakresie sprzedaży gazu w punkcie wirtualnym, a także gazu CNG, LNG oraz gazu sprzedawanego w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych. W kolejnym etapie, od 1 października 2017 r. zniknie obowiązek zatwierdzania taryf dla wszystkich pozostałych odbiorców, z wyjątkiem gospodarstw domowych. Taryfy dla tych ostatnich mają pozostać do końca zniknąć 2023 r. Termin jest tak odległy, bo – jak argumentowali w czasie parlamentarnych prac przedstawiciele rządu - gospodarstwa domowe nadal wykazują małą aktywność w zakresie zmiany dostawcy gazu, potrzebne jest zatem stopniowe przygotowanie tych odbiorców do korzystania z rynku i zwiększanie świadomości ich praw.

Dla podmiotów, które zostają wyłączone spod obowiązku taryfowania, nowe regulacje przewidują konieczność zawarcia nowych umów na sprzedaż gazu bądź kompleksowych. W związku z tym sprzedawca będzie musiał odpowiednio wcześnie przesłać propozycję nowej umowy, precyzyjnie określającej cenę bez odnoszenia się do taryfy. Z kolei odbiorca będzie miał prawo nie zgodzić się na nowe warunki i wypowiedzieć umowę bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nowelizacja jest następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 września 2015 r., w którym stwierdzono, że Polska narusza prawo UE poprzez utrzymywanie nieograniczonego w czasie ustawowego obowiązku zatwierdzania taryf dla obrotu gazem ziemnym dla wszystkich odbiorców.

Zobacz także...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]