Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ruszyła prenotyfikacja polskiego projektu rynku mocy

Ruszyła prenotyfikacja polskiego projektu rynku mocy

Polski rząd rozpoczął notyfikację projektu rynku mocy w Komisji Europejskiej - ustalił portal Wysokienapiecie.pl.

{loadmodule mod_email}

0 ole

Polski rząd rozpoczął notyfikację projektu rynku mocy w Komisji Europejskiej – ustalił portal Wysokienapiecie.pl.

– Wypełniliśmy specjalny formularz i jesteśmy po pierwszych rozmowach z Brukselą – powiedział nam jeden z przedstawicieli Ministerstwa Energii. Resort liczy na szybką – pozytywną decyzję KE. Jako dobry prognostyk odbiera zatwierdzenie rozwiązań rynku mocy przedstawionych przez Francję.

Z tej decyzji trzeba jednak wyciągnąć wnioski, ponieważ Bruksela wymusiła na paryskich władzach szereg dostosowań. Skrupulatnie przypilnowała m.in., by o udzielane w formie aukcji wsparcie przystąpić mogły ubiegać się również moce transfraniczne i to samo czeka Polskę (o unijnej zgodzie na francuski rynek mocy pisaliśmy tutaj: Rynek mocy we Francji – sposób na zimowe szczyty).

ME do Komisji mogła zgłosić na razie tylko lipcowy Projekt rozwiązań funkcjonalnych rynku mocy. Projekt ustawy zostanie przedstawiony poznamy dopiero w grudniu. Prypomnijmy – Wielka Brytania zaczęła notyfikację mechanizmów mocowych na etapie projektu przepisów, a na zgodę KE czekałą rok.

Oczekiwany termin, w którym rynek mocy mógłby zacząć działać w Polsce, nie jest jeszcze znany. Przepisy mogą zostać przyjęte w 2017 r., ale dalsze kroki zależą od tego, kiedy Komisja wyda decyzję (lub czy rząd zdecyduje się rozpisać pierwszą aukcję przed uzyskaniem zielonego światła z Brukseli).

Więcej na ten temat:

Rynek energii rozwija:

Ministerstwo Energii, zgodnie z zapowiedziami, stawia na źródła OZE pracujące jak najdłużej w roku. Dwie trzecie energii ma pochodzić z biomasy i biogazu. Zgodnie z informacjami portalu WysokieNapiecie.pl ma powstać 300 MW w niedużych farmach fotowoltaicznych i zaledwie 150 MW w farmach wiatrowych, a jeszcze mniej w elektrowniach wodnych.

oze aukcje 2017 wolumeny
Rynek energii rozwija:

Zakończyły się konsultacje związane z projektowaniem nowych regulacji dla programu elektromobilności. Mają stworzyć pole dla nowych modeli biznesowych. Priorytetem jest elektryfikacja transportu publicznego.

la e-bus
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała techBrainers blisko 6 mln zł dofinansowania na program akceleracyjny „Pilot Maker”. Ideą ScaleUp, w ramach którego realizowany będzie projekt, jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw. techBrainers - lider „Pilot Maker” - przygotował projekt wspólnie z partnerami: Tauron Polska Energia (partner główny) oraz Kross i Amplus. WysokieNapiecie.pl wesprze projekt od strony medialnej.

wykresy
Rynek energii rozwija: