Powrót niskich cen energii na giełdzie

Powrót niskich cen energii na giełdzie

Energia elektryczna z dostawą w niedzielny poranek była wyceniana najtaniej w tym roku i blisko najniższego poziomu w historii. Co przesądziło o tak niskich notowaniach?

Energia elektryczna z dostawą 30 października w godzinach od 7:00 do 9:00 rano została wyceniona na rynku dnia następnego Towarowej Giełdy Energii (TGE) odpowiednio na 70,72 zł/MWh i 70,77 zł/MWh. To najniższe ceny na drugim fixingu TGE w tym roku i jedne z najniższych w historii. Transakcje zawierane poniżej 70 zł/MWh są już niezwykłą rzadkością. Jest to bowiem minimalna cena jaką wytwórcy muszą otrzymać na tzw. rynku bilansującym, a więc wówczas, gdy nie zakontraktują wcześniej z nikim swojej produkcji.

Znacznie drożej trzeba było zapłacić już za dostawę w popołudniowym i wieczornym szczycie ─ po ok. 150-180 zł/MWh.

Niedzielny poranek to tradycyjnie okres o małym zapotrzebowaniu na energię i przez to dość tani na giełdzie. Jednak cena w tym okresie zwykle utrzymuje się na poziomie ok. 100 zł/MWh. Dlaczego tym razem spadła niemal do samej dolnej granicy?

Ostatnia niedziela października to jednocześnie środek długiego weekendu, co nieznacznie (o ok. 200-400 MW) przekłada się na spadek zapotrzebowania na moc. Zgodnie z prognozą Polskich Sieci Elektroenergetycznych pobór w niedzielę o 7:00 rano nie powinno przekroczyć 14 tys. MW, podczas gdy w dniu roboczym o tej porze roku jest to już blisko 20 tys. MW.

Elektrociepłownie i wiatr

Kluczowe znaczenie ma jednak druga strona gry rynkowej ─ znaczna podaż energii. Od piątku silnie w Polsce wieje. W niedzielę wiatr będzie słabnąć, ale przewidywana na 7:00 rano generacja farm wiatrowych wyniesie ponad 3300 MW, a więc zaspokoi niemal jedną czwartą krajowego zapotrzebowania na energię w tym czasie. To oznacza, że do pracy nie wejdą bloki węglowe o niskiej sprawności, czyli relatywnie wysokich kosztach produkcji.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem po stronie podaży jest wzrost produkcji energii w elektrociepłowniach. Większość z blisko 5 tys. MW nie pracuje w okresie letnim. Zapotrzebowanie na samą ciepłą wodę użytkową to zaledwie 10-15% mocy elektrociepłowni. Jednak gdy zaczyna się okres grzewczy, a zwłaszcza gdy temperatura w nocy zbliża się do zera, elektrociepłownie muszą dostarczać znacznie więcej ciepła, a przy okazji także taniego prądu. One także wypychają więc z rynku najdroższe elektrownie węglowe i przyczyniają się do zaniżania cen na rynku.

Zobacz także: Wiatr i upały cenę prądu rozhuśtały

Magazyn 40 razy tańszy od Tesli

Sytuację zmienić mogłoby wyposażenie elektrociepłowni w zasobniki ciepła, a więc magazyny na ciepłą wodę ─ w postaci cystern napowietrznych, zbiorników zakopanych w ziemi, czy nawet naturalnych podziemnych stawów. Dzięki nim mogłyby pracować w kogeneracji (wytwarzając prąd i ciepło w skojarzeniu) wtedy, gdy na rynku jest zapotrzebowanie na energię elektryczną (akumulując przy okazji ciepło), a następnie oddawać już samo ciepło w weekendy i w nocy.

W takim weekendowym trybie pracuje jeden z niewielu takich magazynów w Polsce ─ przy elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Kumulowane przez pięć dni w tygodniu ciepło pozwala na ograniczenie produkcji prądu w soboty i niedziele, gdy cena na rynku jest najniższa. To magazyn pozwalający na dostarczenie ok. 1500 MWh energii elektrycznej dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna na rynku. Koszt budowy porównywalnego magazynu samej energii elektrycznej np. w technologii litowo-jonowej wyniósłby blisko 1,5 mld zł i miałby mocno ograniczoną liczbę cykli ładowania. Budowa magazynu na ciepłą wodę to koszt ok. 30 mln zł i kilkudziesięcioletnim okresem trwałości.

Różnice cen energii na rynku są jednak zbyt niskie, aby budowa zasobników na ciepło opłaciła się teraz elektrociepłowniom. Polska jest jednym z nielicznych rynków na których występują widełki cen energii elektrycznej ─ minimum 70 zł/MWh i maksimum 1500 zł/MWh. Rozwój technologii magazynowania energii ─ choćby tej najtańszej ─ w postaci ciepła ─ wymagałby usunięcia lub przesunięcia obu tych granic. Rozwój takich projektów ograniczyłby zapotrzebowanie na budowę nowych elektrowni i był jednocześnie znacznie tańszym rozwiązaniem.

Zobacz także...

Komentarze

28 odpowiedzi na “Powrót niskich cen energii na giełdzie”

 1. takie magazyny (akumulatory) takie jakie widać na Siekierkach widzimy przez okno masowow krajach na północ od Polski, a że masowo to pewnie tanio w budowie
  taki akumulator można dość celnie określić słowem „termos” bo zasada identyczna
  nie od rzeczy byłoby umieszczenie w takim termosie „grzałki” która podgrzewałaby wodę wtedy kiedy jest nadpodaż prądu bo np wieje, a która to woda wykorzystywana byłaby w nocy kiedy zimno np w niedzielę o świcie (wtedy elektrociepłownie muszą pracować, ale rynek nie potrzebuje ich prądu stąd ceny żałośnie niskie)
  prąd i ciepło mają nieskorelowane grafiki zapotrzebowania i to jest też pewien „spread”
  straty energii na tym procesie wydają się być rzędu kilku procent a więc dużo mniej niż w elektrowniach szczytowo-pompowych,
  koszty instalacji o więcej niż rząd wielkości mniejsze niż akumulatorów prądowych czy to baterii czy ESP
  w ten sposób myślimy, że można by w zasadzie ogrzewać miasto w pewnej, niepomijalnie istotnej części energią np. z … wiatraków

  • [quote name=”kos-mi-ci”]takie magazyny (akumulatory) takie jakie widać na Siekierkach widzimy przez okno masowow krajach na północ od Polski, a że masowo to pewnie tanio w budowie
   taki akumulator można dość celnie określić słowem „termos” bo zasada identyczna
   nie od rzeczy byłoby umieszczenie w takim termosie „grzałki” która podgrzewałaby wodę wtedy kiedy jest nadpodaż prądu bo np wieje, a która to woda wykorzystywana byłaby w nocy kiedy zimno np w niedzielę o świcie (wtedy elektrociepłownie muszą pracować, ale rynek nie potrzebuje ich prądu stąd ceny żałośnie niskie)
   prąd i ciepło mają nieskorelowane grafiki zapotrzebowania i to jest też pewien „spread”
   straty energii na tym procesie wydają się być rzędu kilku procent a więc dużo mniej niż w elektrowniach szczytowo-pompowych,
   koszty instalacji o więcej niż rząd wielkości mniejsze niż akumulatorów prądowych czy to baterii czy ESP
   w ten sposób myślimy, że można by w zasadzie ogrzewać miasto w pewnej, niepomijalnie istotnej części energią np. z … wiatraków[/quote]
   A jak my tu mamy pracować jak kos-mi-ci zdradzają o czym będą kolejne teksty? Jak byście jeszcze napisali, że 50 Hertz już wybudował taką dużą grzałkę, to już w ogóle nie będziemy mieli czym zaskakiwać czytelników.

   • wow! ależ wobec tego innowacyjni jesteśmy okazałosię! to dla nas niespodzianka

    ale przyznajemy się, że umknęła nam rzeczona grzałka by 50Hertz więc bardzo chętnie poczytamy o niej – prosimy Redaktora o nie zniechęcanie się naszym ple-ple

    zwłaszcza temat podziemnych termosów – ostatnio słyszymy dużo ale nie mamy jak sprawdzić bo przez forumowicza Ziemskiego wciąż jesteśmy daleko od planety Ziemia

    aaa! no i termos jak to termos – da się w nim przechować nie tylko ciemno ale też … zimno, a to otwiera dodatkowe możliwości o czym chętnie poczytamy

    tak btw to grzałka elektryczna zanurzona w wodzie praktycznie całą energię elektryczną zamienia bezstratnie na cieplną wody i to na naprawdę dużą skalę – patrzymy na to z dużą nadzieją, dużo większą niż na celebrytyzm wielkich koncernów które w oparach auto-egzaltacji uroczyście zbierają miliony lajków otwierając „magazyny” energii: baterie o mocy aż 473KW za wiele milionów $ sztuka które na dodatek po godzinie i trochę są już puste (tu oburzeni naciskamy nam czerwony znaczek z paluszkiem w dół)

    • Motto: I co ma wybrać konsument – trwałość czy pracę?

     Przesłanka: „Postęp techniczny na wstecznym biegu?”
     http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3723092,postep-techniczny-na-wstecznym-biegu,id,t.html

     Najwyższej jakości wymaga się od inżynierów technologii kosmicznej. Gdyby na Ziemi rządzili kosmici, to byłaby maksymalizacja jakości przedmiotów technicznych kosztem miejsc pracy w ich produkcji. Wówczas były demonstracje z hasłami typu – żądamy skrócenia okresu gwarancji produktów! I przeciw demonstracje – jakość ponad wszystko!

     Czy magazyny energii budować w jakości technologii kosmicznej, czy z „efektem żarówkowym”? Których naukowców i inżynierów to tego miałby zatrudnić akcjonariusz/inwestor w domenie energetyki?

     • Kiedy czytałem powieści s-f jakieś 20 lat temu to zwracanie się do kogoś per konsument brzmiało obco i obraźliwie. Mineło parę lat i mamy to wyrażenie w języku potocznym. Czym różni się konsument od człowieka?

     • [quote name=”Duster”]Kiedy czytałem powieści s-f jakieś 20 lat temu to zwracanie się do kogoś per konsument brzmiało obco i obraźliwie. Mineło parę lat i mamy to wyrażenie w języku potocznym. Czym różni się konsument od człowieka?[/quote]

      Konsument to człowiek nabywający towar na własny użytek.
      Z jaką jakością budować magazyny energii dla energii elektrycznej?

     • Można co najwyżej odpowiedzieć w jakiej jakości będą budować duże koncerny – na tyle niskiej, żeby trzeba je było często wymieniać i zapewniać sobie stałe zyski. Dla kapitału OZE to tylko zmiana produktu a nie filozofii myślenia o sprzedaży. Niestety.

     • [quote name=”Duster”]Można co najwyżej odpowiedzieć w jakiej jakości będą budować duże koncerny – na tyle niskiej, żeby trzeba je było często wymieniać i zapewniać sobie stałe zyski. Dla kapitału OZE to tylko zmiana produktu a nie filozofii myślenia o sprzedaży. Niestety.[/quote]

      „Dla kapitału OZE to tylko zmiana produktu a nie filozofii myślenia o sprzedaży. Niestety.”

      I to jest być może prawdopodobnie jedno z najważniejszych wskazań XXI wieku. Nie ma żadnej gwarancji na to, że głoszony energetyczny efekt CO2 z powodów przemysłowych i jemu przeciwdziałanie przemysłowe nie pojawi się w innej formie.

     • Jeżeli firma zamawia i firm buduje magazyn energii, to zamówienie nie musi być związane ze sprzedażą, ale ujęte w metodę części opłaty startowej/rozruchowej z wynajęciem i co okresową opłatą abonamentową, zatem technologia zbiornika będzie kosmiczna, a wykonawca będzie parł do jak najszybszego zajęcia rynku. Stąd idea i miara, że za plecami czasu nie może mieć awarii.

     • [quote name=”MIT”]Jeżeli firma zamawia i firm buduje magazyn energii, to zamówienie nie musi być związane ze sprzedażą, ale ujęte w metodę części opłaty startowej/rozruchowej z wynajęciem i co okresową opłatą abonamentową, zatem technologia zbiornika będzie kosmiczna, a wykonawca będzie parł do jak najszybszego zajęcia rynku. Stąd idea i miara, że za plecami czasu nie może mieć awarii.[/quote]
      To jest dokładnie teza lansowana przez naszych atomistów z „profesorem” Strupczewskim na czele – nowe reaktory atomowe będą w technologii tak zaawansowanej ( jakiej konkretnie – tutaj tłumaczą się mgławicowo, ale wspominają o niewdrożonych jeszcze rozwiązaniach) że o jakichkolwiek awariach nie ma mowy, czysty kosmos.
      Tylko dlaczego OZE im przeszkadza? Tego nie wiem.

     • [quote name=”Duster”][quote name=”MIT”]Jeżeli firma zamawia i firm buduje magazyn energii, to zamówienie nie musi być związane ze sprzedażą, ale ujęte w metodę części opłaty startowej/rozruchowej z wynajęciem i co okresową opłatą abonamentową, zatem technologia zbiornika będzie kosmiczna, a wykonawca będzie parł do jak najszybszego zajęcia rynku. Stąd idea i miara, że za plecami czasu nie może mieć awarii.[/quote]
      To jest dokładnie teza lansowana przez naszych atomistów z „profesorem” Strupczewskim na czele – nowe reaktory atomowe będą w technologii tak zaawansowanej ( jakiej konkretnie – tutaj tłumaczą się mgławicowo, ale wspominają o niewdrożonych jeszcze rozwiązaniach) że o jakichkolwiek awariach nie ma mowy, czysty kosmos.
      Tylko dlaczego OZE im przeszkadza? Tego nie wiem.[/quote]

      Motto: Motywacja jakości.

      Przesłanka, Elektrownia Siersza, https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Siersza – cytat: „30 grudnia 1974 roku oddano do użytku pierwszą magistralę węglową w Europie, łączącą KWK Siersza z Elektrownią Siersza, która umożliwiała transport urobku za pomocą taśmociągów do samej elektrowni.
      Po 1990 roku w ramach modernizacji proekologicznej 2 bloki zostały wyposażone w instalację odsiarczania spalin, na kotłach pyłowych zabudowano palniki niskoemisyjne oraz zmodernizowano elektrofiltry.” – koniec cytatu.

      KWK Siersza została zlikwidowana. Zatem w istocie rzeczy wniosek wydaje się jednoznacznie oczywisty – innowacje w energetyce węglowej nie stanową przyszłości.

      Dlaczego OZE przeszkadza atomistom, a w zasadzie to może jądrystom? Chyba nie każde OZE, może wiatraki, ponieważ stawiane są w miejscach, gdzie elektrownie nuklearne? Nuklearyści to przecież elita energetyki, E=mc2. Wieś ją chyba raczej nie obchodzi, może sobie dachy panelować i bigazować. Ich celem są raczej miasta potrzebujące stabilnej mocy, a w wersji mieszczącej się w rakiecie, bycie zaprzęgiem wehikułów Układzie Słoneczny.

      To mogłaby być ciekawa publikacja co stanowi motywację jakości w ułożeniach energetycznych kreującą okres gwarancji. Jądryści są na poziomie energii kosmicznej. Ale np. domena gazu? Gaz ziemny jest za darmo, a od miejsca wydobycia do gospodarstwa przemysłowego oraz domowego jeden system – rurowy. Im wykonanie rur lepsze, tym zyski są dłużej i większe, a energetyka ziemska, niekosmiczna, spalanie paliwa, poziom energetyki węgla. Zatem może gaz paliwo + OZE przeszkadza atomistom. Z tego ogrzewanie i prąd elektryczny jest. Gazowa energetyka posiada magazyny paliwa, zatem jak będzie, gdy energetyka OZE również będzie je posiadała – jakiej będą jakości – kosmicznej czy żarówkowej?

     • Chciałbym odpowiedzieć źe kosmicznej, ale niestety będzie żarówkowa. Od lat 90 XX w firmach produkujących urządzenia OZE, poza kilkoma wyjątkami rządzą księgowi. Podobnie jak w firmach motoryzacyjnych, AGD, RTV itp.

     • W pierwszym przybliżeniu. Geoterma skorzysta z rozwiązań stosowanych dla gorącej wody. Biogazownia dla gazu, stąd być może nie wyjdą poza stosowane jakości. Natomiast e-panele i e-wiatraki muszą posiadać magazyny energii elektrycznej. Zachodzi względnie szybka możliwość sprzedaży energii zatem wymagania jakości lokowałaby się w tym ujęciu wobec czasu i wielokrotności ładowania i rozładowania. Księgowy zawsze ma prace po, musi otrzymać dane od inżyniera. Jeżeli możliwy jest ich zakres, to decyduje wybór inwestor, a weryfikuje rynek, klient. Efekt żarówkowy jest bardzo ciekawy, ponieważ w nim nauka wyprzedza przyszłość. Już wie, że ułożenie może działać np. 5 lat, ale potrafi dobrać elementy, aby było 3 lata dla gwarancji. Innowacje są drogie. Istotny jest rynek wtórny, części wymiennych i zamienny. I koszt unowocześniania. Regeneracja i po tym zastosowanie np. w innych układach. Odzysk np. metali. Ciekawe zatem czy jakość magazynów będzie tej samej kategorii /kosmiczna, żarówkowa/ co urządzeń produkujących? Która lepsza? Kto dziś by wiedział to jutro może być liderem rynku.

  • Motto: Energia ruchu i struktury.

   W idei hydroelektronowej stałą energia elektryczna magazynowana jest w polu elektrycznym poprzez zgromadzenie w zbiorniku z próżnią techniczną cząsteczek wody w stanie ciekłym i elektronów nienależących do cząsteczek wody. I dalej magazynowana jest energia wymienna. Na przykład ogrzewanie „mieszaniny hydroelektronowej. Elektrony pochłaniają energię poprzez wzrost ruchu kinetycznego, a cząsteczki wody wedle natury energetycznej ich mobilności i struktury molekularnej. W istocie rzeczy pospolitej energia jest w ruchu i/lub w strukturze. I tylko w tych formach może być magazynowana. Innowacja. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

   Rysunek:

   %%%%%
   =@@@
   %%%%%

   Opis. Zbiornik z mieszaniną hydroelektronową % (kółeczka „o” to cząsteczki wody, a kreseczka „/” to elektrony nienależące do cząsteczek wody oraz elektryczna grzałką @.

   Metoda jest niezależna od źródła energii pierwotnej dla prądu elektrycznego w grzałce.

 2. 10 lat temu usłyszałem na korytarzu wiodącego zakładu energetycznego w Polsce, że „za 10 lat farmy wiatrowe będą produkowały wodór”. Trochę wyszło jak z tymi deskorolkami antygrawitacyjnymi z „Powrotu do przyszłości”.
  Ale nie uciekniemy od magazynowania energii z niestabilnych źródeł. Póki co na północy mamy Żarnowiec niejako z przypadku, ale to pewnie kropla w morzu potrzeb…LIO-ON to raczej ślepa uliczka ewolucji, może rzeczywiście najprostsze rozwiązania jak z tym grzaniem wody są najskuteczniejsze

 3. Motto: Lepsze deko wypłaty niż wróżenie z zysku dla akcjonariusza dywidendy raty.

  „Wiatr i upały cenę prądu rozhuśtały” – cytat „Paradoks magazynowania. Sytuację komplikuje jeszcze jeden paradoks – im więcej zainwestujemy w magazynowanie energii i sterowanie produkcją oraz zużyciem, tym mniejsze będziemy mieć szanse, że to się nam opłaci. Magazyny energii i równomierne rozkładanie produkcji i zużycia energii będą bowiem prowadzić do wyrównania cen w dzień i w nocy. W rezultacie różnica (tzw. spread) będzie maleć, a wraz z nią kurczyć będzie się potencjalny zwrot z inwestycji.” – koniec cytatu.

  To może byłoby lepiej, gdyby ceny były stabilne, a inwestor otrzymywał stałe miesięczne/kwartalne z wyrównaniem rocznym wynagrodzenie akcyjne. Akcje miałyby dwie wartości – cenę rynkową i uzyskiwane czasem stałe, a czasem zmienne wynagrodzenie akcyjne. No żeby akcjonariusz miał co najmniej dla rodziny na chleb z masłem, mieszkanie, ciepłą wodę, światło w żarówce i na Internet, itp., itd., ect., ect.

  Widziano, że pogoda zmienna jest i taką zmienną miarą będą wytwarzać prąd elektryczny e-wiatraki i e-panele. Czy nie głoszono tego wyborcom tej idei? Do huśtanego za dnia i nocy z powodu natury biologicznej konsumenta systemu wprowadzono impet pogodowy. Ale czy huśtania znoszą się czy potęgują? A innym razem głoszone jest, że najważniejsza dla inwestorów jest stabilność cen, ponieważ umożliwia planowanie inwestycji. I tu się okazuje, że nie dla wszystkich. Trudne jest życie inwestorów, gdy nauka nie nadąża.

  • Motto: Sabotaż i Demolka.

   Przesłanka: „do pracy nie wejdą bloki węglowe o niskiej sprawności, czyli relatywnie wysokich kosztach produkcji”.

   Powodem jest to, że te bloki nie miały inżyniera prowadzącego i oficera naukowego. Zrobili to oni ci obcy agenci słońca i wiatru znani jako „Sabotaż i Demolka”. Żaden prezes/dyrektor tych bloków nie potwierdzi tego, że doprowadził do braku modernizacji sprawności, on tylko wykonywał polecenia. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

   • Motto: Globalnie kosmiczna wojna.

    Czy akcjonariusze/inwestorzy w energetykę wygrają kosmiczną wojnę z entropią? Czy konsument musi płacić podatek naturze stanowiący koszt strat energii? Czy w przyrodzie jest energia dla wytworów inteligencji?

 4. Bo najpierw się mówi „oze w systemie powoduje spadek cen” – ok biorę w ciemno!.
  A potem gdy za mało świeci, pada, czy wieje (wstaw odpowiednie) to już usłyszymy że to konwencjonalni zawalają temat bo przecież niestabilne źródła to tylko „uzupełnienie”. A że nikomu nie opłaca się inwestować bo kasa idzie bokiem do wybranych (a szerokość strumyczka zależy od kraju i aktualnej ekipy u władzy) to już kogo to obchodzi! Prąd ma być i koniec! Magazynujcie jak wam nie pasuje – może cos kasy się z tego też wydębi – a co?! W końcu jak zarabia (ups… to dopiero pierwszy kwartał, nie zapeszajmy 😉 ) taka Tesla ?

  • jakoś nie czuję się wybrańcem, a koledze chyba matrixy się pomyliły:) Jeżeli chodzi o szyderstwa w stronę Tesli – przypominam że po raz pierwszy od XIX wieku nasze kopalnie zarabiają 1 zł polski na tonie wegla. To teraz może kolega policzy jak szybko oddadzą dotacje wyłudzone od podatników…

 5. a ja czytałam, jak to przed nowym rokiem, ze energia znow zdrozeje.Mam nadzieje, ze nieodczuwalnie, bo..nie wiem jak sie przed tym bronic

  • taka gwarancja wydaje sie rozsądna bo ma się pewność, że będzie się płąciło tylko określoną sumę, czyl nie powinno być jakichś fakturowych rozczarowań

   • ale w zasadzie to po co? Skoro jest opcja, że nie zapłacisz więcej to po co chcieć płacić więcej? nie kumam tego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej