Fitch: baterie zapowiedzią radykalnych zmian

Fitch: baterie zapowiedzią radykalnych zmian

Agencja ratingowa Fitch ostrzega, że skokowy rozwój technologii magazynowania energii podkopie pozycję ważnych dzisiaj gałęzi przemysłu. Podzieli rynek na wygranych i przegranych.

Szybki rozwój technologii magazynowania energii może podkopać profil kredytowy koncernów energetycznych, naftowych, czy motoryzacyjnych i zagrozić spłacie zaciągniętych przez nie obligacji korporacyjnych o łącznej wartości 3,4 tryliona dolarów. To prawie jedna czwarta tego rynku na świecie.

Jak piszą autorzy najnowszego raportu „Disruptive Technology: Batteries”,  przyspieszenie elektryfikacji transportu spektakularnie obniży profil kredytowy firm z sektora naftowego. Może też pogorszyć ekonomikę elektrowni pracujących tylko w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię (już dziś ich pozycja w systemie energetycznym nie jest łatwa, stąd m.in. myślenie o rynkach mocy). Skokowy rozwój technologii magazynowania będzie przełomowy również dla koncernów energetycznych i sektora motoryzacyjnego - niekoniecznie w pozytywnym sensie. Podzieli rynek na wygranych i przegranych. Największym, a może i jedynym wygranym będą odnawialne źródła energii. Efektywne systemy magazynowania umożliwią zwiększenie ich udziału w całkowitej produkcji.

Magazyny energii można wykorzystać na wiele sposobów: do spłaszczania szczytów zapotrzebowania na moc, do równoważenia zmiennej produkcji energii w OZE,  wspierania energetyki rozproszonej, poprawy jakości i niezawodności zasilania. A przede wszystkim można nimi zastąpić silniki spalinowe. I dlatego technologia magazynowania jest przedmiotem poważnych badań naukowych na uczelniach i w znanych firmach takich jak Tesla, Nissan, BMW i BASF.

Większość długoterminowych prognoz zakłada, że efektywność magazynów energii będzie rosła stopniowo. Będą one wypierać z rynku tradycyjne metody wytwarzania energii dość powoli, co da dotychczasowym graczom czas na dostosowanie i zmianę strategii rynkowych.

Ale według przedstawicieli Fitch Ratings nie można wykluczyć także drugiej opcji – przełomu technologicznego, zwłaszcza gdyby badania były wspierane przez politykę. Wówczas horyzont zmian byłby dużo krótszy. Biorąc pod uwagę, że Europejczycy wymieniają auta na nowe średnio co 10 lat, agencja wylicza, że w przypadku przełomu technologicznego i wymiany 50% samochodów na elektryczne, europejski rynek paliwowy w ciągu dekady skurczyłby się o jedną czwartą. Analogiczne wnioski można wyciągać nie tylko dla akumulatorówi litowo-jonowych, ale też dla alternatywnych technologii magazynowania, wykorzystywanych na poziomie sieci i dla ogniw paliwowych.

Nowoczesne układy magazynowania różnią się od technologii już teraz wykorzystywanych przez firmy energetyczne (np. elektrowni szczytowo-pompowych) tym, że są modularne, skalowalne i mogą być przenoszone. Ich głównymi problemami są wciąż pozostawiająca sporo do życzenia pojemność oraz koszty. Ze względu na wysokie ceny tych urządzeń Fitch prognozuje, że będą rozwijać się na razie na rynkach o największych różnicach cen energii między szczytem a tzw. doliną – np. Nowy Jork, południowa Kalifornia czy wyspy – Hawaje i Puerto Rico. Ale już teraz operatorzy systemów na całym świecie eksperymentują z niewielkimi bateriami, wykorzystując jest w celu zapewnienia niezawodności sieci i częstotliwości.

Fitch wskazuje też na inne wyzwania: konieczność rozbudowy stacji ładowania samochodów elektrycznych, tempo ładowania, czy utratę pojemności akumulatorów w czasie. Kiedy problemy techniczne zostaną rozwiązane? Przedstawiciele agencji przyznają, że tempo rozwoju technologicznego nie daje się precyzyjnie zaprognozować. Można jednak użyć pewnych szacunków a te są interesujące.

Gdyby efektywność akumulatorów litowo-jonowych pod względem szybkości ładowania, pojemności i zasięg rosły o 6-9% w skali roku, to samochody elektryczne będą alternatywą cenową (bez wsparcia) dla pojazdów spalinowych w 2030 r.

Zobacz także...

Komentarze

29 odpowiedzi na “Fitch: baterie zapowiedzią radykalnych zmian”

 1. Z kolei według tygrysa_myszowatego nie da się wykluczyć nie tylko skokowego postępu w badaniach nad bardziej pojemnymi bateriami. Również tego, że w najbliższą Wigilię wylądują ufoludki i w geście przyjaźni zaoferują nam technologię wytwarzania super pojemnych, ładujących się w 30 sekund akumulatorów. Dlatego taką alternatywę również należy brać pod uwagę przy sporządzaniu prognoz rozwoju rynków energii.

  • [quote name=”tygrys_myszowaty”]Z kolei według tygrysa_myszowatego nie da się wykluczyć nie tylko skokowego postępu w badaniach nad bardziej pojemnymi bateriami. Również tego, że w najbliższą Wigilię wylądują ufoludki i w geście przyjaźni zaoferują nam technologię wytwarzania super pojemnych, ładujących się w 30 sekund akumulatorów. Dlatego taką alternatywę również należy brać pod uwagę przy sporządzaniu prognoz rozwoju rynków energii.[/quote]

   Dokładnie coś podobnego sobie pomyślałem po przeczytaniu tego tekstu. Równie dobrze Fitch mógłby wydać komunikat, że użycie broni atomowej przez Iran mogłoby zdestabilizować układ sił na bliskim wschodzie albo cos w ten deseń… A, że Iran takiej broni nie ma ? Co z tego! ale może mieć !

 2. ..ciekawe czy w Polsce powrócą myśli o wznowieniu budowy elektrowni szczytowo pompowej Młoty…
  Miała być chyba największa – coś k. 1000 MW…
  Koszty pewnie i gigantyczne, ale akurat taka inwestycja … konferencja prasowa rządu, …widzicie oczyma wyobraźni taki event??
  🙂

  • [quote name=”Lechu”]..ciekawe czy w Polsce powrócą myśli o wznowieniu budowy elektrowni szczytowo pompowej Młoty…
   Miała być chyba największa – coś k. 1000 MW…
   Koszty pewnie i gigantyczne, ale akurat taka inwestycja … konferencja prasowa rządu, …widzicie oczyma wyobraźni taki event??
   :)[/quote]
   pytanie na ile godzin pracy z mocą 1000MW wystarczy planowany zbiornik takiej jednej elektrowni szczytowo-pompowej? bo prawda jest taka że na kilka godzin tylko – czy to wiele zmienia w systemie… regulacyjnie tak ale bilansowo niewiele

    • [quote name=”Lechu”]http://www.podziemia.eu/mloty.html
     Tak to wygląda na dziś…
     W 2013 r EDF (nomen omen) rozważał dokończenie tej inwestycji…
     Nie wiem ile mogła by zmagazynować energii, ale Żarnowiec to magazyn rzędu wielkości 5-6 GWh… Może z orbity można łatwiej oszacować pojemność Młotów??[/quote]
     rozpatrywanie rzeczywistości alternatywnych zeszło się naszemu kompowi trochę dłużej ale coś tam wyszło:
     Żarnowiec moc 716MW pojemność 3600MWh czyli trochę powyżej 5h pracy
     Młoty moc 750MW ale pojemność 1500MWh czyli jakoś 2h
     nasza gwarancja poprawności tych info liczona w latach: 0,00 roku

     • [quote name=”kos-mi-ci”](Guest znowu sie podszył pod nas – zgłaszamy adminowi)[/quote]
      kos-mi-ci – zapewniamy Was, że stale monitorujemy niepokojące nas sytuacji podszywania się Guesta pod Was. W najbliższych miesiącach, najdalej latach, przeprowadzimy z nim poważną rozmowę dyscyplinującą.

     • Za przesłankę powiadam Wam wszyscy są tu tylko nickiem oprócz Admina. Przy okazji. Te historie o rozbiciu się statków kosmitów są nieprawdziwe. To się rozbijają ziomale w wehikułach podroży w czasie z powodu niedomiaru nawigacji położenia w przestrzeni. Statki kosmitów nie rozbijają się. To sprawdzona technologia i technika w kosmosie wewnątrz galaktycznych i w międzygalaktycznych lotach. Katastrofy kosmitów to mit.

     • [quote name=”kos-mi-ci”][
      rozpatrywanie rzeczywistości alternatywnych zeszło się naszemu kompowi trochę dłużej ale coś tam wyszło:
      Żarnowiec moc 716MW pojemność 3600MWh czyli trochę powyżej 5h pracy
      Młoty moc 750MW ale pojemność 1500MWh czyli jakoś 2h
      nasza gwarancja poprawności tych info liczona w latach: 0,00 roku[/quote]
      Wiedziałem, że z orbity wszystko można precyzyjnie policzyć:)

 3. myślimy, że przemysł samochodowy, naftowy i kilka innych już mają kłopot tuż za plecami, natomiast energetyka konwencjonalna (atom, gaz, węgiel) w razie rzeczywistego przełomu w magazynowaniu prądu (jeszcze nie wystąpił) oraz technologiach fotowoltaicznych (zapowiadanych już od kilku lat jako kandydat do technologii przełomu) będzie miała z dekadę wielkich turbulencji i przemian, mimo a także dlatego że jeszcze najmniej kilka dekad będzie niezbędna w systemie (bo choć wierzymy w magazynowanie regulacyjne czy szczytowe to na makroskalę nie; plus kwestia wirujących mas stabilizujących system, dostępności pogodoodpornej etc)

  raczej koło 2030-35 będziemy się dziwili, że w 2016 jeszcze była „taka” energetyka, trochę podobnie jak się dziwimy dzisiaj, że był czas bez komórek – dawno to zapowiadano i trochę przedwcześnie, ale zdaje nam się że teraz ten czas naprawdę nadchodzi

 4. Motto: Ewolucja elektroenergetyki opartej na węglu.

  Jeszcze w tej dekadzie powstanie firma start-up powołana przez kopalnie i elektrownie węglowe, której celem będzie budowa magazynów energii elektrycznej. W istocie rzeczy pospolitej praca w energetyce opartej na węglu jest bardzo ciężka, w tym wysiłku musi być krótsza i wymaga więcej wolnego czasu na wypoczynek i Internet. Poza tym potrzebny jest czas na remonty. Dlatego potrzebne są własne kopalnio-elektrowni magazyny energii elektrycznej wspomagane algorytmem i telekoordynacją, aby zamiast składowania góry węgla, gromadzić energię w hurtowych magazynach. Rysunek:

  *
  ***
  *****
  góra węgla

  []=[]=[]=[]
  elekrtromagazyn energii

  To dlatego rząd rozwija zajmowanie węglem w terenie powierzchni magazynowej dla energii. Gdy magazyny energii będą sprzedawać energię, to górnicy i elektroenergetycy będą mieli więcej czasu na wypoczynek i remonty. Zatem im lepsze zarządzanie tym praca będzie krótsza (6h a nie 8h), a przy tym lepsze i bardziej stabilne wynagrodzenie, urlopy będą dłuższe oraz letnie i zimowe, a pracownicy będą mieli więcej czasu dla rodziny, na zakupy i Internet. Nie jest wykluczone, że ten skok cywilizacyjny będzie możliwy dzięki technologii hydroelektronowej. Gdy górni i elektroenergetyk na węglu dogadają się z informatykiem magazyny energii będą służyć dla rozwoju gospodarki i humanizmu. I tej metody będą musiały nauczyć się agencje ratingowe. A związki zawodowe będą głosić, że czasu zgromadzonego technologią i techniką magazynowania energii dla życia nie oddamy i więcej go wydobędziemy! Przez jakiś czas będą góry węgla i magazyny energii elektroenergetyki węglowej zbudowane na terenie zlikwidowanych kopalń. Nie mnie i nie więcej, prawda czy fałsz?

  • korekta: Gdy górnik i elektroenergetyk na węglu dogadają się z informatykiem, to magazyny energii będą służyć dla rozwoju gospodarki i humanizmu.

   Dla ochrony bezpieczeństwa mocy elektroenergetycznej tereny zrównanych z ziemią już zlikwidowanych kopalń pod budowę własnych kopalnio-enektrowni na węglu magazynów energii są potencjalnym wkładem w nową firmę start-up.

   • Dodatek

    MIT – małopolskie inspiracje technologiczne, między ideą i miarą:

    KWK Janina __________ []=[]=[]=[] __________ Elektrownia Siersza
    …………….. teren po KWK Siersza

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W%C4%99gla_Kamiennego_Janina
    „30 września i 20 października 2015 roku w kopalni doszło do tąpnięcia o sile 3,7 w skali Richtera. Doprowadziło to do czasowego wstrzymania wydobycia w jednej z trzech ścian, spowodowanego licznymi uszkodzeniami budynków w okolicy Libiąża[14][15][16]. 17 października 2015 roku doszło do tąpnięcia o sile 4 w skali Richtera”

    Zatem własny kopanio-elektrowni elektromagazyn być może byłby przydatny?

    KWK Siersza
    https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://imgcdn1.przelom.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2014/07/29/10319.jpg&imgrefurl=http://przelom.pl/10319-ostatni-rok-z-zycia-kwk-siersza.html&h=623&w=900&tbnid=8i6aJQEB7XqFcM:&tbnh=138&tbnw=200&docid=SC_Ur9FbLJZgTM&itg=1&client=firefox-b&usg=__d2WPuMoSb6PJShlLy9TYqTyXek4=&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwi75f71iv7PAhXCEiwKHcIdBdgQ_B0IeTAK&ei=EJMTWLudA8KlsAHCu5TADQ

    Elektrownia Siersza
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Siersza

    W tej idei skokowy rozwój technologii magazynowania energii jest przełomowy dla koncernu energetycznego.

    • Motto: Sieć postępu. * Jakby to było, gdyby akcjonariusz elektroenergetycznej sieci ogłosił standard jakości stabilizacyjnej przyłączenia do sieci? Dodając, moja sieć jest z jedne strony dla konsumenta, a z drugiej strony dla stabilnego klienta źródłowego i tak wprowadzając uwarunkowania wymuszające stabilizacje wpływów do sieci po stronie źródła? Rysunek:

     (energia) wejście – sieć elektroenergetyczna – wyjście (konsument)

     wejście: wytwarzanie i stabilizowanie (magazyn energii elektrycznej)

     Kopalnie i elektrownie węglowe musiałyby dysponować własnymi magazynami energii elektrycznej.
     Wiatraki i panele słoneczne musiałyby dysponować własnymi magazynami energii elektrycznej.

     Kto nie spełnia progu stabilności, tego ruch energetyczny do sieci nie jest wpuszczony. Nie ma czegoś takiego, że za dnia i nocy jest kiszka z marmoladą, a prognoza pogody to prognoza ekonomiczna, bo działa wyrocznia sieci stabilizacji systemowej.

     Kto umiałby wskazać takie warunki fizyczne, ten byłby intelektualnym władcą sieci postępu z e-ładowaniem.

     Elon Musk stosuje dwa rozwiązania dla magazynowania energii. Pudełko z bateriami statyczne (układ w domu lub w terenie) i pudełko z bateriami mobilne (układ na kółkach z kierownicą). Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

     • Motto: Prawo wolności konsumenta energii i wymagania techniczne dla jej źródła.

      Konsument żąda włączenia ruchu według swojej potrzeby niezależnie od godziny i pogody. W istocie rzeczy pospolitej konsument to czyn ruchu zmiennego. Gospodarka czyni ruch zmienny, a jej wzrost splątany jest z konsumpcją energii. Zatem jedna strona – konsumenta – musi posiadać warunki do zmienności, stąd idea, a z niej miara wyroczni sieci stabilizacji systemowej, aby przesunąć wymagania stabilizacyjne na źródła mocy i energii elektrycznej.

     • Motto: Kwant idei.

      Założenie: Każdą ideę można sprowadzić do jednego uwarunkowania fizycznego.

      Rysunek:

      [kopalnia i elektrownia —–]-[sieć systemowej stabilności]-[e-panele i e-wiatraki ——]
      [magazyn energii elektrycznej]-[elektroenergetycznej kraju ]-[magazyn energii elektrycznej]

      /skopiuj do Notatnika/

      Jakie jedno uwarunkowanie fizyczne ujęte technicznie, niezależne od domeny źródła energii pierwotnej, musiałoby być spełnione na wejściu w sieć elektroenergetycznej stabilizacji systemowej dla źródłowych domen energetycznych? Czy potrzebne jest nowe wskazanie, określenie, hasło miary, np., w idei „parametr wyroczni stabilności”? Czy jej idea przyczyni się do rozwoju technologii i techniki magazynowania energii elektrycznej metodą elektrycznego ładowania/rozładowania?

     • Przesłanka: „Szybki rozwój technologii magazynowania energii może podkopać profil kredytowy koncernów energetycznych…”

      Zatem akcjonariusze banku musieliby zadecydować, dla której domeny źródła energii pierwotnej bank będzie kredytował budowę własnych magazynów energii elektrycznej np. dla kopalni i elektrowni opartej na węglu czy dla e-paneli i e-wiatraków (oraz oczywiście inne). Kluczowe może się okazać dysponowanie terenem pod e-magazyn. W tej idei miliony samochodów elektrycznych przemieszczających się na drogach kraju to „jeżdżące żarówki” zatem czyn ruchu zmiennego konsumenta nieuwiązanego kablem do domowego/firmowego gniazdka elektrycznego.

     • Przesłanka: „Skokowy rozwój technologii magazynowania będzie przełomowy również dla koncernów energetycznych … – niekoniecznie w pozytywnym sensie. Podzieli rynek na wygranych i przegranych. Największym, a może i jedynym wygranym będą odnawialne źródła energii. Efektywne systemy magazynowania umożliwią zwiększenie ich udziału w całkowitej produkcji.”

      Tu by może wypadało raczej zapytać Akademii Górniczo-Hutniczej, czy własne dla kopalń i elektrowni opartych na węglu magazyny energii elektrycznej działające w metodzie elektrycznego ładowania i rozładowania, to dla nich pro futuro fortuna czy fatum?

     • Motto: Efekt temperatury powietrza na przemysłowe magazyny energii elektrycznej?

      Cytat – „Przedstawiciele agencji przyznają, że tempo rozwoju technologicznego nie daje się precyzyjnie zaprognozować.”

      Przesłanka: Efektywne systemy magazynowania energii elektrycznej, które zbudują akcjonariusze w odnawialne źródła energii, umożliwią im zwiększenie udziału w całkowitej produkcji.

      W przypadku samochodów elektrycznych pojawiają się przesłanki efektywności energetycznej związane z temperaturą powietrza. Można by przyjąć, że samochód elektryczny ładuje się po to, aby nim po naładowaniu jechać. Zatem nie wiele czasu upływa między naładowaniem e-magazynu e-atomobilu i jego rozładowaniem. Jaki będzie optymalny czas między ładowaniem i rozładowaniem dla przemysłowych magazynów energii? Jakie będą uwarunkowania temperatury dla takich magazynów? Które będą bardziej korzystne dla energetyki opartej na węglu, a które dla energetyki odnawialnych źródeł energii? Dla kogo ekonomia magazynów metody elektrycznego ładowania/rozładowania w skali przemysłowej oraz w okresie roku będzie lepsza? Czy to właśnie wpływ temperatury powietrza na przemysłowe magazyny energii elektrycznej wskaże kto zwiększy udział w całkowitej produkcji. Może zatem tempo rozwoju technologicznego nie jest bardziej istotne wobec temperatury powietrza dla tego rozstrzygnięcia przynajmniej w polskich warunkach?

     • Motto: Konkurencja magazynowa.

      Krótko: Scenariusz – akcjonariusze w odnawialne źródła energii budują dla niej magazyny energii i zwiększają jej udział w całkowitej produkcji w kraju, a w efekcie tego jakaś kopalnia upada i na jej terenie budowany jest magazyn energii dla elektrowni węglowej. Pojawi się przewaga czy równowaga?

      Ciekawy artykuł.

  • [quote name=”MIT”]Motto: Ewolucja elektroenergetyki opartej na węglu.

   [quote name=”MIT”]Motto: Ewolucja elektroenergetyki opartej na węglu.

   Rysunek:

   *
   ***
   *****
   góra węgla

   []=[]=[]=[]
   elekrtromagazyn energii
   Nie jest wykluczone, że ten skok cywilizacyjny będzie możliwy dzięki technologii hydroelektronowej. Gdy górni i elektroenergetyk na węglu dogadają się z informatykiem magazyny energii będą służyć dla rozwoju gospodarki i humanizmu. I tej metody będą musiały nauczyć się agencje ratingowe.

   Z przedstawionego rysunku dobitnie wynika oczywista oczywistość, iż bez humanistów oraz związkowców, żaden skok cywilizacyjny w rozwoju technologii hydroelektronowej udać się nie może.

   • Motto: Ekonomia humanistyczna.

    Tak. Wątek humanistycznego splątania związków zawodowych z technologią hydroelektronową wyprowadzony jest z idei i miary macierzy postępu AGHxNBP, AGiH (krótko AGH) – „Aktywność, Gospodarka i Humanizm” i N.B.P. – Nauka, Biznes, Polityka” (skopiuj do Notatnika):

    [ i ][ — N — ][ —– B —- ][ — P —-]
    [ A ][ badania ][ inwestycja – ][ prawo —-]
    [ G ][ wiedza -][ technologia -][ innowacja ]
    [ H ][ postęp -][ zysk ——–][ praca —-]

    Zysk w tej idei jest tym, co uzyska inwestor ze sprzedaży akcji, natomiast jak każdy członek przedsiębiorstwa akcjonariusz otrzymuje wynagrodzenie akcyjne (co miesięczne lub kwartalne z wyrównaniem rocznym…) – ogólnie wedle ustaleń wobec akcji i sytuacji firmy na rynku. Technologia zawsze będzie w związku z przepisami np. poprzez normy, BHP, podatki…. czyli polityki. Jednak jeżeli nie prowadzi do pracy lepszej wobec naturalnych uwarunkować biologicznych człowieka, godnej, nie wzmacnia kultury…= humanistycznej, to do czego prowadzi na tej Ziemi?

    W naszym rozważanym przypadku zagadnienie dotyczy magazynów energii. Poglądowo rzecz ujmując rysunek jest z rolnictwa – produkt przetworzony. Dżem energetyczny. I tu kluczowe pytanie – czy technologia i technika umożliwi np. „związkom zawodowym pracowników przedsiębiorstwa energetycznego Taurom” (kopalnia i elektrownia w jednej firmie zawodowo energetycznej więc nie ma w tej idei podziału na związek jednych i drugich) uzyskanie krótszego czasu pracy (z 8h na 6h) wraz poprawą wynagrodzenia oraz dodatkowe dni urlopu? Jak uczynić, aby technologia i jej technika np. razem energii i informatyki pracowały na humanizm? Poza tym w przypadku remontu np. bloku w elektrowni, czyli go wyłączeniu, inne elektrownie ładują w tej idei hydroelektronowe termostaty i nie dają sobie wypchnąć z rynku wyłączone magawaty – zakładając, że spokojny w czasie remont to lepszy remont.

    W artykule jest napisane, że „Przedstawiciele agencji przyznają, że tempo rozwoju technologicznego nie daje się precyzyjnie zaprognozować.” Uznaję, że agencja na takim doradzaniu zarabia, a akcjonariusze i związki zawodowe żyją i odpowiadają w tym uwarunkowaniu na co dzień. Agencja podała inwestorom, przepraszamy, ale taką mamy naukę i inżynierię. Zatem nie ma potrzeby na pohybel. Nie ma takiej polityki, która byłaby silniejsza od fizyki, a tym bardziej agencja ratingowa Fitch. Może zatem zasadniej byłoby zapytać albo co najmniej dopytać na AGH w Krakowie.

    • Motto: REkiny gospodarki. * W tej idei REkiny gospodarki do firmy odzyskujące „materię” na rynek. Czy te firmy będą potrzebowały więcej energii dla odzyskania materii na rynek z milionów samochodów elektrycznych niż dziś zużywa się wobec samochodów spalinowych? Czy magazyny energii elektrycznej będą w tym działaniu niezbędne?

 5. plan Morawieckiego zakłada bardzo racjonalnie i dalekosiężnie kierunek rozwoju komunikacji samochodowej. Przede wszystkim wsparcie dla technologii elektrycznych napędów co za sobą niesie ograniczenie zakupów drogich politycznych surowców, być może stworzenie produkcji elektromobilów, a co za tym idzie toteż rozwój naukowoinnowacyjny. Widocznie to już zaczęło zagrażać naftowym lobby rosyjskim i innym stąd taaakie „rozsądne” prognozy agencji ratingowych „niewiadomo” przez kogo opłacane. Problem widziałbym w jednym, Morawiecki z PiSem nie będą wiecznie rządzić. Co będzie jak „nasi” fachowcy wrócą z Ukrainy do koryta i komu to niby sprzedadzą?

 6. Od samego gadania Morawieckiego i jemu podobnych niewiele sie zmieni.Ile stacji ladowania elektrykow zbudowali przez ostatni rok dla miliona samochodow elektrycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]