Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Będzie abolicja w sprawie stopni zasilania?

Będzie abolicja w sprawie stopni zasilania?

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi już 1300 postępowań wobec firm, które nie dostosowały się do ograniczeń w dostawach energii w sierpniu ubiegłego roku, a będzie ich jeszcze więcej. Przedsiębiorcy postulują ustawową abolicję.

{loadmodule mod_email}

0 ole

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi już 1300 postępowań wobec firm, które nie dostosowały się do ograniczeń w dostawach energii w sierpniu ubiegłego roku, a będzie ich jeszcze więcej. Pojawiła się propozycja ustawowej abolicji.

Jak wynika z naszych informacji, liczba postępowań wobec firm, które nie podporządkowały się ograniczeniom w poborze mocy z sierpnia 2015 r., może wzrosnąć łącznie do ponad 3000. URE bada sprawy przekroczeń poboru mocy w kolejnych punktach pomiarowych.

Przedstawiciele  URE zaznaczają, że kary finansowe nie będą wymierzane na maksymalnym możliwym poziomie (15% rocznego przychodu firmy). Trzeba jednak liczyć się z tym, że postępowania będą jednak długotrwałe, m.in. ze względu na ograniczone zasoby siły roboczej Urzędu.

Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii zaproponowała wprowadzenie ustawowej abolicji, która anulowałaby wszystkie toczące się postępowania i wszystkie ewentualne kary finansowe. Izba przedstawiła raport w tej sprawie opracowany przez Kancelarię Adwokacką dr hab. Mariusz Swora. Pojawia się w nim propozycja wdrożenia nowego systemu ograniczeń w sytuacjach zagrożenia krajowego systemu elektroenergetycznego.

Autorzy raportu powołują się na przykłady z innych krajów Europy oraz USA. Postulują też wprowadzenie zmian prawnych, które uporządkowałyby role poszczególnych uczestników systemu elektroenergetycznego w zakresie działania w warunkach awaryjnych i pozwoliłyby szerzej wykorzystywać mechanizmy rynkowe.

IEPiOE chciałaby kompleksowego programu dla przemysłu, który zapewniłby bardziej aktywną rolę odbiorców przemysłowych w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Izba postuluje również likwidację barier dla świadczenia usług systemowych w ramach zarządzania popytem (DSR – Demand Side Response) oraz magazynowania energii.

Pełny raport można znaleźć tutaj: Ograniczenia poboru energii elektrycznej – mechanizm, skutki dla odbiorców przemysłowych i propozycje zmian

Rynek energii rozwija:

Ministerstwo Energii zmodyfikowało koncepcję rynku mocy po konsultacjach społecznych. W Obserwatorze Legislacji Energetycznej przeanalizowaliśmy wszystkie z nich, syntetycznie zestawiając katalog najistotniejszych.

Dotyczy: rynek mocy w Polsce
Tytuł: projekt założeń do ustawy o rynku mocy
Etapministerstwo – rozpatrzenie uwag
Następny etap: ministerstwo – przygotowanie projektu ustawy

{loadmodule mod_email}

rynek technologie puzzle
Rynek energii rozwija:

Okrągły stół: Co powinno znaleźć się w projekcie nowego rynku energii UE, aby zapewniając swobodny przepływ energii i modernizację, gwarantował on jednocześnie bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczał interesy poszczególnych państw?

new market design
Rynek energii rozwija:

Justyna Piszczatowska w Rynku Opinii stacji RDC mówiła o zmianach miksu energetycznego Polski, klastrach energii i jej magazynowaniu w przyszłości.

Ulga w kosztach wsparcia OZE dla odbiorców przemysłowych pozwoliła przedsiębiorcom zaoszczędzić nieco na kosztach energii elektrycznej. Pod znakiem zapytania stoi liczba firm, które będą chciały  skorzystać z niej w 2017 roku. Korzyści są duże, jednak cała procedura jest nieco skomplikowana i wymaga poświęcenia czasu i środków.

ulga oze dla przemysu
Rynek energii rozwija: