Menu
Patronat honorowy Patronage

RDC – o miksie energetycznym Polski za 20 lat

Justyna Piszczatowska w Rynku Opinii stacji RDC mówiła o zmianach miksu energetycznego Polski, klastrach energii i jej magazynowaniu w przyszłości.

Justyna Piszczatowska w Rynku Opinii stacji RDC mówiła o zmianach miksu energetycznego Polski, klastrach energii i jej magazynowaniu w przyszłości.

– Dzisiaj mamy 85% energii elektrycznej z węgla. Na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie utrzymać tego stanu rzeczy. W ciągu najbliższych 20 lat inne technologie produkcji energii pod względem efektywności ekonomicznej pozostawią w tyle elektrownie węglowe – mówiła w rozmowie z red. Marcinem Roszkowskim dziennikarka portalu WysokieNapiecie.pl Justyna Piszczatowska.

– Baterie energii są dzisiaj świętym graalem energetyki. Nie jesteśmy w stanie jeszcze magazynować energii w ogromnych ilościach w sposób efektywny ekonomicznie jednak ten rynek rozwija się bardzo szybko. Są już miasta, które przestawiają transport publiczny na autobusy elektryczne – dodała.

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie RDC

Ulga w kosztach wsparcia OZE dla odbiorców przemysłowych pozwoliła przedsiębiorcom zaoszczędzić nieco na kosztach energii elektrycznej. Pod znakiem zapytania stoi liczba firm, które będą chciały  skorzystać z niej w 2017 roku. Korzyści są duże, jednak cała procedura jest nieco skomplikowana i wymaga poświęcenia czasu i środków.

Resort energii mocno zmodyfikował  swój projekt wprowadzenia rynku mocy. Wprowadzono koszyki dla istniejących i nowych elektrowni, a rząd i operator sieci przesyłowych będą mogli łatwo sterować parametrami aukcji

Pojawiło się realne zagrożenie dla spłaty kredytów zaciągniętych pod budowę farm wiatrowych. To problem zarówno dla inwestorów, jak i dla banków. Posypią się skargi do arbitrażu przeciwko Skarbowi Państwa?