Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Jak Jelenia Góra prąd kupowała

Jak Jelenia Góra prąd kupowała

Przypadek stolicy Sudetów pokazuje, że w handlu energią elektryczną ważne jest prawo, ale równie ważne są dobre obyczaje i przezorność.
rynek zmiana sprzedawcy energii

Problem Jeleniej Góry z cenami prądu  poznała niedawno cała Polska. Miasto skarżyło się na nieuzasadnione podwyżki cen, które zafundował jej Tauron.

Co się stało w Jeleniej Górze?

Chronologia  była następująca – w 2018 r. miasto Jelenia Góra miało kontrakt na dostawę prądu z gdańską Energą.  Umowa wygasała 31 grudnia. 5 listopada, a więc dość późno, miasto rozpisało przetarg na nowego dostawcę. Rzecznik miasta Cezary Wiklik powiedział nam, że przyczyną opóźnienia było zamieszanie wokół rosnących cen – urzędnicy słyszeli o zapowiadanych przez Ministerstwo Energii rozwiązaniach zapobiegających podwyżkom i czekali na ich wdrożenie. Ostatecznie jednak przetarg ogłoszono,  17 grudnia otwarto oferty i okazało się, że najtańszą złożył Tauron Sprzedaż. Stolica polskich Sudetów musiała pogodzić się z bolesną podwyżką – w 2018 r. płaciła 201 zł za 1 MWh, w  2019 cena wyniosła 350 zł.

Gdy minął ustawowy 10-dniowy termin na odwołanie, można było podpisać umowę. Tak się składa, że dystrybutorem energii na całym Dolnym Śląsku (czyli właścicielem sieci)  jest również spółka z tej grupy – Tauron Dystrybucja. Teoretyczne więc proces zmiany sprzedawcy powinien przejść bezboleśnie. Tak się jednak nie stało.

Umowę  podpisano 3 stycznia, ale z datą wejścia w życie 31 grudnia, czyli w ostatnim dniu obowiązywania starej umowy.  Miejskim urzędnikom wydawało się, że nic ich już nie zaskoczy, zwłaszcza, że do 31 marca Tauron, zgodnie z uchwaloną 28 grudnia ustawą, miał czas na powrót do starej ceny z 2018 r. czyli 201 zł za 1 MWh.  Tymczasem w styczniu przyszła faktura od Tauronu z ceną 398 zł. Rzecznik prezydenta Jeleniej Góry Cezary Wiklik powiedział nam, że miasto nie otrzymało żadnej informacji skąd się ta cena wzięła.

rynek zmiana sprzedawcy energii

Co się tak naprawdę stało? Otóż, jak jak nam odpisało biuro prasowe Taurona, zgodnie z prawem energetycznym i instrukcją sieciową Tauron Dystrybucja ma 21 dni na „przepięcie” nowej umowy do swego systemu od chwili poinformowania go o nowej umowie.  I w tym przypadku wykorzystano ustawowy termin co do dnia. W rezultacie umowa weszła w życie 1 lutego, a przez styczeń Jelenia Góra nie miała umowy na kupno prądu. Oczywiście nie znaczy to, że była go pozbawiona. W takiej sytuacji wchodzi do gry tzw. sprzedawca rezerwowy, którym w tym wypadku był  również Tauron. Ale za sprzedaż rezerwową pobierana jest znacznie wyższa opłata. Stąd właśnie wzięła się kwota 398 zł za 1 MWh na fakturze za styczeń.

Czytaj więcej:Gdy twój dostawca prądu wypada z rynku, prąd masz nadal, ale płaczesz nad fakturą

Czy można było temu zapobiec?

Kto jest winien całemu temu zamieszaniu? Naszym zdaniem po trosze obie strony. Jelenia Góra za późno zorganizowała przetarg na dostawę prądu na 2019 r. powoływanie się na zamiary polityków jest raczej marnym argumentem. Z kolei Tauron zachował się wobec swego klienta mało przyjaźnie, wykorzystując do ostatniej minuty cały ustawowy termin na podpięcie nowej umowy.

– Kiedy naszym klientom groziło, że wpadną na kilka dni w sprzedaż rezerwową, dzwoniliśmy do dystrybutorów, prosząc go  o szybszą rejestrację umowy. Zawsze szli nam na rękę i przyspieszali procedury. To jest zwykła ludzka uprzejmość – opowiada jeden z niezależnych sprzedawców prądu.

W całej tej historii jest jeszcze wątek personalny – szefem jednej z jeleniogórskich spółek komunalnych zużywających spore ilości prądu– Term Cieplickich-  jest Dariusz Stolarczyk, były wiceprezes Taurona. W katowickiej spółce mówią z przekąsem, że kto jak kto, ale on powinien doskonale znać procedury zmiany sprzedawcy.

Obie strony zabrnęły już w tym sporze bardzo daleko. Jelenia Góra oskarża Tauron o umyślną zwłokę i grozi postępowaniem sądowym. Tauron może się jednak czuć bezpiecznie- w umowie jest zapis, że dostawa energii następuje niezwłocznie po podpisaniu umowy, ale po skutecznym przeprowadzeniu procedury zmiany sprzedawcy w spółce Tauron Dystrybucja. Pytanie czy procedura ta musiała trwać niemal miesiąc, skoro wszystko odbywa się w strukturach jednej firmy, pozostaje tajemnicą pracowników Taurona.

Czytaj także: Ustawa o cenach zabija rynek energii

Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl komentował działania rządu związane z poprawą efektywności energetycznej polskiej gospodarki.
gazeta media prasa
Redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl komentował w Faktach sytuację wywołaną przyjętą w ciągu jednego dnia ustawą prądową, która do dzisiaj nie działa.
tv wmediach
Redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl komentował na antenie Polskiego Radia 24 porozumienie pomiędzy Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Eneą i Taruonem ws. koordynacji rozwoju sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.
radio wmediach
Kilkaset małych elektrowni wodnych i biogazowni może przystąpić do systemu wsparcia gwarantującego stałą taryfę lub dopłaty za energię elektryczną. Zyski są wyższe o kilkadziesiąt procent niż z zielonych certyfikatów. Jest tylko jedna niewiadoma, która opóźnia przystąpienie do systemu.
elektrownia wodna w borowie Energa